Millised mängud mõjuvad hästi lapse arengule?

Tuntud ütluse kohaselt on mängimine väikese inimese töö. Lapsed armastavad veeta aega mängides, kuid mängimine annab lisaks heale tujule ka võimaluse lapsel areneda. Erinevatel mängudel on omadusi, mis mõjuvad hästi lapse arengule. Laia valik erinevaid mänge, olenemata lapse soost ja vanusest, leiad siit.

Erinevas vanuses lastele on arendavate mängude valik erinev. Kui imikutele ja päris väikestele lastele on saadaval ka spetsiaalsed arendavad mängud, siis suuremate laste jaoks on arendavad ka lauamängud. Selleks, et mäng annaks lastele võimaluse ennast arendada, on oluline, et laps saaks mängimisega iseseisvalt hakkama. Lauamängud ja legod sisaldavad väikseid osi, mistõttu ei sobi need paari aasta vanustele. Väiksemate laste mänguasjad koosnevad tihti suurtest osadest, seega on need suurtele lastele liiga lihtsad. Kindlasti tasub lugeda tootja poolt kaasa antud juhist, kus on kirjas selle mängu mängimiseks sobiv vanusevahemik.

Imikud

Esimestel elupäevadel hakkab laps tajuma maailma enda ümber. Selleks kasutab ta 5 meelt- kompimine, haistmine, kuulmine, maitsmine ja nägemine. Meelte arendamiseks on head erinevad harjutused, värvid, tekstuurid ja helid. Oluline on, et laps õpiks koordinatsiooni ja käte-jalgade liikumist.

Pehmed mänguasjad

Imikutele sobivad väga hästi suured ja pehmed mänguasjad, mida on hea haarata ja kasvõi kaissu võtta. Olemas on ka häält tegevaid variante, mis hakkavad puudutades lapsega rääkima. Pehmeid mänguasju on saadaval erinevates värvitoonides ja kujudes- saadaval on nii tuntud tegelasi multikatest kui ka loomi ja linde.

Klotsid ja pusled

Klotsid ja pusled sobivad sellises eas lastele, kes suudavad juba istuda. Klotside ja puslede abil on võimalik luua erinevaid värvilisi pilte ja mustreid. Kindlasti tasub vaadata, millises vanuses lapsele on see pusle või klotsikomplekt sobilik. Imikutele mõeldud pusled ja klotsid koosnevad suurtest tükkidest, et vältida olukordi, kus laps võib selle endale suhu pista ja seejärel lämbuda.

Raamatud

Pehmed raamatud on tehtud spetsiaalselt beebidele. Saadaval on häälitsusi tegevaid variante, mis aitavad näiteks loomi tundma õppida. Samuti on hea mõte täiskasvanutel lugeda beebile raamatut- selleks sobivad erinevad muinasjutud. Uuringute kohaselt julgustab raamatute ettelugemine vanemaid rohkem oma lapsega rääkima, mis on kasulik nii lastele kui ka vanematele.

Väikelapsed

Selles vanuses lapsed suudavad juba iseseisvalt liikuda ja on üsna uudishimulikud. Lapsele jäävad külge liikumisoskused, mistõttu on hea mängida lapsega mänge, mis nõuavad liikumist. Samuti on heaks valikuks mängud, mis arendavad loovust ja mõtlemist.

Legod

Maailma populaarseim mänguasjade bränd Lego on loonud spetsiaalse kollektsiooni alla kolmeaastastele lastele. Need Lego klotsid on mõõtmetelt suuremad kui klassikalised, kuid funktsioon on neil sama. Legod arendavad lapse loovust, mõtlemist ja kujutlusvõimet, aga ka kannatust ja hoolsust. Legodest ehitamine aitab aru saada erinevatest kujunditest ja materjalidest.

Puidust mänguasjad

Puidust tehakse erinevaid lelusid, alustades loomade kujunditega, lõpetades klotside ning tähtede ja numbritega. Puidust mänguasjade kasuks räägib asjaolu, et nad on naturaalsed ja kvaliteetsemad. Puitu tajub laps paremini, kuna puidust mänguasjad on tavaliselt raskemad kui plastmassist tehtud. Samuti on puidust mänguasjadel vähem detaile, kuna puidust on väikeste detailide meisterdamine keerulisem.

Koolieelikud

Koolieelikud on sotsiaalsed ja loovad. Lisaks mänguasjadele, millega on hea üksinda tegeleda, on nende jaoks oluline kaasata mängudesse ka sõpru. Niimoodi arendavad nad oma sotsiaalseid oskuseid- teistega suhtlemist ja arvestamist. Samuti liiguvad nad aktiivselt, mistõttu meeldib neile sõita ringi jalgrattaga või talvel lumega kelgutada.

Pusled

Pusled arendavad nägemismälu ja kannatlikkust, kuna puslede kokku panemine võib olla üsna ajamahukas tegevus. Puslesid on olemas erinevates suurustes, samuti oleneb nende kokku panemise aeg  sellest, kui suur on pusle tükkide arv. Pusle kokku panemine on motiveeriv, kuna eesmärgiks on saada kokku pilt. Piltideks võib olla nii kena loodusvaade, maailmakaart kui ka pilt multifilmitegelastest. Samuti on olemas ka 3D pusled, mille tulemuseks on ruumiline kujund.

Kunstitarbed

Kunstiga tegelemine, olgu selleks joonistamine, maalimine või plastiliiniga voolimine aitab lapsel saada teada, kuidas värvid omavahel sobivad. Samuti võimaldab kunst lapsel ennast väljendada ning arendab lapse loovust. Joonistada saab nii pliiatsite kui ka vildikatega, joonistustarbeid on olemas laias värvivalikus, mistõttu areneb lapse värvitaju. Samuti valmistab joonistamine väikest last ette kirjutamiseks. 

Kooliealised lapsed

Kooliealised lapsed oskavad juba lugeda, mistõttu sobib neile lauamängude mängimine. Kuna kooliealised lapsed veedavad palju aega oma eakaaslastega koos, sobivad neile mängud, mida saaks mängida koos sõpradega, et arendada suhtlus- ja meeskonnatööoskust.

Lauamängud

Sõpradega koos aega veetes on lauamängude mängimine hea ja huvitav tegevus, millega aega sisustada. Tuntud lauamängudeks on male, kabe, Alias, Monopoly ja Uno. Samuti on olemas erinevaid arendavaid lauamänge, kuid ka selliseid variante, kus peab oskama vastata mõnedele silmaringi puudutavatele teadmistele.

Sportmängud

Laste puhul on oluline, et nad liiguksid piisavalt ja oleksid füüsiliselt aktiivsed. Hea viis lapsi liikuma motiveerida on mängida erinevaid sportmänge. Selleks võivad olla erinevad meeskondlikud pallimängud, aga ka jooksumängud. Samuti on lastele kasulik niisama veeta aega õues sportides, näiteks jalgrattaga sõites või kelgutades. Nendesse tegevustesse saab kaasata ka sõpru, mistõttu on need lõbusamad.

Lisaks mängudele ja mänguasjadele on olemas veel tooteid, mida lapsed kasvamise ja arenemise käigus vajavad. Olgu selleks uued riided või turvatoolid, aga ka erinevad sisustuselemendid. Laia valiku lastekaupu leiate Kaup24 veebipoest.