Noori kõnetavad vaimse tervise teemad


Christin Marleen Rõõm, Gregor Laats, Henry Hiiemäe ja Angela Tikoft noortekonverentsil Lahe Koolipäev inspiratsiooni ammutamas. Foto: Erakogu

Noori kõnetavad vaimse tervise teemad

Christin Marleen Rõõm (17a) ja Gregor Laats (15a) käivad Rakvere Avatud Noortekeskuses üsna tihti. Christin Marleen teeb pärast koolitunde bussini jäävat aega parajaks ning õpib, Gregor astub läbi, kui on koolist ja trennist vaba aeg. „Siin on ägedaid asju, mida teha, igasuguseid mänge,“ ütleb noormees.

Nii Christin Marleen ja Gregor kui ka Henry Hiiemäe on kaasa löömas vabatahtlikena noortekeskuse ja koostööpartnerite projektides ning omamoodi preemiana said nad osaleda äsja toimunud üle-eestilisel noortekonverentsil Lahe Koolipäev.

„Praegusel ajal on suur asi, et tuhat noort saab üldse kokku tulla, oli tunda elevust. See oli suursündmus ajal, mil oleme pidanud olema ekraanide taga,“ rääkis Rakvere noortekeskuse noorsootöötaja Angela Tikoft. Tänavu 18. korda toimuva noortekonverentsi teemaks oli „Kohalolu“. „Nutimaailmas on kohalolu muutunud hästi teisejärguliseks, me ei ole hetkes kohal, vaid oleme kellegi teise hetkes, skrollime ekraani, muretseme ette kooli- ja tööelus, on mõtete virr-varr,“ rääkis Angela Tikoft ühest vaatenurgast.

Christin Marleen Rõõm ütles, et temale jäi konvrentsilt meelde Kadri Voorandi mõte, et raha ei tee õnnelikuks. „Seda on nii näha igas päevas. On noori, kellel on kõik olemas, aga näed, et nad ei ole õnnelikud, neil on vaimsed probleemid,“ rääkis Christin Marleen.

Mis puutub kohalolusse, siis on neiu tänulik, kui keegi teda kuhugi kutsub. „Või kui mina kutsun ja tullakse kohale. Arvan, et suhtlemine on väga tähtis,“ ütles Christin Marleen.

Gregor Laats püüdis enda jaoks kinni mõtte „arenda iseennast“. „Igast ettekandest jäi midagi meelde,“ ütles Gregor. „Soovitati ka raamatuid lugeda.“ Noormees märkis, et tavaliselt loeb ta kooli kohustuslikku kirjandust, aga plaanib mingil hetkel võtta kätte konverentsil soovitatud Arthur Schopenhaueri raamatu “Elutarkus“. Soovitatute seas oli ka näiteks Alar Tammingu „Jalutuskäik iseendasse“.

„Mõte, mis mind kõnetas: inimesed on teineteise peeglid. Tahame olla individualistid, ühiskond seda soosib, aga vajame üksteist,“ rääkis Angela Tikoft, kelle peas hakkas idanema mõte tuua sarnane sündmus ka maakonna noorteni. Kui unistada kohalikust konverentsist, siis teema, mis noori kokku tooks, võiks Christin Marleeni meelest keskenduda just vaimsele tervisele.

Noorte vaimse tervisega on seotud aga järgmisest nädalast Rakvere noortekeskuses algav kohtumisõhtute sari koos Kristiina Isand-Savinskiga, kus puudutatakse noortele olulisi teemasid. See on avatud kõigile huvilistele: 7-11aastased lapsed on oodatud kell 16, 12-26 noored on oodatud kell 17. Vestlusõhtud on neil kellaaegadel 20. oktoobril, 10. novembril, 1. ja 15. detsembril. Selle projekti raames saavad noored ka soovi korral Isand-Savinskilt individuaalset nõustamist.

Värskelt on Rakvere noorte jaoks välja kuulutatud ka ülejärgmise nädala koolivaheajaprogramm: tähistatakse noorteka sünnipäeva, halloweeni, tehakse väljasõite Aidu karjääri, Kohtla-Järve kaevandusmuuseumisse, Ahhaa-keskusesse. Rakveres minnakse politseimuuseumisse ja bowlingut mängima.

„Üks uus algatus on Tik-Toki teisipäevad. Noorte jaoks on Tik-Toki keskkond oluline, kuid alati ei oska nad hinnata sealseid ohukohti. Teisipäeviti analüüsime koos noortega Tik-Toki võimalusi ja ohtusid, pöörame tähelepanu meediakriitilisusele,“ tõi Angela Tikoft välja veel tegemiste kohta noortekeskuses, kuhu pärast iga koolipäeva tuleb umbes paarkümmend last ja noort.

Katrin Uuspõld