Noortalunikud võtsid mõõtu kümnel alal

talunike päev 1

Noortalunike võistlus peeti tänavu maha juba 16. korda. Kolmanda koha saavutas Lääne-Virumaalt Rastla külast pärit noormees Meelis Lindret.

Liisi Kanna

Esikolmikusse jõudsid Järvamaa Kutsehariduskeskuse õpilased. Võidu noppis teisel kursusel õppiv Dirgis Jõemaa, talle järgnes teist aastat kutsekoolis õppiv Jessica Kull.

Kolmandaks platseerus meie maakonna poiss Meelis Lindret, kes on 17aastane ning õpib esimesel kursusel põllumajandustöötajaks. „Põllumajandus on südamelähedane ja olen sellega eluaeg kokku puutunud,“ põhjendas noormees oma erialavalikut.

Hea kogemus

Noortaluniku võistlus sai alguse 16 aastat tagasi toonase Põllumajandusministeeriumi ja kutsekoolide koostöös. Järvamaa Kutsehariduskeskuse põllumajandusõppe osakonna juhataja ning võistluse korraldaja Külli Marrandi leidis, et selline mõõduvõtt on ennekõike oluline osalejate jaoks. „Õpilased saavad vabariiklikul tasemel mõõtu võtta ja oskused proovile panna.“

„Võistlus oli huvitav, sai hea kogemuse,“ arvas kolmanda koha omanik. Ülesanded tema sõnul rasked ei olnud. „Minu lemmikud olid kaks ala, kus traktoriga sõita tuli. Need ülesanded läksid päris hästi,“ sõnas Meelis Lindret. „Kolmas koht üllatas, sest sain ainult ühe alavõidu.“

Kümme võistlusala

„Läbi aegade on kavas olnud traktori täpsussõit ja põllutööriistade haakimine traktorile, sammudega põllu suuruse ning veise eluskaalu määramine,“ selgitas Marrandi.

„Pikka aega on korraldatud ka ajalooliste tööriistade tundmise ja viljakottide kaalumise alavõistlust. Lisaks võeti mõõtu koduloomade ja –lindude sõnniku tundmises ja lüpsimasina hoolduses.“

Uuemate aladena tõi Marrandi välja või purgis valmistamise ja lillede istutamise võistluse, samuti külvinormide arvutamise.

Alade valik ja väljatöötamine toimus Marrandi sõnul Maaeluministeeriumi, õpetajate ning teiste võistluse läbiviimisel kaasa lööjate koostöös.

„Võistlus propageerib põllumajandust ja meedia suurenenud tähelepanu on igal juhul tunnustus põllumajanduslikule haridusele,“ rõõmustas Marrandi.

Lisaks kutsevõistlusele viidi Türi lillelaadal läbi vippide viljavõistlus, kus kümme tuntud inimest viiel võistlusalal jõudu katsusid. Vürtsi lisas ka igamehe jõukatsumine, mille käigus laadakülastajad võistu kartuleid noppisid.

Kaks nädalat harjutamiseks

Kompleksvõistlusel osalesid ka Olustvere Teenindus- ja Majanduskooli õpilased ning üks Eesti Maaülikooli tudeng. Iga kool esitas oma võistlejad. „Meie valime välja kõige tublimad õpilased, kes võistlema võiksid minna. Loomulikult peavad nad ise ka soovi avaldama,“ rääkis Marrandi.

Järvamaa Kutsehariduskeskus viib kahe nädala jooksul enne võistlust läbi ka spetsiaalseid ettevalmistustunde. „Sel aastal muutsime treeningud avalikuks. Kes oma kooli juures harjutada ei saanud, see võis meie juurde tulla. Näiteks maaülikooli võistleja käis siin harjutamas,“ kirjeldas korraldaja.

Võistlusest olid osa võtma oodatud ka kooliväliseid kuni 40aastased noortalunikud. „Kahjuks pole neid veel endi hulgas näinud. Mõistan, et võistlus toimub kibekiirel põllutööde ajal. Aga see on ikkagi vabariiklik kutsevõistlus, mitte ainult kooliõpilastevaheline,“ arutles Marrandi.

20liikmeline zhürii hindas kiirust, täpsust ja ülesande korrektset sooritamist. „Osad alad on lihtsamad, osad ülesanded eeldavad aga konkreetseid teadmisi,“ ütles Marrandi. „Näiteks külvinormi arvutamiseks pead seda eelnevalt õppinud olema. Või valmistamisel loevad aga kiired käed.“

Teise koha saavutas Jessica Kull (vasakul) ning kolmandaks platseerus Meelis Lindret (paremal). Foto: Sihtasutus Innove