Oktoober on musta kassi kuu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Varjupaikade MTÜ tähistab oktoobris musta kassi kuud, mil saab kampaania korras adopteerida musti kasse loovutustasuta.

Marimai Kesküla

Ettevõtmist viiakse läbi just hingedekuul, sest see on läänemaailmas halloweeni tähistamise aeg ning must kass selle püha sümboliks.

Olukord Rakvere varjupaigas

Rakvere kodutute loomade varjupaiga töötajad mustade kassidega seotud ebaõnne ei usu ning ütlevad, et ka kohalike elanike hulgas halvustavat suhtumist täheldanud ei ole.

„Selle aktsiooni esimene koduleidja sai endale elukoha just tänu õnnelikule juhusele. Uus omanik lubas võtta sellist värvi kassi, mida ta esimesena facebooki seinal näeb ja selleks oli must. Nii sai üks mustadest iludustest kodu, kuid 10 on veel ootel,” nentis varjupaiga juhataja Anneli.

Rakvere varjupaigas ootavad hetkel uut kodu 52 kassi. Aastaid varjupaigas talitajana töötanud Egle rääkis, et just sügiseti hakkavad inimesed rohkem lemmiku võtmist kaaluma.

„Suvi ja puhkamise aeg saab läbi ning inimesed mõtlevad rohkem kodule ja koduloomadele. Tänavu on aga Rakvere varjupaigast väga vähe loomi uue elupaiga leidnud. Ilmselt on põhjuseks see, et loomadele otsitakse elukohti läbi paljude kanalite ning kodusid on vähem kui tahtjatele jagub,” kirjeldas Egle olukorda.

Paku kodu mustale kassile

Musta kassi kuu vältel saab kõikidest varjupaikadest Viljandis, Pärnus, Võrus, Valgas, Virumaal, Läänemaal ning Tallinnas adopteerida musta kassi ilma tavapärase loovutustasuta.

„Möödunud aasta oktoobris leidsid endale kodu 170 kassi, kellest 50 olid meie varjupaikades oodanud üle 100 päeva, seega õigustab kampaania traditsiooniks muutmine end igati,“ nentis Triinu Priks, Varjupaikade MTÜ tegevjuht. „Kindlasti ei loovuta me loomi enne, kui oleme veendunud, et inimese soov on tõsine ja ta on loomale valmis kodu pakkuma mitte ainult oktoobrikuus, vaid pikkadeks aastateks,“ kinnitas ta.

Musta kassi kuu kampaanias osalejate pildid on väljas Varjupaikade MTÜ veebilehel www.varjupaik.ee/mustad-kassid-koju. Sealt on võimalik jälgida ka kodu-uudiseid. Jooksvalt kajastatakse toimuvat facebooki lehel.

_____________________________

Musti kasse seostatakse ammustest aegadest ebausuga, mis tänapäevalgi ei taha kaduda. Nüüdki, mil peame end ratsionaalsemateks ja teadlikumateks kui kunagi varem, sülitame kolm korda üle õla, kui must kass teed ületab.

Musta kassiga seotud ebausk on maailma paigus erinev. Kui Lääne-Euroopas põletati mustasid kasse, kui nõidade ja mustade jõudude käsilasi, siis näiteks Inglismaal ja Šotimaal peeti neid õnnetoojateks. Šotimaal usuti isegi, et majja tulev must kass tähistab jõukuse saabumist.