Muusikafestivali ajal lasti ringlusesse võltsraha

weekend võltsvaluuta

Viimastel nädalatel on Tallinnas asuvast G4S-i Sularahakeskusest politsei lauale jõudnud kümneid võltsitud viiekümneeuroseid kupüüre, mis võeti käibele suurürituse ajal. Politsei palub kõigil sularahaarveldajatel olla väga tähelepanelik.

 

Kaius Mölder

 

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juhi Roger Kummi sõnul hakkas valeraha politseini jõudma vahetult pärast Pärnus toimunud Weekendi festivali. Tema hinnangul on märkimisväärne partii valeraha jõudnud Eestisse muudest riikidest. Lisaks avaldas ta kahtlust, et raha võis siia jõuda Läti või Leedu peokülastajate kaudu.

Weekendi festival oli väga suure külastajate arvuga ja enamik kohapealsest arveldamisest toimus sularahas. Kummi sõnul ongi sellised suurüritused paigaks, kus valeraha ringlusse sokutatakse.

Talituse juht koputaks eelkõige ettevõtjate-kauplejate südamele, et valerahast tingitud kahjud tuleb neil ise kanda. Kuigi üritusel võib olla kiire, tuleb siiski leida see hetk, et raha natuke tähelepanelikumalt vaadelda, et mitte hiljem kahjusid kokku arvestada. „Kõige lihtsam oleks hankida seade, mille abil kupüüre kontrollida, samuti on kauplejal õigus iga väiksema kahtluse korral keelduda tehingust,“ täpsustas Kumm.

Kõrvutades politseisse jõudnud valeraha ja ehtsat viiekümneeurost kupüüri, on näha, et võltsrahal on turvariba prinditud, originaalil on see aga rahatähe sees. Samuti kumab võltsraha trükk kupüüri ümber pöörates teiselt poolt läbi.

Seda, et tegemist on ühest ja samast valerahapartiist kupüüridega, võib järeldada asjaolust, et seerianumbrid paljuski sarnanevad. Samuti on sarnane nende valmistamistehnoloogia.

Roger Kummi sõnul on valeraha liikunud ka teistesse maakondadesse, kust on leitud analoogseid võltsitud viiekümneeuroseid kupüüre. Samas ei ole mujalt leitud summad suured. Kaubanduskeskustes avastatakse valeraha kiiremini kui vabaõhuüritustel, kus on mitmekümnemeetrine õllesaba ja teenindaja kokkupuude rahaga minimaalne.

Hetkel on politseisse jõudnud üle kahe tuhande euro väärtuses võltsitud viiekümneeuroseid kupüüre. Kuigi enamikus jõudsid need politseisse muusikafestivali kaudu, on tagantjärele  väga raske kindlaks teha, kes konkreetselt festivalil valerahaga maksis. Politsei teeb välispartneritega koostööd, et välja selgitada, milliseid kanaleid pidi valeraha Eestisse jõudis ja mil moel seda levitati.

Politsei palub jätkuvalt olla tähelepanelik oma raha suhtes ning jälgida, millised kupüürid käest läbi käivad.

Ringlusest on eemaldatud hulgaliselt valeraha. Foto: PPA