Õpilasfirma Krõbedik toodab tervislikku käsitöömüslit

käsitöömüsli

Kolm Rakvere Reaalgümnaasiumi 11. klassi õpilast – Anu Širogorov, Kelly Rumm ja Elisabeth Teidla – otsustasid eelmisel sügisel ellu viia oma äriidee ning asutada õpilasfirma. Kuulutaja uuris, millega firma tegeleb ja mis ajendas noori seda looma.

Andre Talu

 

Millega teie õpilasfirma tegeleb?

Valmistame tervislikke käsitöömüslisid ja müslibatoone, mis sobivad nii maitsvaks vahepalaks kui ka täisväärtuslikuks hommikusöögiks. Propageerime tervislikke eluviise, pakkudes oma toodetega alternatiivi kõrge suhkrusisaldusega maiustele. Müslisid on meie tootevalikus hetkel kaks: pähkli- ja puuviljamüsli. Müslibatoone oleme jõudnud turule tuua kolme sorti: jõhvika-, maapähkli- ning šokolaadibatoon.

Mis ajendas õpilasfirmat asutama?

Iga Rakvere Reaalgümnaasiumi 11. majandusklassi jõudev õpilane peab koostama äriplaani. Pika arutelu tulemusena jõudsime meie just müslide ja müslibatoonide tootmise äriideeni. Oma õpilasfirma otsustasime aga registreerida majandusõpetaja Diana Tandru soovitusel.

Oleme otsusega rahul, kuna ettevõtlusega tegelemine on meile andnud hindamatu kogemuse. Leidsime ärinime, töötasime välja brändi, katsetasime retsepte. Pidasime läbirääkimisi ja leidsime suurepärased koostööpartnerid. Selle kõige juures omandasime uusi oskusi.

Mille poolest erinevad teie tooted teistest samalaadsetest?

Tegemist on tervislike maiustustega. Kasutatud ei ole suhkrut, tooted on magustatud hoopis kodumaise meega. Samuti ei sisalda need tehislikke säilitus-, lõhna- ega maitseaineid. Lisaks on kõik meie tooted valminud hoole ja armastusega, mis ongi väiketootmise eelis.

Kust hangite tooraine ning kus tooted valmivad?

Kõik tooted valmistame algusest lõpuni ise, toodang on käsitöö ning kogused väikesed. Valmistame ja pakendame tooted meie partneri köögis, järgides kõiki Veterinaar-ja Toiduameti poolt määratud nõudeid.

Tooraine hangime koostööpartneritelt nii Eestist kui ka välismaalt ning valikul lähtume eelkõige kvaliteedist. Meie jaoks on väga oluline kasutada kvaliteetset toorainet, et tagada toodete suurepärane lõppkvaliteet.

Kuidas kliendid teid üles leiavad?

Meie tegemistel saab silma peal hoida Facebookis Krõbedik ÕF nime all. Samuti osaleme laatadel üle Eesti.

 

Kas plaanite ettevõtlusega edaspidigi tegeleda või näib see kosmoseteadusena?

Alustades tundus ettevõtlus tõepoolest kosmoseteadusena, kuid ajapikku muutus võhiklik kartus suureks huviks. Mõistsime, et kõige olulisem on mitte alla anda ja usinasti edasi tegutseda, isegi siis, kui kõik ei lähe plaanipäraselt. Raskused ongi ületamiseks!

Kui palju aega ja energiat võtab õpilasfirmaga tegelemine? Kooli ikka jõuate?

Vaatamata sellele, et oleme alustavad ettevõtjad, on meie põhiprioriteediks siiski koolis käimine. Samuti ei ole me loobunud oma hobidest. Üritame igapäevased tegevused võimalikult nutikalt planeerida, et kõik saaks õigeaegselt tehtud.

Millist nõu annaksite gümnasistile, kellel on lahe äriidee, ent kes kahtleb õpilasfirma asutamises?

Hea äriidee on eduka äriplaani alus, mistõttu soovitaksime tahtejõud kokku võtta ning idee kindlasti teoks teha. Ettevõtlusega tegelemine on omaette väljakutse, kuid protsessist saadav kogemus igati väärtuslik. Lisaks on huvitav jälgida teekonda, mille käigus kasvab ideest midagi palju enamat.

 

Vasakult: Elisabeth Teidla, Kelly Rumm, Anu Širogorov. Foto: erakogu