Parempoolsete juht: vajame julget Isamaad

Möödunud nädalal külastas Rakveret Isamaa pikaaegne liige ning erakonna liikmeühenduse Parempoolsed juht, ettevõtja Kristjan Vanaselja. Uurisime põgusalt Parempoolsete tulevikuootuste kohta.

Liisi Kanna

Külastate erinevaid Eesti paiku, et kohtuda sealsete Isamaa liikmetega. Millest visiidid ajendatud on?

Mitte ainult mina ei talla mööda Eestit ringi, vaid kogu meie meeskond! Isamaa toetus on pikka aega olnud valimiskünnise piiril ning oleme mõne aastaga kaotanud kaks tuhat liiget – oleme kaugenenud nii enda valijatest kui erakonna liikmetest. Isamaa vajab taaskäivitust.

Meie eesmärk on kohtuda ja rääkida võimalikult paljude erakonna liikmetega ning tutvustada neile meie plaani, kuidas Isamaast taas teha peaministrierakond. Meie plaani saab võtta kokku kolme põhilise mõttega – tugev rahvas, tugev majandus ja tugev riik. Isamaa peab pöörduma tagasi oma põhiväärtuste juurde ning olema see erakond, mis julgeb langetada rahva ja riigi jaoks õigeid otsuseid.

Millised teemad või mured kerkisid esile kohtumisel Rakveres?

Lääne-Virumaa on läbi aastate olnud Isamaa erakonna üks tugevamaid piirkondi. Aktiivne liikmeskond ja väga tugevad ning kogenud eestvedajad. Isamaa on esindatud praktiliselt kõigis Lääne-Virumaa omavalitsustes ja värske ning tegusa saadikuna on siit Riigikogusse valitud Üllar Saaremäe. Eks kõigi nende jaoks on oluline, et Isamaa taastaks Eesti poliitikas oma positsiooni ja meil oleks taaskord ambitsiooni tõusta kolme suurema erakonna sekka. Rõõm oli näha, et siinsete inimeste silmis on endiselt olemas sära ja säilinud soov nii kohalikul tasandil kui riigis laiemalt kaasa rääkida.

Tulekul on Isamaa suurkogu – milliste ootustega Parempoolsed sellele vastu lähevad?

Meie oleme suurkoguks valmis ja näeme muutuseks piirkondades laia toetuspinda. Positiivne, et erakonnas jõuti suurkogu toimumise osas kokkuleppele ning kahju, et Seeder ja tema toetajad otsustasid ainult füüsilise kogunemise kasuks, see vähendab oluliselt liikmete võimalusi erakonna tuleviku üle kaasarääkimisel.

Millised on Parempoolsete silmis Isamaa praegused nõrkused, millega seoses ühendus uuendusi ellu kutsuda soovib?

Vähene liikmete kaasatus ja arutelukultuuri puudumine oleks kohe esimesed, mis pähe tulevad. Igal erakonna liikmel peab olema võimalus rääkida kaasa poliitikate kujundamisel, täna on aga jäme ots valitute käes ja kõik need tippspetsialistid, eksperdid, ettevõtjad – kes on meie liikmed, ei saa selles protsessis osaleda ja see peab muutuma. Isamaa tugevus on meie lai liikmeskond, seda tuleb ära kasutada.

Ning laiemalt Eesti poliitikamaastikku vaadates, milliseid kitsaskohti Parempoolsed näevad, millele ehk Isamaa erakond ei ole senini tähelepanu pööranud?

Üldiselt öeldes valitseb Eesti poliitikas otsustamatuse ajastu. Pandeemiast tingitud kriis nihutab jõujooni maailma majanduses ja poliitikas, kuid loob ka uusi võimalusi, seda aga tarkadele ja julgetele. Eesti otsustajate poliitilisest julgusest sõltub, kas tuleme kriisist võitjana välja või jääme pikaks ajaks vinduma. Just sellepärast vajamegi julgemat Isamaad, kes julgeks langetada võimalusterohkel ajal rahva ja riigi jaoks õigeid otsuseid.

Kristjan Vanaselja kuulub erakonda Isamaa alates aastast 2001, möödunud sügisel valiti ta liikmeühenduse Parempoolsed juhiks. Peamiselt tegeleb Vanaselja aga ettevõtlusega, olles koos paari sõbraga töövahendusplatvormi GoWorkaBit asutajaks. Foto: Liisi Kanna