Pärnu ümbrus väärib avastamist

Autoga reisimisega kaasneb vabadus valida ise marsruuti ja teha peatus seal, kus õige tundub. Kuhu minna, kui sooviks on avastada Pärnumaad väljaspool Pärnut? Siin on kolm erinevat ja huvitavat kohta, mis asuvad Pärnust kuni tunnise autosõidu kaugusel. Rohkem reisideid Eestist ja lähiriikidest leiad turisme.eu.

Pulli asula

Korra elus võiks oma silmaga üle vaadata koha, kus inimtegevus Eestis alguse sai. Ajalootundi meelde tuletades on Sindi lähedal asuv Pulli asula vanim inimasula Eestis. Selle vanuseks loetakse ca 8500 eKr. Avastus, et tegu on Eesti vanima asulaga on tegelikult küllaltki värske, nii umbes pool sajandit. 

Kui nüüd oled Pärnusse minemas või sealt tulemas, siis annab ajaloo kulust aimu ka merejoon. Täna on merekallas Pärnus, aga tol ajal asus see Sindi juures. Hetkel on Pulli asula asukohas hea autosõidust paus teha. Ilusa ilmaga muruplatsil einet võtta ja suplemas käia.

Rannametsa-Tolkuse õpperada

Häädemeeste vallas olev Rannametsa-Tolkuse õpperada läbib Luitemaa looduskaitseala. Just seda kohta peetakse Edela-Eesti kõige kaunima loodusega piirkonnaks. 

Tiir õpperajal ei ole pikk, umbes kaks kilomeetrit, aga selle jooksul näeb vägagi eriilmelist loodust. Erinevad metsatüübid lasevad oma käega noppida suvel-sügisel erinevaid metsaande. Rada läbib Tolkuse raba, mille eriline veerežiim on põhjuseks, et turvas  rabas kasvab haruldaselt kiiresti. Rabasaartel võib hea õnne korral näha metsloomi ning kohe kindlasti näeb ära Tolkuse raba suurima lauka.

Õpperajal on Baltimaade suurimad rannikuluited ehk Läänemere kujunemisega tekkinud liivavallid. Kõige kõrgema otsa on ehitatud 18-meetrine vaatetorn, kus avaneb vaade merele ja rannikuniitudele. Rändehooaegadel on need vahepeatusteks paarikümnetuhandele veelinnule. 

Tõhela ja Ermistu järved

Reisimarsruuti võib huvitavamaks muuta Tõstamaa kandis kahe Pärnumaa suurima järve külastamisega. Ermistu on ühtlasi ka Lääne-Eesti suurim järv. Järjest enam leiab väärindamist järve ravimuda. Tõhela järve jälle peetakse piirkonna ilusaimaks. Mõnede andmete kohaselt on tegemist Eesti madalaima järvega, sest kõige sügavam koht on 1.5 meetrit sügav ja keskmine sügavus 1.3 meetrit. 

Ermistu ja Tõhela järved paiknevad üksteise lähedal, nende vahel laiub Tõhela soo. Mõlemad järved on kalarikkad ja hinnatud püügikohad kalameeste hulgas. Ujumisele lisaks saab veemõnusid nautida erinevate paatide või parvedega sõites. Järvede läheduses pakub kena vaadet Ermistu järve vaatetorn ning avastamist Tõhela matkarada.