Rakvere Chill(i) perepäev tuleb laada, kino ja kohvikutega

Sel laupäeval, 4. septembril toimub Rakveres juba traditsiooniks saanud Chill(i) perepäev. Päeva mahub populaarne laat Kastani puiesteel, Rammumehe võistlus, giidituur, kodukohvikud ja filmiõhtu.

Katrin Uuspõld

„Väga hea meel on, et saame Kastani puiesteel letid lahti lüüa ja külalisi vastu võtta. Ostjad ei pea muretsema tervisetõendite esitamise pärast, sest laadaala ei ole piiratud, vaid on osa avatud linnaruumist. Kõigil on ruumi jalutada ja uudistada ning loodetavasti head laadakaupa teha,“ rääkis Rakvere Chill(i) perepäeva projektijuht Katrin Põllu.

Sügislaada kauplejate seas on tema sõnul vanu häid tuttavaid eelmistest laatadest, jagub nii toidu- kui tööstuskaupa. „Tullakse nii Virust, Võrust kui Saaremaalt oma käsitöö ja talutoodetega. Saab sinki, kalja, suitsukala, tšillikurki, Saaremaa leiba, naturaalseid mahlu, mett, Peipsi sibulaid-küüslauke,“ nimetas Põllu. Kõige kaugem kaupleja tuleb Leedust ja pakub orgaanilisi maiustusi pähklitest, aga ka moose-siirupeid.

Põllu ütles, et esimesel sügislaada-aastal oli põhirõhk tšillil, nüüd on kutsutud ka teiste kaupade müüjaid, kuid endiselt on tšilli au sees ning sellest särtsakast viljast valmistatud tooteid ka mitmed pakuvad. Teiste seas on tulemas Jõgevamaalt Raudale talu oma tšillimooside ja mustsõstraglögiga, millele lisatud tšillit.

„Meie tšillimoosidest on „Kolm kanget“ väga suure tšillisisaldusega, suisa 60 protsenti, lisaks on ingver ja küüslauk. Olen küsinud meie tšillimoosi tarbijate käest, kuidas nad seda kasutavad. Üks vanem vene proua ütles, et paneb seda igale poole. Mina isa teen hakklihakastet ja panen natuke sisse. Üks härrasmees soovitas panna mulgi kapsa sisse, hollandlane jälle ütles, et sobib kenasti riisiroogadesse ja juustu peale. See on selline universaalne moos kui õigesti kasutada,“ selgitas Raudale talu peremees Antti Hunt.

Nende talu glögijook võitis kuu aja eest Tartus toidu- ja veinifestivalil „Tartu maitse“ tiitli. „Mustsõstraglögi saab juua nii külmalt kui kuumalt, äi armastab aga mineraalveega pooleks juua,“ täpsustas Hunt.

Lisaks laadale saab osaleda SA Virumaa Muuseumide välinäituse „Rakvere uks Rakveres“ kuraatorituuril Need algavad kell 9 ja kell 14 näitusepaigast jalakäijate promenaadil. Kuraator Kaja Visnapuu tutvustab näitust tervikuna ning ka kesklinna piirkonnas asuvaid Rakvere uksi.

Kirikupargis on lasteala, kus on batuut ja karussell. „Koroona-ajal me suurt kontserti ilma tõendite kontrollimise ja teiste piiranguteta korraldada ei saa. Küll on Araabia Bazaari tantsijad Pika tänava porganditrepi juures esinemas,“ märkis Katrin Põllu. Pikal tänaval on muudki tegevust: avatud on Viru Maleva militaarne kodukohvik, Athena Maja Huvikool on lahti tegevusteks.

Õuekohvikut peab sel päeval ka linna Rakvere ametikool, pakkudes kringleid, grilltooteid, maaturismi õppejõud ja õpilased on ette valmistanud mänge ja tegevusi.

Spordihoone parklas võisteldakse keskpäeval kolmandat korda Rakvere Rammumehe tiitlile, võistlust viib läbi Ott Kiivikas, kohtunikuks on Baruto.

Sumedate Suveõhtute Filmifestivaliga koostöös on linnavalitsuse terrassil päevale punkti panemas filmiõhtu „Eesti matusega“. Sissepääs on tasuta, kuid vajalik on COVIDi tõend.

Kastani puiesteel Chill(i) laadale tulijad ei pea muretsema vaktsineerimistõendite esitamise pärast – ettevõtmine on avatud linnaruumis, kõigile peaks piisavalt ruumi turvaliseks jalutamiseks ja ostlemiseks jaguma. Foto on tehtud eelmisel aastal. Foto: Rakvere Kultuurikeskus