Rakvere tervisekeskus tuleb ilma apteegita

IMGP9644

Rakvere linnavolikogu arutas esmatasandi tervisekeskuse (ETTK) arengukava ja jõudis järeldusele, et Rakverre Vilde 2a rajatavasse kompleksi pole otstarbekas välja ehitada ruume eraldi apteegi jaoks.

Aivar Ojaperv

Esmatasandi tervisekeskused hakkavad varsti kerkima üle Eesti: kasvupinnast soodustab järjekordne Euroopa Liidu rahastusprojekt. Laias laastus on ühisrahast võimalik kinni maksta kuni 75 protsenti ettevalmistus- ja ehituskuludest, omavalitsuse kanda jääb 25 protsenti.

Rakvere ETTK tarbeks on plaanis ehitada uus hoone aadressile Vilde 2a – praeguse sotsiaalabikeskuse ja polikliiniku vahelisele vabale krundile. Keskusesse tuleb 8-10 perearsti vastuvõtupunkti ja lisaks veel mitu tervishoiuteenust pakkuvat kabinetti-vastuvõturuumi. Viimaste üle volikogu arutleski, et kõik vajalik saaks Rakevere ETTK arengukavasse kirja.

EL apteeki ei rahasta

Kõige rohkem poleemikat tekitasid võimalikud ruumid apteegile. Üht pidi on apteek tervishoiuasutuses just kui loomulik; teist pidi, arvestades siinjuures nimetatud asutuste arvu Rakvere kesklinnapiirkonnas, aga majanduslikult ebaotstarbekas. Nimelt ei saa Euroopa Liidu raha kulutada hiljem tulu toovatele ettevõtmistele – kui apteegiruumid tahetaks Rakvere ETTKsse siiski ehitada, peab kogu kulu kinni maksma linn. Edaspidine võimalik rendisumma vähendaks samuti EList saadava raha hulka.

Abilinnapea Kairit Pihlak leidis, et apteek peaks tervisekeskuses siiski olema, kuid volikogu liikmed vaidlesid pärast teemaga süvitsi tutvumist sellise soovi maha. „Ma pole küll kindel, et linn peaks tegelema eraettevõttest apteegile ruumide ehitamisega,“ märkis volikogu sotsiaaldemokraadist liige Rannar Vassiljev.

„Me lihtsalt kingiks ühele ärimehele suure eelise, andes tema käsutusse suure osa linna medikamentide turust,“ lisas Tõnis Pruler valimisliidust Südameasi. Pruler ise on ametilt teatavasti arst. „(ELi) abikõlbulikud vahendid vähenevad ja linnal tekiks suurem koormus. Tänu sellisele otsusele võib ka juhtuda, et mõni teine apteek pannakse kinni.“

Apteeke on kesklinnas palju

Ilmselt tulnuks apteegi rajamine tervisekeskusesse rohkem jutuks, kui Rakvere kesklinnas poleks nimetatuid asutusi paarisajameetrises raadiuses tõesti palju: vähemalt 7. Lähim neist uuele tervisekeskusele asub polikliinikumajas, mis tulevikus ehitatakse tervisekeskusega sisuliselt kokku. „Muidugi on mugav tulla arstikabinetist välja ja osta kõrvalletist vajalik medikament, kuid olgem ausad: lähed koju, ükskõik millises suunas, ja hiljemalt saja meetri pärast jääb apteek tee peale,“ märkis volikogu liige Martti Marksoo.

Rakvere ETTK ehituse aeg pole veel täpselt määratud, kuid igal juhul ei toimu see mitte kauges tulevikus, vaid ikka loetud aastate jooksul