Rakvere viisik uues seriaalis „Viimane võmm“

Viimane VõmmKrimiuurija Mikk Kotkas oskab hästi suhelda laste, vanurite ja loomadega ning omab peent vaistu kuritegude lahendamisel. Mõistmisraskusi tekitavad talle aga naised ja tehnilised vidinad ning uusimaks bändiks, mida ta teab, on Nirvana.

Tekst: Tõnu Lilleorg

Sellised asjaolud kujunevad välja lihtsalt ja samas fantastiliselt  – kunagine tippuurija viibis 20 aastat koomas, ärkas nüüd ime läbi üles ning naaseb tööle mõrvarühma. Nii algab Kanal 2 uus telesari, kus mängib peaosa Üllar Saaremäe. Põhirollides astub üles veel neli Rakvere teatri näitlejat: Miku ülemust mängib Velvo Väli, endist abikaasat Tiina Mälberg, tütart Saara Kadak ning Ülle Lichtfeldt psühholoogi. „Kui mulle osa pakuti, küsis produtsent Raivo Suviste soovitusi teiste näitlejate suhtes. Tekkis mõte käia välja Rakvere Teatri raskekahurvägi,“ selgitab Saaremäe, kuidas sarja osatäitjateks said kolleegid koduteatrist.

 

Võimatu missioon?

Miku uus partner mõrvarühmas on Anders Prikk, keda mängib Robert Annus. Noormees on üsna värskelt lõpetanud välismaise politseiakadeemia ja usub erinevalt Mikust, et parim viis kuritegude lahendamisel on intellektuaalne juurdlemine ja õigete uurimismeetodite kasutamine. „Ta on väga ambitsioonikas ja tööle pühendunud,“ lausus Prikki mängiv Robert Annus.

Psühholoog Tanja Murrik nõustab Mikku maailma ja iseendaga toimetulemisel. „Esiotsa on psühholoogil arvamus, et natukene vara on mees tööle ennistatud, ta ju kaotas kõik, nii pere kui sõbrad, sarja edenedes on näha, kui terve tema psüühika on,“ kirjeldab Lichtfeldt oma tegelaskuju tundmusi. Lichtfeldt kiidab seriaaliga seoses kogu võttemeeskonna vahvat koostöövaimu.

Olemuselt „impulsiivne isane“ ja macho-mehe maneeridega Mikk peab psühholoogi arvates mõistma, et 20 aasta jooksul pole elu seisnud, vaid asjad on muutunud ja toimunud. „Mõistuse tasandil on Mikk endiselt 24aastane, energiline ja kiire murdjatüüp, kes avab uksi-aknaid jalahoopidega,“ räägib Saaremäe, „aga välimuselt 44-45, nagu ma ise praegu olen, see kontrast on päris ehmatav.“ Mõningaid sarnasusi näeb Saaremäe tegelaskuju juures „Ohtlikust lennust“ tuttava uurija Västrikuga, keda mängis Marko Matvere.

Oma uues elus kohtub Mikk ka vahepeal täiskasvanuks saanud tütrega, kellele ta tahab isa olla, kuid ei oma selleks vähimaidki oskusi. Elama asub Mikk üürikorterisse baari kohal, mida peab tema kunagine sõbranna. „Kui ta istub seal üksi, tunneb ta, kui katki ta tegelikult on,“ räägib Saaremäe, „ta joob viskit õllega ning värisevate kätega loeb kirju, mida tütar kirjutas talle igaks sünnipäevaks, kui ta koomas oli.“

Hea kokkumäng

Teleseriaalide võtetel ei tehta proove, kuna selleks pole võtteplatsil aega. Nii tuleb näitlejate koosmängu varasem kogemus kasuks, mis ongi Rakvere viisiku suur trump. Saaremäe on samuti koos töötanud seriaali püsinäitlejatega: Robert Annusega suvises „Hamleti“ lavastuses, Carmen Mikiveriga „Vargamäe kuningriigis“, Jaanus Rohumaa on tema kursusevend lavakast.

Rakverlaste plussiks on ka „suhteliselt värsked näod“, ütles lavastaja Gerda Kulli-Kordemets, kelle eelmiseks tööks on kvaliteetne „Alpimaja“. Lavastaja loodab, et uus sari paelub mõlemat sugupoolt ning ka noori ja vanemaid televaatajaid. Tema sõnul erineb järgmisel teisipäeval rahva ette tulev „Viimane võmm“ musta huumoriga „Mendist“ näiteks sellega, et on rohkem „peavool“. Samaaegselt seriaali ekraanile jõudmisega käivad nädalavahetustel uute osade võtted. Seriaali esimesel, 13 osast koosneval hooajal, teevad üksikrolle paljud eesti tippnäitlejad.

vv56