Rakveres loovad jõuluhõngu lisaks linnakunstnikule ka noored ja Kondivalu-rahvas

Rakvere Keskväljakul on juba mitu päeva paika sätitud tänavune jõulupuu – pühapäeval süttivad sel tuled ning väljakut ehivad peagi uued installatsioonid. Foto: Katrin Uuspõld

Rakvere Keskväljakul on juba mõned päevad seisnud kahar hõbekuusk, sel pühapäeval, esimesel advendil, süttivad ka tuled. Eelmistel aastatel tuttavaks saanud jõuluinstallatsioone võib leida uutes paikades, aga sünnib ka palju uut.

Katrin Uuspõld

Rakvere tänavune jõulupuu on kasvanud Pajustis. „Väljavalitud hõbekuusk on uhke, pererahvas oli teda aastaid hoole ja armastusega hoidnud. Kuid kuna kuusk kasvas majade vahel elektriliinide all ja latv oli juba üle liinide, oli aeg puu turvalisuse kaalutlusel maha võtta,“ rääkis linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Riin Sikka.

Esimeseks advendiks saab Keskväljak pühaderüü. Linnakunstnik Marju Püümets rääkis, et uued elemendid on idee saanud lumekera-suveniirist – klaasist kerast, mida raputades kuulis lumi langeb. „Seda imiteerides tulevad Keskväljakule suured valgustatud alused, mil kõrgust 3,5 meetrit, mis on kaunistatud nõnda, et saab perega seal pilte teha. Lumekerasid saab kasutada lava-alustena tulevikus ka teistel üritustel,“ rääkis linnakunstnik ja märkis, et need sünnivad koostöös RK Loominguga.

Eelmisest aastast tuuakse väljakule ka kaalukiik ja hammasratastega pöörlev alus, mille peale tuleb loomade varjupaiga kuusk. Selle kuuse külge on riputatud pildikesed varjupaiga loomadega, kes kodu ootavad – ehk leiab keegi endale nõnda neljajalgse sõbra ja viib jõuluks koju.

„Töödega alustati novembris ja detsembri esimestel nädalatel töö jätkub. Keskväljaku kaunistame traditsiooniliselt esimeseks advendiks. Varasematel aastatel tehtud installatsioone ja ehted võib kohata uutes asukohtades,“ nimetas Marju Püümets. Nii võib näiteks valgustunnelit peagi näha Aleksandri pargis (Tallinna ja Võidu tn ristmiku lähedal) ja ust Rahvaaias. Lisaks on Pikale tänavale plaanitud sättida mõned valguspuud. Linnakunstnik rääkis, et Laada tänava promenaadi näituseraamidele jõuab samuti Kauri kunstikooli ja Athena huvikooli noorte kunstnike näitus.

„Ma olen väga õnnelik ka selle üle, et Kondivalu piirkond ja noortekeskus soovivad oma panust anda,“ rääkis Marju Püümets. Nimelt plaanib noortekeskus oma noortega kaunistada linnaruumis bussiootepaviljonid, „Ilmselt detsembri keskpaigaks on bussiootepaviljonid kaunistatud, tahame seda teha taaskasutuse põhimõttel,“ märkis projektijuht-noorsootöötaja Angela Tikoft.

Kondivalu linnaosa initsiatiivgrupp on võtnud nõuks luua põhikooli vastas olevale vabale krundile jõulunurga. „Plaan on, et igaüks saab ise pildistamas käia ning iga advendiga saab jõulunurk saab kaunistusi juurde, et linnarahval oleks põhjust tulla taas ja taas jalutama ja uudistama,“ rääkis Kondivalus elav Krõõt Nõmmela-Mehide, kes koos Marika Kundla ja Reesi Efertiga on võtnud asja ajada. „Ehk saab mõni linnaosa veel innustust. See on kogukonna panustamine, ei tasu viriseda, vaid ise teha,“ rääkis Nõmmela-Mehide, lisades, et tehnilises osas on suureks abiks selle kandi elanikud Kristiina Kirsel, kelle igapäevatööks on Tallinnas valgusinstallatsioonide korraldamine, ja Rainer Miltop.

Jõuluvanad, karussell, ponid ja kohvik

Traditsiooniliselt süttivad maakonnakeskuse esimese advendi tuled kell 17 koos linnapea sõnavõtuga. Rakvere Kultuurikeskus on kutsunud kohale ka jõuluvanad, kes kuulavad laste soove ning jagavad komme.

Kultuurikeskuse projektijuht Kaspar Lood rääkis, et esimese advendi õhtuks on lastele tellitud Keskväljakule ka karussell ning ponid Haljala vallast Mätta talust – nendega lustimine on lastele prii.

Selleks ürituseks avab leti Kohvting, mis pakub sooje jooke ja suupisteid Keskväljakul detsembrikuus laupäeviti ning Vallimäel pühapäeviti valgusmängu ajal.

Kell 18 on Rakvere Kolmainu kirikus välja kuulutatud piletitega Inese trio kontsert koos Rakvere Põhikooli laululastega.

„Mõte, et artist ja lapsed koos laulavad, on olnud meil ka varem, üle-eelmisel aastal käis Birgit ja laulis Keskväljakul Virumaa Tütarlastekooriga. Seekord pöördusime põhikooli muusikaõpetaja Aire Arose poole,“ rääkis Kaspar Lood Kultuurikeskusest.

Nõnda laulavadki pea kolmkümmend Rakvere Põhikooli mudilaskoori last kontserdil koos Inesega kolm lauljatari hittlugu.

Kontserdil jagavad jõulutuld linnapea Triin Varek ja EELK Rakvere Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu.

Advendiaja algused kontserdi, glögi ja sõnumitega

Esimest adventi tähistatakse üle maakonna. Näiteks Sõmeru keskusehoones süütab Rakvere vallavolikogu esimees advendiküünla kell 15 ning esinevad Nele-Liis Vaiksoo ja Olav Ehala, sissepääs on prii.

Tapa keskväljakul süüdatakse advendituled kell 14, jõulurahu soovib EELK Tapa Jakobi Koguduse õpetaja Valdo Reimann. Esinevad Tapa taidlejad, soovijatele jagatakse jõulutuld, pakutakse sooja glögi ning piparkooke.

Kadrina rahvamaja kõrval süüdatakse jõulukuusel küünlad kell 16, üles astub Kadrina rahvamaja noorte segakoor, tervituskõned vallavanem Kairit Pihlakult ja kirikuõpetaja Meelis-Lauri Eriksonilt. Kuuma jooki pakub Kadrina Maanaiste Selts.

Kunda keskväljakul süüdatakse advendiküünal kell 18 ja esineb Viru-Nigula valla noorte näitering.