Rakveres näeb etendust, kus põimuvad tsirkusekunst ja parkuur

Maroko tsirkuseartist Said Mouhssine. Foto: Zakaria El Attaoui

Rakvere linnapäevade ajal  saab ootamatus kohas – Rakvere teatri väikese maja parklas – näha kaasaegset kogu perele mõeldud akrobaatikaetendust. Maroko tsirkuseartist Said Mouhssine astub üles 8. juunil kell 18 – etendus on tasuta.

Katrin Uuspõld

Maroko multitalentne artist Said Mouhssine esitab parklas akrobaatilise komöödia „Routine“ („Rutiin“). „Routine“ seisneb lootuses ja isiklike piiride nihutamises, et leida võimalusi muutuste esilekutsumiseks. Suurepäraste füüsiliste oskuste ja lihtsate rekvisiitide abil kujutab see lavastus ühe inimese rasket olukorda, kes on kinni ruumis, kus pole midagi teha. Magamine on võitlus igavuse vastu. Aga mida ta ka ei teeks, uni ei tule kunagi.

Maroko tsirkuseartist Said Mouhssine on spetsialiseerunud tänavaakrobaatikale, parkuurile ja tsirkusele. Ta on ka näitleja, lavastaja ja trikikunstnik. 2020 lõi ta kompanii Zid, mis tähendab „liikuma” Maroko araabia keeles. Ta on oma loomingus kokku põiminud tsirkusekunsti ja parkuuri. Alustades akrobaatikaga Maroko rannas ja parkuuriga Casablanca tänaval, lõi ta 2007. aastal Marokos esimese kohaliku parkuuriühingu. Kolmeaastaste õpingute järel Salé riiklikus tsirkusekoolis Shems’y lõi ta videorühma nimega Stoonet, mis segab kokku akrobaatika, eriefektid ja huumori. 2016. aastal lõi Said tänavashow „Tartf Lkhobz”, mis vaatleb Maroko töötajate tingimusi ning kus segunevad parkuur, tants ja tsirkus. „Routine” on Saidi teine lavastus. See jõuab Eestisse TantsuMENÜÜ raames ja Creative Europe´i / Performe Europe´i toel.

Lisaks korraldab Maroko artist Said Mouhssine’i samal päeval, 8. juunil kell 14 koostöös Eesti Tantsuagentuuriga Rakvere Avatud Noortekeskuses parkuuri töötoa noortele. Noortekeskuse projektijuht-noorsootöötaja Angela Tikoft rääkis, et töötuba on mõeldud 12 pluss vanuses noortele. „Kindlasti on vajalik etteregistreerimine helistades või kirjutades noortekeskusesse. Kindlasti ei eeldata teadmisi ja oskusi parkuurist,“ rõhutas Angela Tikoft. Parkuuri töötuba toimub noortekeskuses spordisaalis.

Suvisel ajal on Rakvere Avatud Noortekeskuses kujunenud Tikofti sõnul traditsiooniks korraldada ekstreemspordiüritusi. Noortekeskuse pikaajaline koostööpartner Keerdtrepp, kes on noortele ka regulaarseid trenne teinud, korraldab linna päevade ajal skatepargis 11. juunil kl 12-15 töötoa, kuhu noored on oodatud oma rula, BMXi kui tõuksiga. „Ei pea olema suur trikimeister, et osaleda, piisab, kui on sõiduriist ning huvi. Nad õpetavad võtteid ja ohutust, samuti on lõpus võistlused ning loomulikult ägedad auhinnad. „Selle ettevõtmise puhul registreerima ei pea ning liituda saab ka jooksvalt,“ märkis Angela Tikoft.