Söestunud mänguasjad ja leivakoorikud plaadimängijas: lapsevanemad jagavad laste koduseid äpardusi

Aastate jooksul on olnud märgata läbivat mustrit, et suur osa kodukindlustusjuhtumeid on seotud just lastega. Kindlustusfirma Gjensidige üleskutsel muljetasid lapsevanemad, milliseid äpardusi on nende kodudes juhtunud.

2022. aasta on kestnud vaid mõned kuud, kuid Gjensidiges on juba kümneid koduse vara kindlustusjuhtumeid, millest suurem osa laste poolt põhjustatud. „Üks päris kulukas näide käesolevast aastast on harjavarrega telerile otsa jooksmine, mille kahju ulatus ligi 1500 euroni,” sõnas Gjensidige kahjukäsitluse osakonna juht Maarika Mürk.

Ettevõtte statistika järgi oli lastega seonduvaid kindlustusjuhtumeid 2021. aastal 78 ja kahjud jäid keskmiselt 300 euro piiresse. Kõige krõbedamad kahjud olid kiviga purustatud aken ja vastu kallihinnalist telerit lennanud mänguauto, mis mõlemad küündisid üle 800 euro. Ka inimeste jagatud lugude seast joonistuvad välja sarnased jooned, on need siis meenutused lapsepõlvest või omaenda laste askeldused. 

1. Laste soov toppida asju sinna, kuhu need ei kuulu 

„Minu lapsed olid väikesed 20 aastat tagasi ning siis olid arvutitel veel flopiseadmed. Ühel päeval ei õnnestunud sinna enam ketast sisse panna. Kui mees selle lahti keeras, leidsime sealt seest pannkoogi,” meenutas üks lapsevanem. „Kunagi olid videomakid, mille kassetiauku oli hea igasugu asju toppida, mis vähegi sisse mahtusid,” rääkis teine. 

„Me vennaga tegime endale lapsepõlves üsna tihti ise süüa, näiteks praeleiba, aga leivakoorikud meile ei maitsenud. Toppisime neid plaadimängija sisse kuniks kogu plaadimängija kaanealune oli praeleiva koorukesi täis,” jagas üks lapsepõlvemeenutust. 

2. Täkked ja kriimud autol

Autotäkked ei teki vaid tihedalt täis pargitud parklates, vaid ka turvaliselt maja ees seistes ja laste juuresolekul. „Kui aias seisab pargitud auto, siis juhtub ikka, et laps vajub „eriti ettevaatlikult” jalgrattaga sõites lenksuga vastu auto külge. Tulemuseks ikka väike mõlk või kriips,” sõnas üks. Kurjast ei ole vaid jalgrattad, vaid laste neljarattalised. „Kaks nelja-aastast korraldasid näiteks meil mänguautodega võistluse. Rallirajaks olid ühe uue auto küljed…” tõdes teine. 

3. Elektroonikaseadmete süttimine

„5-aastasele tütrele meenutas helendav lambikauss koos pirne kaitseva plaadikesega mereranda. Ta võttis oma Barbie nuku ja tõstis ta lambikupli sisse päevitama, alla sättis veel pehme fliisitüki rannalinaks. Seejärel pani ta nuku kõrvale veel väikse pehme hobuse ja keeras siis lambilüliti maksimaalvõimsusele,” kirjeldas lapsevanem asjade käiku tagantjärgi. „Plaat kuumenes kupli sees ruttu, fliis sulas üles ja söestunud hobune kukkus põrandale ning võttis tuld ning vaid hetkega oli terve maja paksu tossu täis,” sõnas ta.

4. Purunenud koduseadmed

„Lühikese ajaga läks meil kolm televiisorit, kolme aktiivse lapsega,” tõdes üks lapsevanematest. „Meil läks kodus kaks monitori üsna samamoodi katki. Kolmene mängis ühel juhul suurte Lego-laadsete ehitusklotsidega ja siis mänguhoos kogemata viskas ühe vastu monitori. Teisel juhul sakutasid mõlemad mänguasja, mis pääses ühel hetkel lendu ning lendas samuti vastu monitori,” meenutas teine.

„Minu laps ronis 3-aastasena kineskoobiga teleka peale, aga tal läks süda pahaks ja õnnetus maandus teleka peale, mistõttu hakkas telekas suitsema. Me tõmbasime kiirelt teleka välja ja see seisis garaažis paar aastat,” seega loeti televiisor justkui mahakantuks. „Kuniks olime reisil, tuli ämm meile koera hoidma ja taris teleri külalistetuppa, et voodist telekat vaadata. Me tulime koju, ämm oli rõõmus ja telekas töötas nagu muiste,” sai lugu õnneliku lõpu.

Mürgi sõnul oli seadmetega seonduvaid kodukindlustuskahjude tõusu märgata just 2020. aasta kevadise karantiini ajal, mil paljud inimesed kodust töötasid. Loetelust leiab nii katkiseid kohviaparaate ja sülearvuteid kui ka purunenud keraamilisi pliite. Sarnast mustrit on olnud märgata kogu koroonapandeemia vältel.  

Mida siis teha?

Selliste olukordade kaitseks ning kindlustunde tagamiseks tasub sõlmida kodukindlustus.

Kodukindlustusega saad kindlustada nii korteri, maja kui ka suvila ning koos koduga on kindlustatud ka kõrvalhooned ja panipaigad. Koduse vara kindlustusega saad kindlustada kogu kodus oleva vara (nt mööbel, tehnika, nutiseadmed, riided, spordivarustus, väärisesemed). Lisaks tasub kaaluda ka vastutuskindlustust, mis aitab katta laste poolt kolmandatele isikutele tekitatud kahju. 

Kodukindlustuse plussid:

  • Koos koduga on kindlustatud sisseehitatud mööbel, sealhulgas integreeritud köögitehnika
  • Korteriga on kindlustatud nii panipaik kui ka keldriboks
  • Eramuga on kindlustatud eramut teenindav tehnosüsteem kindlustuskoha piires
  • Tasuta rajatise (nt kuur, laste mänguväljak, aed jne) kaitse ilma üldpinna piiranguta
  • Koduse vara kaitse laieneb kuni 6000 eur ulatuses ka varale, mis asub eramu hoovis, terrassil või abihoones
  • Väljaspool kodu kaasas olevad asjad on kindlustatud nii Eesti piires kui ka kuni 30-päevasel reisil
  • Osamaksete hulk kindlustusmakset ei suurenda
  • Tasuta ööpäevaringne abi kodus juhtunud avarii korral

Kindlustusjuhtumiks on ka läbi piirdekonstruktsiooni või tehnosüsteemi kaudu sissetunginud vesi või lumi
Kui peres on väikelapsi, tasub kindlasti mõelda oma kodu kindlustamise peale. Lisaks pakub Gjensidige veel palju teisi kindlustuslahendusi, millega on võimalik tutvuda nende kodulehel.