Tunnustati tublisid sportlasi

Traditsiooniline Lääne-Virumaa aasta sportlaste tunnustusüritus toimus tänavu kitsendatud tingimustes – kohale oli võimalik kutsuda vaid laureaadid ning nominentidele vahendati hiljem sündmus video formaadis. Pandeemiast tulenevalt peeti tänupidu õues, möödunud reedesed külmakraadida sportlasi ei heidutanud.

Liisi Kanna

Nais- ja meessportlased

Rakvere linnavalitsuse hoovis aset leidnud sündmusel võis kuulda rohkelt kiidusõnu nii sportlastele kui treeneritele.

Aasta naissportlase tiitliga pärjatud, Balti ja Eesti meister teivashüppes nii noorte kui täiskasvanute klassis, Marleen Mülla avaldas suurt tänu oma esimesele treenerile Jaak Vettikule. „Kui ei oleks teda, siis ei oleks ka mind praegu siin seismas,“ lausus Mülla, kelle teivashüppe rekordiks on praeguseks lausa 4,2 meetrit.

Kohal olid ka paljud treeneritest, kes omakorda kasvandikke tunnustasid. Aasta meessportlaseks pärjati sprinter Robin Sapar, kelle saavutuste hulka kuuluvad hõbemedalid Balti U20 meistrivõistlustel 100 m ja 200 m jooksus, U20 vanuseklassi Eesti meistritiitel 200 m ja 400 m jooksus, Eesti täiskasvanute sisemeistrivõistluste pronks 400 m jooksus.

Laureaadi treener Mikk Joorits meenutas esimest treeningut, kuhu minnes Robin kindlalt teadis, et hoolimata paar aastat vanematest trennikaaslastest, tahab ta kindlasti oma kehalise kasvatuse õpetaja käe all harjutada. Juba toona arvas Joorits, et temast võib kiire poiss saada. „Ja eelmine nädalavahetus jooksis ta juba oma treeneri 300 meetri absoluutse rekordi üle. Ma ei uskunud, et ta nii kiireks meheks saab,“ rääkis treener muhedalt.

Aasta nooreks meessportlaseks valiti Kristjan Kari, keda võib julgelt nimetada multitalendiks. Noormees on äärmiselt mitmekülgne kergejõustiklane, kes tegeleb lisaks ka jalgpalli ning võrkpalliga. Tunnustust vastu võttes nentis noormees, et erinevate alade vahel eelistusi paika seada on praegu keeruline, ühte lemmikut ei ole.

Treener Jaak Vettik märkis, et Kristjan on hea näide sellest, milline noor sportlane peakski olema. „Ta on jõudnud oma sporditeel sinna maale, kus ta hakkab oma õigeid valikuid alles tegema,“ sõnas Vettik.

Aasta noore naissportlase Kaireen Peneki jaoks tuli tiitel ootamatult, kuna konkurents oli tihe. „Olen tegelikult üllatunud, aga väga rõõmus muidugi ja uhke enda üle,“ rääkis mitmevõistleja Penek, kes saavutas Balti riikide U18 meistrivõistlustel hõbemedali ning samal võistlusel täitis ka Euroopa U18 meistrivõistluste normatiivi.

„Soovin Euroopa meistrivõistlustel hästi osaleda ja head tulemust teha ning sellega uut kogemust saada,“ sõnas neiu uude aastasse vaadates.

Võitjate väljaselgitamisest

Lääne-Virumaa Spordiliidu juhatuse esimees Ainar Sepnik rääkis, et võitjad selgitati välja rahvahääletuse ja kümneliikmelise žürii punktide põhjal ning mitmetel aladel oli tõepoolest tihe konkurents. „Näiteks meessportlase hääletus oli äärmiselt tasavägine. Tore oli ka see, et kõik selle kategooria nominendid tegelevad erinevate spordialadega,“ rõõmustas Sepnik, kes ise sai Eestimaa Spordiliidult Jõud tunnustuse 36. Eesti Omavalitsuste Talimängude korraldamise eest, mille puhul oli tegu 1400 osalejaga suure spordiüritusega.

Sepnik nentis, et möödunud aastat võib mõnes mõttes nimetada kergejõustiku aastaks, sest selle ala esindajaid olid nomineeritute hulgas palju. „Näiteks naiste puhul oli hääletusele jõudnud viiest sportlasest kolm kergejõustiklased,“ sõnas maakondliku spordiliidu juht, lisades, et nii meeste kui naiste kategoorias esitati kandidaate isegi rohkem, kui hääletusele panna sai ning osad tuli paraku välja jätta.

Kui osa aladel võis näha tihedat rebimist, siis näiteks aasta võistkonna puhul pälvis üks kandidaat erakordselt suure häältesaagi – Eesti karikavõistlustel pronksmedali võitnud SK Tapa käsipallimeeskond, kes pälvis 1500 rahvahääletusel osalenust pea 800 toetuse ning keda hindas üksmeelselt kõrgelt ka žürii.

Siinkohal võib mainida, et varasemalt aasta sportlaste valimise raames võistkondi ei tunnustatudki, selle muudatuse viis sisse möödunud suvel ametisse asunud Lääne-Virumaa Spordiliidu uus juhatus.

Ainar Sepnik avaldas heameelt, et võrreldes eelmise aastaga oli hääletajate arv umbes kolmandiku võrra suurem ning kandidaate esitati varasemast aktiivsemalt. Paraku leidus aasta sportlaste valimise juures ka tõrvatilk meepotis.

„Statuudist tingituna juhtus meil selline asi – maakonnas on ainult üks sportlane, kes pääses olümpiale, Kaidi Kivioja. Aga teda ei olnud nominentide hulgas,“ tõdes Sepnik.

„Statuut ja ülesehitus on siiamaani olnud selline, et keegi peab sportlase esitama ja saatma tulemused, see on mahukas töö. Aga mitte keegi ei esitanud teda. Kui sinu treener, spordiklubi, omavalitsus vmt sind ei esita, siis ei osale sa ka hääletusel,“ selgitas spordiliidu juht.

„Nägime kohe, et Kaidi Kivioja pole esitatud ja see on halb. Aga otsustasime, et me ei saa teha pretsedenti ja omaalgatuslikult kedagi lisada. See oleks ebaaus teiste suhtes,“ rääkis Sepnik tekkinud situatsioonist.

Sama olukord juhtus Rakvere Tarva korvpallivõistkonnaga, kellega seoses mängis ilmselt rolli ka asjaolu, et infot koguti enne karikamänge, kus võistkond hõbemedali võitis. „Kindlasti me sellest aastast õpime. Mina olen seda meelt, et edaspidi tuleks andmeid koguda jaanuaris, kui aasta on läbi,“ märkis Sepnik.

Laureaadid

Aasta noor naissportlane – Kaireen Penek

Aasta noor meessportlane – Kristjan Kari

Aasta naissportlane – Marleen Mülla

Aasta meessportlane – Robin Sapar

Aasta veteransportlane – Ants Einsalu

Aasta noortevõistkond – JK Tarvas U-14 noormehed

Aasta võistkond – SK Tapa käsipallimeeskond

Aasta sportlik perekond – perekond Kilki

Eestimaa Spordiliit Jõud tunnustused:

Aasta noortetteener – Mikk Joorits

Piirkondlik spordiedendaja – Vahur Leemets

Piirkondlik spordisündmus – 36. EOV talimängud, Ainar Sepnik

Aasta noor naissportlane Kaireen Penek ja treener Alar Madilainen võtmas vastu Rakvere linnapea poolseid õnnitlusi. Foto: Lääne-Virumaa Spordiliit