Ukraina toetamisest ei tohi väsida

Neljapäeval startis OG Elektra Logistikakeskusest suur buss, mis täis humanitaarabi, otse Ukraina rindele. Lisaks ka kohalike väikeettevõtjate annetatud väikebuss ja džiip – need olid täis termopesu ja magamiskotte, millest paljud tulid ka eraisikutelt. Ukraina toetamisest ei tohi väsida, ütlevad need, kes abi teele saatsid.

Katrin Uuspõld

Suure bussi ja 500 tekki soetasid kahasse OG Elektra ja Lajos, ettevõte juhid Oleg Gross ja Einar Vallbaum on mõnda aega teinud koostööd Ukraina vabatahtliku Sergei Kryvenkoga, kes suunab humanitaarabi otse sõjapiirkonda.

„Minu jaoks on oluline teada, et tema kaudu jõuab kaup tõesti otse rindele. Ta teeb fotosid ja videosid, annab asjad ametlikult üle,“ märkis Gross. „Olen ligi poole miljoni euro eest Ukrainat sõja ajal toetanud ja plaanin sellega ka jätkata. Praegu vajavad ukrainlased palju rohkem humanitaarabi kui sõja alguses, sõjaliselt toetavad suuremad ja rikkamad riigid, aga inimeste olukord läheb päev-päevalt raskemaks. Tekid lähevadki tõenäoliselt neile, kes on sisepõgenikud. Buss läheb raudteefirmale – raudtee on segi löödud, aga bussiga saab transportida sõdureid ja evakueerida elanikke.“

Praegu vajatakse Ukrainas väga ka vanu väikebusse, sest kohmaka vana vene tehnikaga on sõjaväelasi raske liigutada, väikebussidega saab hõlpsasti liigutada sõdurite gruppe – sõiduk ei pea olema uus, peaasi, et veermiku osa on korras.

„Meil ei tasu viriseda, et elu on kallimaks läinud. Põhiline, et meie inimesed täna ei sure. Igaüks saab aidata sellega, millega saab. Ja kel ei ole võimalust, aitab sellega, et oma südames mõtleb ja tal on asjadest õige arusaam,“ rääkis Oleg Gross. „Abi peab jätkuma seni, kuni sõda lõppeb ja Ukraina võidab.“

OG Elektras töötab tema sõnul suurusjärgus 80 ukrainlast, kes toetavad lähedasi oma kodumaal nii nagu saavad.

„Kui ei tee, siis ei muutu midagi ja ega meist keegi ei taha elada sõjaolukorras,“ märkis Külliki Õis MTÜ-st Muru Motoklubi. Oma klubiga on nad juba saatnud mitu partiid väiksemaid busse koos teiste väikeettevõtjatega varem Ukraina poole teele.

Ukraina poole saadetud suur buss ja väiksemad autod pandi täis suures osas eraisikute annetusi toodi Lääne-Virumaalt, Harjumaalt, Paide-kandist: padjad, tekid, magamiskotid, termopesu.

Nii ettevõtted kui eraisikud said kümne euroga toetada termopesupaari soetamist ning Lilian Hering, kes vabatahtlikuna on Ukraina sõjapõgenikke abistanud Rakveres, korraldas nõnda, et isegi annetaja julgustav soov pesu tulevasele kasutajale sai kaardile sõnumina lisatud.

„Jüri Ratas näiteks kirjutas: „Win the war!““ märkis Külliki Õis. „Palju oli soove, et pidage vastu, olge hoitud, teie eest palvetatakse,“ lisas Lilian Hering.

Bussi teele saatma tulnud Rakvere vallavolikogu esimees Peep Vassiljev rõhutas samuti, et praegu on põhiline, et me ei väsiks ukrainlasi sõjas toetamast. “Pikk ja raske talv on ees. Lõpuks võitlevad ukrainlased meie kõigi eest, kogu Euroopa eest,“ märkis Vassiljev.

Rakvere vallamaja parklas seisab eilsest veel nädalapäevad samuti rindele minev buss, kuhu eraisikud võivad viia vajalikke asju: magamiskotte, termopesu, tekke, magamisaluseid.