Uued algused on haruldased

Täna ja esmaspäeval näeb Sony Channelis tempokat ja huumori vürtsiga krimisarja „Kollanokk“, mis jutustab 46-aastase Johni esimesest tööaastast politseinikuna. Korraga näeb kahte osa järjest.

Tõnu Lilleorg

Nagu peategelane John Nolan (mängib „Castle´i“ staar Nathan Fillion) korduvalt ja ilmselt õigusega mainib, on ta „vanim kollanokk Los Angelese politsei ajaloos“. Tavaliselt ju astuvadki politseikooli lõpetajad ametisse oma kahekümnendates, omades nii küllaga paindlikkust ja stressi talumisvõimet, et uues ametis hästi kohaneda.

Veel pooleteise aasta eest oli John ontlik väikelinlane kusagil Pennsylvania osariigis, mis asub Los Angelesest (LA) enam kui 3000 kilomeetrit ida pool. Ühel päeval lõppeb tema 20 aastat kestnud abielu. John läheb viima laulatussõrmust panka hoiule, kui satub pangaröövi keskmesse. Ta hakkab spontaanselt röövlitega rääkima, võimaldades nii pangatöötajal häirenuppu vajutada. See läbielamine raputab mehe igas mõttes ärkvele. Ta otsustab minna politseikooli.

Politseiniku algõppe läbinuna läheb John koos õpingukaaslaste Lucy ja Jacksoniga praktikale ühte LA politseijaoskonda. Kollanokad saavad endale isiklikud väljaõppeinstruktorid, kellega nad päevast päeva linnas ringi sõidavad ja kurikaelu ohjeldavad. Johni juhendaja on Nyla, kes on varem töötanud koguni salaagendina. Hommikusi koosolekuid, kus kollanokad saavad sageli erilisi ülesandeid, juhatab seersant Grey, kes on targa ja kogenud politseiniku musternäidis.

Üleeile algas Sony Channelis sarja kolmas hooaeg, kus üheks põhiteemaks on maffiaga koostööd tegev räpane politseinik, keda John üritab paljastada. Uues hooajas näeb kollanokkade väljaõppe viimast kuud, pärast mida selgub, kas nad saavad päriselt politseisse tööle.

John soovib saada ühel päeval uurijaks. Lootust mehel oleks, sest tal on Nyla sõnul tugev anne inimestega kontakti luua. Ta on abivalmis, tal on hea süda ja piisavalt nutti ning abiks tuleb ka tehniline taip, mida ta sai arendada varasemas ehitusettevõtja töös. Pealegi tunneb mees politseinikuna töötades end õnnelikuna, sest see täit pühendumist nõudev amet annab talle täiel rinnal elamise tunde.

Sarja firmamärgiks on erinevate sisuelementide maitsekas ja hoogne segamine – kollanokkade tööpäevades saame näha nii napakalt naljakaid, kui karmilt eluohtlikke sündmusi. Olukorrad võivad väga kiiresti areneda. Aeg-ajalt satub vaataja hingekriipivate eludraamade tunnistajaks.

Tihti näeb Johni, kes on suure kondiga mees, jälitamas pätte jooksujalu. Sageli kollanokad aitavad üksteist ja iga päev on neile uus seiklus. Oma 46. sünnipäeval lausus John kolleegide seltsis: „Uued algused on elus haruldased. Aasta tagasi poleks osanud ma midagi sellist ettegi kujutada. Te olete parimad inimesed, keda olen tundnud.“

Sarjas näeb lisaks politseitööle ka tegelaste eraelu, nii on Johnil olnud paar suhet. Nathan Fillioni fännid loodavad kolmandas hooajas näha „Castle`i“ staari Stana Katici ilmumist, kes võiks mängida Johni eksabikaasat nende ühise poja pulmas. „Kollanoka“ fännide lemmikpaariks on aga Lucy ja tema juhendaja Tim, kelle võimalikule teineteiseleidmisele pöialt hoitakse.

Esialgu näitab Sony Channel sarja kolmandat hooaega poole peale. Sama kaugel on näitamisjärg praegu ka USA-s. Sarja kõiki eetrisse jõudnud osi näeb voogedastusplatvormil Hulu, mis pakub uutele liitujatele ka tasuta prooviperioodi. Seda, kas sarjale tehakse ka neljas hooaeg, pole praegu veel teada.

Ja veel üks haruldane asjaolu „Kollanokaga“ seoses. Telelugu põhineb suuresti päriselul, sest tõesti üks mees asus 44 aasta vanusena tööle LA politseisse, jättes maha oma senise elu teises Ameerika otsas. Ta nimi on William „Bill“ Norcross ja ta osaleb „Kollanoka“ loomingulises tiimis kaasprodutsendina.

John Nolan on politseinik ihu ja hingega. Foto: pressimaterjalid