Läänevirulased annavad uues valitsuses tooni

poliitikud_kaardid (2)

Kolmapäeval ametisse kinnitatud Eesti uues valitsuses on koguni kolm läänevirulast: Marko Pomerantsist (IRL) sai keskkonnaminister, Indrek Saarest (SDE) kultuuriminister ja Rannar Vassiljevist (SDE) tervise- ja tööminister.

Aivar Ojaperv

Võttes arvesse, et sel korral koosneb valitsus 14 ministrist ja peaministrist saab tõdeda, et koguni viiendiku Eesti vabariigi valitsusest moodustavad läänevirulased.

Pomerants: tunne on rahulik

Tegemist on ajaloolise olukorraga – pigem on läänevirulastest minister erand kui reegel. Lähiminevikust meenub, et Rakvere linnavolikogu praegune esimees Toomas Varek oli 2003. aastal Siim Kallase valitsuses siseminister ja Marko Pomerants aastatel 2003-2005 Juhan Partsi valitsuses sotsiaalminister ning 2009-2011 Andrus Ansipi valitsuses siseminister ja ongi kõik. Lisaks oli Varek 2006-2007 Riigikogu esimees.

Pomerantsi nimetamine keskkonnaministriks polnud üllatus, sest selle valdkonnaga on ta tuttav. Hariduselt on ta geoloog ja oma karjääri alustas ta looduskaitse talituse ning hiljem keskkonnaosakonna juhatajana Lääne-Viru maavalitsuses.

1995.-2003. aastani oli Pomerants Lääne-Viru maavanem.

„Tunne on rahulik,“ iseloomustas Pomerants kolmapäeval valitsenud olukorda – kui Kuulutaja temaga kolmapäeval rääkis, polnud ta juriidiliselt veel minister. „Mis tahes valdkonna ministriks saamisel on oluline tunda selle ameti igapäevaelu. Olen ministrina töötanud ja tean, mis mind ees ootab. Näiteks on juba teada, et kohtun järgmisel nädalal Lätis oma ametivendadega – tean, mis seal toimub.“

„Valdkonna pärast ei muretse ma samuti,“ jätkas ta. „Keskkonnaministri töövaldkond pole muidugi mingi trillallaa-trallalaa ja tööpõld on lai.“

Kas nüüd, kui virumaalane on keskkonnaminister, võib lihtne virumaalane kergendatult ohata: põlevkivivälju ja fosforiidimaardlaid ei tule? „Keskkonnakaitse ja –kasutuse vahel tuleb leida tasakaal. Aga fosforiidi- ja põlevkivikaevandusi pole plaanis avada.“

Kolme „kaasmaalase“ kohta ühes valitsuses viskas Pomerants nalja: palju`s Indrek Saar nüüd ikka läänevirulane on: pärit on ta Saaremaalt, valimistel kandideeris Pärnumaal. „Aga sellist olukorda, kus viiendik ministritest on läänevirulased, ei pruugi enam tõesti niipea tulla,“ lisas ta tõsinedes. „Meist kolmest kõige raskema portfelli saab kahtlemata Rannar Vassiljev. Tervishoius on raha alati vähe. Tean, mida räägin – ma olen sotsiaalminister olnud.“

Kas ka IRLi uus esimees?

Ajaleht Postimees pakkus välja, et peagi end IRLi esimehe kohalt taandava Urmas Reinsalu asemel võib esimeheks saada kas Marko Pomerants või Margus Tsahkna. Mida Pomerants ise sellisest spekulatsioonist arvab?

„Praegu ei või ma midagi arvata. Ma pole kunagi nii rasket ametit pidanud ja hetkel ka ei tea, kas ma seda tahaksin. See on amet, kus on 9 protsenti sära ja 91 protsenti hullu tööd. Ma ei tea, kas minus on see võime olemas.“

Vallbaum Riigikokku

Kuna Pomerants sai ministriks, pääseb tema asemel asendusliikmena Riigikokku veel üks Lääne-Viru eksmaavanem – Einar Vallbaum.

Kundast pärit poliitik ja ettevõtja lubas võimaluse ära kasutada ning juba alates neljapäevast on ta Riigikogu täieõiguslik liige. Tegelikult pääsenuks ta asendusliikmena ka Riigikogu eelmisesse koosseisu, kuid siis jättis ta koha erakonnakaaslasele Paul-Eerik Rummole.

„Lähen kindlasti,“ kinnitas ta. „Juba on ühendust võetud ja kästi neljapäeval kell 9 kohal olla.“

„Väljakutse on uus ja huvitav,“ jätkas ta. „Eks püüan toetuda kogemustele, mille olen saanud maavanema ametist ja ettevõtlusest. Igal juhul tahan seista Lääne-Virumaa huvide eest. Kui on võimalik valida, siis sooviksin kuuluda kas Riigikogu majandus- või maaelukomisjoni – mõlemad on mulle südamelähedased teemad.“

__________________________

Indrek Saar: ükski valdkond ei tohi jääda tagaplaanile

Uus kultuuriminister Indrek Saar on päritolult saarlane, kuid läänevirulane peab teda samuti omaks meheks. Enne poliitikasse minekut töötas ta ju aastatel 1996-2006 Rakvere Teatri direktori ning sihtasutuse Rakvere Teatrimaja juhatajana, rajades ühtlasi Lääne-Virumaale oma kodu.

„Eesti on ju nii väike, et elukohal polegi suurt tähtsust,“ lausus ta. „Aga elan praegu ja ka edaspidi ikka Lääne-Virumaal, kuigi töö on mind Tallinnasse viinud.“

Kui kindlana Saar end uues ametis tunneb? Administreeriv töö ei tohiks teda ju heidutada: Rakvere Teatrisse tuli ta noore mehena direktoriks ja viis selle hoopis uuele tasandile; pärast poliitikasse minekut hakkas tegema ka oma erakonna (SDE) peasekretäri tööd.

„Kõik nimetatud tööd on olnud loomulikult erinevad, kuid poliitikuleiba olen maitsnud juba 8 aastat,“ vastas ta. „Kogu oma töise elu olen juhtimise eri tasanditega kokku puutunud. Aga mis kultuuriministri ametisse puutub, siis ei tahaks enneaegselt kaagutama hakata, kuidas minema hakkab.“

Raadiosaates „Mehed ei nuta“ kartsid spordiajakirjanikest saatejuhid, et kultuuriministriks saab läbi ja lõhki „kulturnik“, kes võib spordi kui ühe kultuurivaldkonna osa vaeslapse ossa jätta. „Olen muuhulgas kirglik harrastuskorvpallur,“ kinnitas Saar, „omal ajal olen tegelenud ka väga tõsiselt jalgrattaspordiga. Ka suusamaratone olen läbinud, sel aastal tiheda töögraafiku tõttu kahjuks küll mitte. Sport on osa mu elust.“

„Arvan, et sport peab olema kultuuriministri üks väga oluline töövaldkond,“ jätkas ta. „Samas lisan, et minu haldusalasse jääb ka lõimumine. Kõik valdkonnad on tähtsad, ühtki ei tohi kõrvale jätta.“

Aga näitlemine? „Ega seadus keela kultuuriministril näidelda,“ lausus Saar muiates. „Poliitikuameti kõrvalt olen osalenud küll suveprojektides ja üksikutes ettevõtmistes, kuid repertuaariteatrit selle kõrvalt teha ei saa.“

___________________________________

Rannar Vassiljev: tuleb töiselt edasi minna

Uues valitsuses  tervise- ja tööministri portfelli saav Rannar Vassiljev jäi uue ameti eest edastatud õnnesoovi järel tagasihoidlikuks.  „Kas see nüüd tavatähenduses mingi nii väga õnn ongi,“ küsis ta retooriliselt. „Üks pikk protsess poliitikas on nüüd minu jaoks läbi, teine ees. Tuleb töiselt edasi minna.“

Keskkonnaminister Marko Pomerants pidas Vassiljevi portfelli „raskeks“. „Kindlasti ei saa lihtne olema. Nii tervishoius kui töövaldkonnas on probleeme palju, loodan, et vähemalt mõned neist õnnestub mul ministrina lahendada.“

Vassiljev tõi välja tema jaoks eriti olulised valdkonnad, mis on sisse kirjutatud koalitsioonileppesse ja mis tuleb ellu viia: palgalõhe vähendamine, hambaravitoetus.

Ühe oma esimestest töövisiitidest lubas Vassiljev teha Rakvere Haiglasse. „Rakvere Haiglaga olen kokku puutunud, õnneks mitte patsiendina, vaid sihtasutuse nõukogu ühe liikmena. Nüüd tuleb kohtuda teises rollis.“

 

Aivar Ojaperv