Tapale jõudsid Prantsuse kaitseväelased ja Ühendkuningriigi tehnika

Kaitsevägi

Esmaspäeval saabusid Eestisse 50 Prantsuse kaitseväelast. Kokku panustab Prantsusmaa Tapal paiknema hakkavasse NATO lahingugruppi 300 kaitseväelasega. Prantslased viibivad Eestis järgneva kaheksa kuu vältel, andes seejärel vastutuse üle taanlastele.

„Me oleme siin näitamaks, et Prantsusmaa panustab NATO liitlaste omavahelisse koostöösse ja et teenida koos oma liitlastega,“ ütles Prantsuse kontingendi ülemkolonel Michel de Mesmay. Ta lisas, et Prantsuse sõduritel on varasemast hea koostöökogemus eestlastega nii Kesk-Aafrika Vabariigist kui ka piraatlusvastaselt operatsioonilt Adeni lahel.

Lahingugruppi kuulub kokku ligi 1200 liitlassõdurit. Ühendkuningriigist saabub 800 kaitseväelast, kellest üle 200 on juba kohal.

„Kogu isikkoosseis jõuab kohale 7. aprilliks,“ nentis 1. jalaväebrigaadi teabeohvitser, reamees Sander Mändoja. „Mingi aeg kulub kindlasti sisseelamiseks. Aga juba esimestel nädalatel hakkavad nad osalema meie õppustel. Kevadtormil, mis on kaitseväe üks suuremaid ja tähtsamaid õppuseid, osaleb juba kogu lahingugrupp 1. jalaväebrigaadi koosseisus.

Kolmapäeval jõudis Paldiski sadamasse ka ligi 130 ühikut NATO lahingugruppi kuuluvat Ühendkuningriikide maaväe tehnikat. Masinad pandi teele teisipäeva hommikul Saksamaalt ning Paldiskist toimetati need kahe päeva jooksul treileritel Tapale.

„Neist märkimisväärsemad on lahingutankid Challenger 2, jalaväe lahingumasinad Warrior ja liikursuurtükid AS90,“ märkis teabeohvitser.

„See on esimene osa tehnikast, ülejäänu tuleb järgnevate nädalate jooksul ning jõuab täies mahus kohale samuti aprilli esimese nädala lõpuks,“ selgitas Mändoja.

Prantslaste relvastusse kuuluvad tankid Leclerc, jalaväe lahingumasinad VBCI ja soomukid VAB.

Liisi Kanna

Brittide lahingtehnika saabumine Eestisse. Foto: Ardi Hallismaa

http://pildid.mil.ee/index.php?/category/58013#content