Aastavahetuse ilutulestik särab mõnes paigas ka kingitusena

Foto: Unsplash

Eestis on omavalitsusi, kes sel aastavahetusel ilutulestikku korraldada ei plaani. Näiteks Tartu linn annetab ilutulestikule mõeldud 5000 eurot TÜ Kliinikumi Lastefondile. Aga on ka neid, kes tulevärki kui silmailu ja meeleolu loojasse panustavad.

Lääne-Viru maakonnakeskuses Rakveres lastakse uusaastaöö saluut tänavu taevasse Vallimäe vabaõhukeskuse Tõusu tänava poolsest parklast.

„Kuna vabaõhukeskuse Tõusu tänava poolne sissepääs on tänavu ilutulestiku turvaala, on see tulevärgi ajal suletud. Seega palume kasutada teisi sissepääse: Vallikraavi tänava poolt, Pika tänava poolsetelt treppidelt, teatri ja linnuse poolsetelt radadelt,“ ütles Rakvere Kultuurikeskuse direktor Eve Alte.

Kümme minutit kestev vaatemäng paiskub taevasse erinevatel kõrgustel ja on ühtmoodi hästi nähtav nii lähedal kui kaugemal. Samuti on Vallimäe vabaõhukeskuse alal võimalik tulevärki jälgida hajutatult.

Rakvere linnapea Triin Varek kutsub linlasi sel aastal üles loobuma eraviisilise ilutulestiku tegemisest, kuna sageli kogu pühadeaja vältav paugutamine elumajade vahel tekitab linnaruumis palju müra ja rohket stressi loomadele.

Suure tõenäosusega jääb tänavune traditsiooniline aastavahetuse ilutulestik Rakveres viimaseks ning edaspidi hakatakse panustama alternatiivsetele võimalustele. Järgmisel aastavahetusel plaanib linn pakkuda müravaba ja keskkonnasõbralikumat valguslahendust.

Tänavuse ilutulestiku korraldab Arctic Orbiit OÜ ja selle maksumus linnale on koos käibemaksuga 5000 eurot, millele lisandub korraldajapoolne panus.

Väike-Maarja keskväljakul on sel aastavahetusel võimalik tulevärki imetleda tavapärasest veidi erineval kellaajal – nimelt 31. detsembril kell 18. Valla kultuurispetsialist Maire Haava rääkis, et ilutulestik on Ebaveres asuva ettevõtte Pyrocom OÜ kingitus vallarahvale. „Ja õhtul kell kuus sellepärast, et tulla saaks kogu perega ja ka lapsed näeksid ilutulestikku,“ märkis Maire Haava.

Lääne-Virumaal ei plaani ilutulestikku korraldada näiteks Kadrina vald. Vallavanem Kairit Pihlak ütles, et vallapoolset tulevärki ei olnud ka eelmisel aastal, sest initsiatiivi selleks keegi üles ei näidanud.

Katrin Uuspõld