Aednikud leidsid peenrast miini

haljastusaednikud pomm 2

Haljastusfirma töötajad leidsid Rakveres Tallinna ja Laada tänava ristmiku lähedal lilli istutades sõjaaegse lõhkekeha.

Teisipäeva ennelõunal sai häirekeskus kõne haljastusfirmast, kelle töötajad leidsid mullatööde käigus kahtlase metallist eseme. Kuna lilli istutanud naised ei teadnud, millega täpsemalt on tegu, siis kutsusid nad leidu vaatama samas firmas töötava meeskolleegi, kes tundis esemes ära sõjaaegse miinipilduja miini.

Leiust informeeriti Häirekeskuse korrapidajat, kes saatis Jõhvist välja eridemineerijad. Politsei suunas jalakäijad ümber pargi ja kindlustas sündmuskoha.

Kohale saabunud demineerijad tegid kindlaks, et tegemist oli tõepoolest Teise maailmasõja aegse 50mm miinipilduja miiniga ning võtsid leiu endaga kaasa. Seejärel uuriti piirkond põhjalikult metallidetektoriga läbi, et mullast ei tuleks kaevamise käigus rohkem üllatusi välja.

„Lõhkekehade eesmärk on purustada, tappa või vigastada, seetõttu teevad demineerijad kõik, et need oma eesmärki täita ei saaks,“ rääkis Ida-Eesti pommigrupi juht Jakob Juhanson. Ta pani inimestele südamele, et kahtlase leiu korral ei tasu valeväljakutse pärast piinlikkust tunda, sest parem karta kui kahetseda.

„Eesti riigis on tagatud ööpäevaringne demineerimisalastele väljakutsetele reageerimine ning iga kodaniku kohus on teatada ohtlikust leiust ja sellega suurendada turvalisus Eestis elavatele inimestele. Antud juhul oli miini leidnud naiste käitumine ainuõige, sest 70 aastat maapõues lebanud lõhkeseadeldis kujutab endast suurt ohtu,“ lausus Juhanson.

Lõhkekeha leides ei tohi seda mingil juhul puudutada. Leiust tuleb minna eemale ning kohe teavitada numbril 112. Kõik lõhkekehad on toodetud sõjapidamise eesmärgil ning mõeldud suurte kahjustuste tekitamiseks.

Kaius Mölder

 

Politseinikud hoidsid kuni demineerijate tulekuni miinil pilku peal. Foto: Kaius Mölder