Noored avaldasid meelt

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tapal toimus loomade kasutamise vastu tsirkustes meeleavaldus, mille algatajateks olid kohalikud noored. Tapa keskväljakule oli kella 17ks kogunenud ligi poolsada noort, kes plakatitega püüdsid möödujate tähelepanu .

Marimai Kesküla

“Eesmärk on survestada Maaeluministeeriumit, kes praegu arutab teatud loomaliikide kasutamise keelustamist tsirkustes. Suur hulk loomaliike jääb aga sellest seaduseelnõust välja,“ rääkis noor aktivist Helger (15).

“Olen vegan ning kui sain teada, milline on loomade elu tsirkustes ning kuidas toimub nende dresseerimine, sain aru, et see on vale” vastas Betty (16) küsimusele, kust sai alguse mõte korraldada meeleavaldus.

Noorte sõnul on koolikaaslased valdavalt sama meelt ning ka paljud õpetajad kiitsid.

Facebookis oli meeleavaldusest huvitatuks märkinud ka Tapa vallavanem Alari Kirt, kes toetab noorte püüdlusi. “Mulle isiklikult ei meeldi loomade kasutamine tsirkuses ja ma ei ole ka suurem asi tsirkusesõber. On hea, et meie noored omavad seisukohta ja on aktiivsed ning väljendavad oma arvamust viisakalt ja tsiviliseeritult, mitte ei kasuta barbaarseid ja ebaseaduslikke meetodeid oma arvamuse teatavaks tegemisel,” kommenteeris vallavanem.

MTÜ Loomade Nimel esindaja Anita Jürsoni sõnul on loomi kasutavate tsirkuste vastu Eestis meelt avaldatud juba ligi 10 aastat. “Meeleavalduste korraldamisega oleme alati soovinud saata sõnumit, et loomade koht pole tsirkuses ja tahame näha Eestit liitumas nende riikide nimekirjaga, kes loomade kasutamise tsirkustes keelustanud. Meeleavaldused tsirkuste juures on ka hea viis ühendust saada tsirkusekülastajatega – pidades kõnesid ja jagades lendlehti, saame tõsta inimeste teadlikkust loomade kannatustest tsirkustest,” lisas ta.

Samas üks anonüümseks jääda sooviv naine, kes väitis, et töötab tsirkuses, ütles, et tema pärast seisku seal. „Ma ei saa aru, mida nad siin teevad,“ imestas ta.“ Meil on ka ilma loomadeta numbreid. Kõik saavad siit suurepärase elamuse ja tänavad meid lahkudes.“

MTÜ Loomade Nimel esindaja arvab, et loomatsirkuste aeg hakkab otsa saama. “Oleme kogunud ligi 13 000 kodaniku allkirja loomade tsirkustes kasutamise keelustamise poolt. Tunnustatud Eesti zooloogid Tiit Maran ja Aleksei Turovski on öelnud, et nad ei poolda metsloomade pidamist tsirkustes. Sama arvab ka Eesti Loomaarstide Ühing. Lisaks sellele on hetkel kooskõlastamisel eelnõu teatud loomaliikide keelustamiseks tsirkuses. Leiame, et ainult teatud liikide tsirkuses keelustamine pole piisavalt hästi põhjendatud ning keeld võiks laieneda kõikidele loomadele.”

Tapal esinenud tsirkuse Zoo Impeerium reklaamplakatil seisab, et nende etenduses on järgmised loomad: nelja tõugu ahvid, rebased, polaarsed husky´d (koerad), roosa pelikan, kolm suurt krokodilli, okassiga, punakoaatid ehk ninakarud, valged tuvid, kährikud, tuhkrud, puudlid ja sebrad.