Albiina Soomil täitus 15. aastat eakate kunstiringi juhendamist

Abliina 1

 

„Kunst on inimese vaimne tuum,

kel hingesopis selleks ruum.

Kokku sobib vorm ja sisu,

kui Sul ilu teha isu…“

 Nende sõnadega avati Art Cafė ruumides Rakvere Eakate Päevakeskuse Kunstiringi (MTÜ HK REPK) 15. tegevusaastapäevale pühendatud maalide näitus, kus on eksponeeritud viimase aasta jooksul valminud tööd. Näitus on avatud 7. juulini.

 Marko Maasik

 15 aastat on kunstiringi juhendanud Albiina Soom (Eiber), keda on alati paelunud uute mõtete ja kunstitehnikate leidmine, õppimine ja jagamine.

Näituse avakõnes tõi ta toreda näitena välja salvrätiku-tehnika, mille õppematerjalid tema vanim tütar 13 aastat tagasi oli välisreisilt kaasa toonud. Juba mõne aja pärast olid kõigi kunstiringi liikmete töökad ja osavad käed selles tehnikas nii tarbeesemeid kui tekstiili kaunistamas.

Lisaks eelmainitule on kunstiringis läbi töötatud palju muudki: siidimaal (sallid, lipsud, kotid, kardinad, seinapildid), nahkehistööd (ehted, karbid, käevõrud, prilli- ja mobiilitaskud), märg- ja kuivviltimine (nuno- ja nõeltehnikas), lapitehnika, taime- ja lilleseade, maalimine (tarbeklaasid, kruusid, kaardid, taldrikud, küünlad, karbid, korvid), ehete valmistamine fimost (käevõrud, pärlid, prossid), keraamika (tarbeesemed savist).

Ning loomulikult ka maalimine (lõuendile akrüüliga), mille tulemusi me tänagi Art Cafės näha võime.

Rõõm ja mõtted silmarõõmuks

Näituse avamisel osales ka Rakvere abilinnapea Kairit Pihlak, kes oli meeldivalt üllatunud kohale tulnud autorite elurõõmu ja positiivsuse üle, mida sel päeval kohviku ruumides tunda sai. Pihlak avaldas linna poolt Albiina Soomile tänu pikaajalise ürituse eestvedamise eest ning lisas, et nõnda on meil kõigil lootust, et vanuse lisandudes ei jää puudu uutest ja huvitavatest tegevustest.

Sama mõtet kordasid ka REPKi liikmed. Mitmeidki neist olid omal ajal olnud väga rõõmsad, et veel kõrges eas võib endas leida seni peidus olnud kunstiande.

Ka Rakvere linnakunstnik Teet Suurel, kes oli samuti avamist väisama tulnud, jätkus nii näituse  kui korraldajate kohta ainult häid sõnu. Kuigi linnakunstniku kontakt REPKiga pole olnud pikaajaline, oli ta mitterakverelasena positiivselt üllatunud, avastades linnast sellise väikese, ent tubli ja tööka „grupeeringu“.

Linnakunstniku jaoks oli märkimisväärne, kuidas inimeste sisemine maailm avaneb läbi omanäoliste pintslitõmmete ning värvivalikute.

Minevikust tulevikku

Albiina Soom rääkis, kuidas pisike huvigrupp kasvas ning linna toetusel oma tegevuseks suuremad ruumid saadi. Iga algus ole raske, kuid järjekindlus ja osalejate huvi tõid lõpuks ka tulemuse.

Viieteistkümne tegevusaasta jooksul on kunstiringis liikmeid väikese linna kohta olnud üsna palju, ligi kuuskümmend. Kuigi enamus liikmeid on aktiivsed ja elurõõmsad prouad, võis nimekirjast leida ka härrasmehi, kes samuti kunstimeelt ja käteosavust proovile panna saanud.

Oma töid on eksponeeritud nii maakonna- kui ka linnaüritustel. Igal kevadel on korraldatud Rakvere Sotsiaalabikeskuse saalis ringi tööde näitusmüüki.

Näituse raames tänas juhendaja Albiina Soom omalt poolt kõiki koostööpartnereid ja toetajaid, MTÜ REPK juhatuse liiget Thea Buntselit ning kaunite tööde eksponeerimise puhul kunstiringi liikmeid:  Miia Rohtsalu, Ilve Kiik, Hella Heinamäe, Ella Kranich, Laine Kuusemets, Helve Matsi, Vaike Heile, Sirje Õis ja Tiiu Talimäe.

Kunstiringi juhendaja Albiina Soom (tagumises reas paremalt esimene) koos Rakvere Eakate Päevakeskuse Kunstiringi liikmetega. Fotod: erakogu

Albiina 2 albiina 3

Lüstertehnika portselanile, 2012. a.

Klaasimaal, 2010.a.