Asjad mida iga autoomanik vajab

Lisaks auto enda hooldamise eest peab auto omanik vastutama ka autos käiva varustuse eest. Kohustusliku varustust kontrollitakse tehnoülevaatuse käigus. Masinad mis on vanemad kui 10 aastat, peab sõidukite ülevaatus olema teostatud kord aastas ning alla selle kord 24 kuu jooksul. 

Lisaks seaduse määratud kohustuslikele asjadele käivad varustuse hulka ka soovituslikud elemendid mis igal juhil võiks olemas olla. Teeme nendest ülevaate siin.

Tehnoülevaatuseks vajalik kohustuslik varustus

Tehnoülevaatuses kontrollitakse erinevaid seadusega sätestatud punkte mis puudutab autot ennast kui ka selle varustust.

Kohustusliku lisavarustuse hulka kuulub kolm elementi:

Ohukolmnurk

Ohukolmnurk on vajalik siis kui on tarvis auto peatada halva nähtavusega tingimustes või kui on mingil põhjusel vaja teha hädapeatus. Et sinu auto ei oleks ohtlik teiste liiklejate jaoks peab see olema selgelt märgistatud ka ebasoodsates tingimustes. Peatumise korral asulas aseta kolmnurk vähemalt 25 meetri kaugusele ning asulavälisel teel vähemalt 50 meetri kaugusele.

Tõkiskingad

Teine kohustuslik element on rehvivahetuseks sobilikud tõkiskingad, mida peaks autos olema vähemalt kaks tükki. Rehvi purunemise korral on sul nende abil võimalik teha vahetus.

Tulekustuti

Kindlasti väga oluline on soetada autosse tulekustuti. Kustutit ennast peab kontrollima vähemalt üks kord aastas, mis tõttu on soovituslik ajada kustuti kontroll korda enne kui ülevaatuspunkti siirdud, eriti siis kui sõidad vanema autoga. Kustuti võib aeguda ning talle mõjuvad tegurid nagu niiskus, vibratsioon ning temperatuurikõikumised. 

Esmaabipakk

Seadusega on esmaabipakk nõutud ainult ettevõte sõidukitelt ja ühissõidukitelt, aga ilmselgelt võiks iga juht endale sellise varuda. Kui viia ametiauto või ühissõiduk tehnilisse kontrolli siis esmaabipakki kontrollitakse ka seal.

Õnnetuse korral maanteel võib abi olla väga kaugel seega on väga hea, kui esmaabi on kohapeal olemas. Kui plaanid endale sellise soetada siis kindlasti tutvu ka eelnevalt paki sisuga. 

Dokumendid

Siinkohal tasuks ka ära mainida, et tehnoülevaatusele tuleks kaasa võtta asjakohased dokumendid, mille hulka kuuluvad:

sõiduki registreerimistunnistus

erakorralisel ülevaatusel teel liikleva sõiduki tehnoseisundi kontrollimise akt

vanasõidukil vanasõidukiks tunnustamise akt

takso ülevaatusel taksomeetri kohandamistunnistus

Kokkuvõtteks

Kui mõni eelnimetatud elemendist on puudu saad kõik vajamineva kergesti soetada mõnest hästi varustatud poest.

Lisaks kohustuslikele autos käivatele ohutus- ja esmaabi asjadele võiksid ka kaaluda soovituslike varustuse elemente. Näiteks võiks autosse veel lisada ohutuse tagamiseks helkurveste, erinevaid tööriistu kiirete mootori- või rehviparanduste jaoks, erinevaid vedelike nagu õlid, aknapesu vedelikud ja jahutid ning kindlasti mitte unustada varurehve!  

Kui oled hiljuti saanud endale masina mille eelmine omanik on ära teinud tehnoülevaatuse siis on soovituslik teostada ülevaatuse kontroll.  Dokumentide kehtivust saab kontrollida kiiresti ja lihtsalt läbi interneti.