Haljala kirikule kingiti krutsifiks

haljala jumalateenistus

Möödunud laupäeval toimus Haljalas kaitsepühaku, märtri ja Etioopia sõdalase Püha Mauritiuse nimepäeva jumalateenistus, kus anti Haljala kogudusele üle Põhja-Saksamaalt toodud krutsifiks.

Eliisa Sild

Ristilöödud Jeesuse kuju kuulus eelnevalt Saksamaal olevale Okeri kogudusele. Kui 1996. aastal nende uus modernne kirikuhoone pühitseti, siis selle katuse küljest rippus alla krutsifiks, mis on koguduse pastori Martin Stützeri sõnul väga eriline.

„Selle krutsifiksi ees laulatati minu ja mu abikaasa abielu ning ristiti mu lapsed. Selle krutsifiksi ees on inimesed nutnud ja naernud, palvetanud ja lootnud,“ rääkis ta.

Saksamaa kiriku lammutamine

Pastori sõnul jäi nende kirik liiga väikeseks ja kaks kogudust ühendati. Selle tulemusena lammutati nende kirik 2013. aastal. See oli koguduse jaoks raske otsus. Kõik kirikus olevad religioossed esemed otsustati edasi anda kiriklikku kasutusse.

„Kellad leidsid uue kodu ühes Ida-Saksamaa koguduses, orel läks Itaaliasse ja me oleme iseäranis rõõmsad, et see krutsifiks on leidnud oma uue kodu siin Haljalas. Toogu see krutsifiks nüüd siin inimestele lohutust,“ jutlustas külalisõpetaja Martin Stützer.

Suur metallist krutsifiks paigaldatakse Haljala Püha Mauritiuse kiriku kõrvalaltarile. Haljala koguduse piiskop Tiit Salumäe sõnas: „Võime tänada Jumalat selle kingituse eest, mis Haljala kogudusele on täna üle antud, tänu Saksa partneritele.“

Jumalateenistusele oli tulnud üsna palju inimesi. Kaetud oli armulaud ja peale teenistust pakuti kõikidele külalistele kirikukohvi.

Abikäsi kaitsejõududelt

Jumalateenistusele olid kutsutud seda sündmust tähistama ka 1. jalaväebrigaadi ja Kaitseväe tugikeskuse kaplanid, Tapal teenivate liitlasüksuste sõdurid Taani ja Briti üksustest koos kaplaniga ning Viru maleva vabatahtlikud kaitseliitlased.

Nad aitasid üle anda ligi 300 kilogrammi kaaluva krutsifiksi ja osalesid enne jumalateenistust toimunud pidulikul rongkäigul Haljala vallavalitsuse hoone juurest kirikuni.

„Mauritiuse sümboliks on mõõk, mida krutsifiksi ees näeme. Ta on mitmete elukutsete kaitsepühak ja seepärast on suure ja sümboolse väärtusega see, et teie, kaitsejõudude esindajad nii Eestist kui teistest maadest, olete siin seda päeva pidamas,“ tänas piiskop.

 

Kaitsejõud kingitust pidulikult üle andmas.

Foto: Eliisa Sild