Töö- ja tehnoloogiakeskus sai ideelahenduse


Võidutöö autor Joel Kopli möödunud reedel Rakvere linnavalitsuse valges saalis toimunud

tulemuste väljakuulutamisel. Foto: Ain Liiva

Rakvere linna põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskuse hoone arhitektuurikonkursile laekunud seitsmest projektist valiti parimaks Joel Kopli kavandatud „Töö koda“.

Liisi Kanna

Möödunud reedel kuulutati Rakvere linnavalitsuse valges saalis välja ideekonkursi kolm auhinnalist kohta. Arhitekt Joel Kopli Kuu OÜst pälvis peapreemia suuruses 4500 eurot.

Teise koha saavutanud kavand kandis võidutööga identset nime „Töö koda“ ning selle autorit Villem Tomistet Stuudio Tallinn OÜst tunnustati 3500 euroga. Kolmanda koha ja 2000 euro suuruse preemia vääriliseks peeti Arhitekt Must OÜ projekti „Põhjavalgus“, mille autoriteks on Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Andreas Krigoltoi, Jõnn Sooniste.

Rakvere gümnaasiumi hoovi rajatav hoone on mõeldud kõigile linna põhikooliõpilastele ning seda kaasrahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist ligi 0,8 miljoni euroga. „See on huvitav olukord – tegemist on põhikoolivõrgu korrastamise meetmega, kus teised omavalitsused taotlesid raha uute koolide ehitamiseks, meie saime erandkorras toetuse töö- ja tehnoloogiakeskuse rajamiseks,“ rääkis abilinnapea Triin Varek.

Võidutöö plussid

Rakvere linnaarhitekt Angeelika Pärna nentis, et konkursil osalejatel oli oma nägemuse loomisel üsna palju mänguruumi. „Püüdsin jätta hästi palju asju vabaks – paigutus, korruselisus jne. Ainuke, mis oli nagu aamen kirikus, olid ruutmeetrid,“ märkis Pärna, selgitades, et toetuse taotlemise tingimustest tulenevalt ei lubatud ühtegi ruutmeetrit netopinda juurde teha.

Linnaarhitekti sõnul meeldis žüriile võidutöö puhul väga, et kuigi ei olnud antud ka eraldi lähteülesannet liikumist territooriumil organiseerida, siis Kopli kavandis oli toodud hoonele juurdepääs ka kagu suunalt Lembitu tänavalt.

„Kuna maja hakkavad kasutama kõik linna lapsed, siis see tähendab, et osad tulevad kodust või teisest koolist. Jalakäijate liikumine oli ära nähtud, et ei pea tulema ringiga ümber kvartali – see võlus,“ tõi Pärna välja.

Linnaarhitektile endale oli veel meeltmööda, et võidutöö puhul plaanitakse kasutada liimpuitu. „Seda saab ka siseruumis eksponeerida ja ei pea hakkama midagi katma või viimistlema – konstruktsioon ongi interjöör,“ lausus Pärna.

Edasine töö

Kavandi autor Joel Kopli nentis, et esikoht tuli üllatusena ning avaldas heameelt tunnustuse üle. Arhitekti meelest on ülimalt positiivne, et niisugune hoone rajatakse ja käelise tegevuse olulisusele tähelepanu pööratakse.

„See on väga tore, et noortele luuakse niisugune keskkond ja võimalused, et päris tööriistadega päris asju teha,“ lausus Kopli. „Loodame, et kui n-ö esimesed pääsukesed sellest hoonest välja lendavad, siis oskavad nad haamrit vähemalt sama hästi kasutada kui oma nutitelefoni,“ lisas arhitekt.

Tulevikku vaadates märkis abilinnapea Triin Varek, et hoone valmimistähtaeg on aastal 2022. „Loodame, et asi sujub tempokalt. Hea oleks, kui järgmisel aastal saaksime reaalselt tegutsema hakata,“ sõnas Varek.

Angeelika Pärna tõdes edasise osas, et iga töö puhul jääb esialgu mõningaid küsimärke ning edasi liikumine toob üldjuhul projekti ka väikeseid muudatusi, olgu siis näiteks kasutaja seisukohast lähtudes või lahenduse lihtsustamiseks.

Ka Joel Kopli oli sama meelt, et nüüd selles osas töö alles algab: „Meie anname omalt poolt kindlasti kõik, et hoone valmiks parimal kujul – oleks nii arhitektuurselt väärt kui praktiliselt kasutatav.“

Selline peaks hakkama Rakvere gümnaasiumi hoovi rajatav uus keskus välja nägema.

Allikas: Rakvere linnavalitsus