Haljala ristmikule kerkib sügiseks Sämmi Grill

sämigrill

Tallinna-Narva ja Rakvere-Haljala maantee liiklussõlm, mis Maanteeameti tellimisel mullu valmis ehitati ja käiku lasti, saab juba tänavu sügiseks „asukaid“ juurde. Alanud on arendustegevus, mille käigus kerkivad söögikoht Sämmi Grill, kaubanduspinnad ja mitu tanklat.

Aivar Ojaperv

„Esialgu koondub arendustegevus põhiliselt liiklussõlme läheduses asuvale 8,2 hektari suurusele Vasta ja 7,6hektarisele Kaalu-Kiilu arendusalale,“ mainis Haljala vallavanem Leo Aadel. „Julgen kinnitada, et piirkonda tehtavate investeeringute maht on väga suur.“

Sämmi Grill oli juba ammu plaanis

Vallavanem rääkis, et pärast Haljala liiklussõlme valmimist on tõusnud ka ümberkaudsete maaomanike huvi arendada äritegevust. „Maaomanikud soovivad sinna ehitada nii tanklaid kui ka toitlustus- ja teenindusasutusi,“ kinnitas ta.

Detailplaneeringutega on kaetud pea kogu Haljala ja Aaspere vaheline ala Tallinna-Narva maantee ääres ja ka Rakvere-Haljala maantee ümbrus liiklussõlme läheduses, kuid esimesena, nagu juba mainitud, hakkavad investeerima-ehitama Vasta ja Kaalu-Kiilu kinnistu omanikud. Vasta arendusalal on ehitustegevus alanud. Vallavanem Aadeli sõnul rajatakse sinna sügiseks Neste automaattankla ning kaubamärgi Sämmi Grill all tuntud söögikoht. Hilisemas etapis on kavandatud tankla juurde pood ning planeeringualale büroo- ja tootmishooned. Arendajad on ASi Mäo Invest, Neste Eesti AS ja eraisik Tauri Tänavots.

„Kui veel kõigil raha oli ja hästi läks, siis otsustasime, et Sämmi Grilli tuleks paljundada,“ lausus ASi Mäo Invest juhatuse liige Enno Vaab. Sämmi Grill n-ö originaalkujul on teatavasti tuntud ja populaarne söögikoht Tallinna-Tartu maantee ääres Paide ristmikul Mäos.

„Haljala ristmik tundus olevat sobiv koht,“ jätkas Vaab. „Kuna kinnistu oli müüa, siis ostsimegi selle ära. Aga kõik see juhtus hea mitu aastat tagasi, vahepeal tuli masu ja muud probleemid. Nüüd on aga paras aeg arendusega tõsiselt taas tegelema hakata.“

Kõnelause piirkonna detailplaneering valmis 2012. aastal, ehitusprojekt tänavu kevadel. „Meie ettevõttel Mäo Investil on seal 4 hektarit maad. Sämmi Grill seda kõike muidugi ei kata – mõtleme, mis sinna veel ehitada tasub,“ lisas Vaab.

Sämmi Grill koos juurdepääsuteedega loodetakse valmis saada 1. novembriks. „Kuna esialgu on see üksik maja keset põldu, siis lasime arhitektidel ja kunstnikel täitsa vabalt toimetada, peaks tulema päris huvitav hoone,“ jätkas Mäo Investi juhatuse liige. „Samas, kui kogu planeeringuala vaadata, siis varsti me polegi enam päris üksi – ka naabrid hakkavad tegutsema. Esimene tulija olla on muidugi paras peavalu – ega vee- ja kanalisatsioonitrassid ning elektriliinid niisama kerki. Peame võitlema. Õnneks on Haljala vald koostööaldis – ega nad meile midagi ette-taha ära tee, kuid aitavad, kus saavad.“

Arendajaid on veel

Kaalu-Kiilu 7,6 hektari suurune ala kuulub OÜle Inteser. Detailplaneeringu järgi on kavas sinna rajada tankla, toitlustus-majutusasutus ja kaubanduspinnad.

Lisaks plaanib Premium7 kaubamärgi all tegutsev Seven Oil Est rekonstrueerida ristmiku vahetus läheduses asuva olemasoleva tankla – kütusemahutid pannakse maa sisse, uue ilme saab tankla taristu ning laiendatakse jaemüüki.

„Loodan, et uus liiklussõlm ja rajatavad teenindusettevõtted annavad Haljalale uue hingamise, elavdades oluliselt ka transiitturismi,“ oli vallavanem Leo Aadel rahul.