Hõbeakadeemia alustab neljandat õppeaastat

hõbeakadeemia

 28. septembril kell 12 alustab Hõbeakadeemia Jüri Aarma esimese loenguga „Naised on targemad kui mehed… ja teisi elutarkusi“.

Tallinna Ülikooli Rakvere Kolledž käivitas 2015. aasta novembris uue loengusarja nimega „Hõbeakadeemia“, mis on suunatud Rakvere ja Lääne-Virumaa eakatele. Loengusari tutvustab akadeemilise taustaga põnevaid persoone ning lektoreid, kes räägivad huvitavatel ja päevakohastel, aga ka praktilistel teemadel.

Hõbeakadeemia kui väärikate ülikool on ellu kutsutud lähtudes elukestva õppe põhimõtetest, et paindlikult reageerida ühiskonna muutustele ja vajadustele ning pakkuda jätkuvat õppimiskogemust erinevatele sihtrühmadele.

Maailmas on üsna ammu juba levinud taolised eakatele õppimisvõimalusi pakkuvad üritused. Eestis on kõige pikemat aega tegutsenud nimetusega Kolmanda Nooruse Ülikool, mis asutati 1993. aastal ning töötab Tallinna Tehnikaülikooli katuse all.

Rakvere kolledži Hõbeakadeemia on noorim omataoliste hulgas. Eakate ülikool ei ole õppimisvorm, pigem võib seda pidada aktiivse eluhoiaku toeks.

Loodus on andnud inimesele võime hoida oma vaim korras ning isegi arendada seda senisaavutatud tasemest kõrgemale. Inimese aju on arenemisvõimeline kuni surmani ja just õppimine ning uute teadmiste omandamine on üks peamisi viise rakendada looduse poolt antud ajurakkude taastootmise võimet vanemas eas.

Kindlasti on kõigile teada ütlus, et noorus on õppimise aeg, vana koera enam ei õpeta. See ei pruugi nii olla, viimaste kümnendite aju-uuringud on näidanud, et inimese aju taastoodab ajurakke, kui inimene kogeb midagi arendavat või tegeleb õppimisega ja seda kuni surmani ning aju emotsioone juhtiv süsteem muutub vanusega järjest küpsemaks ja tasakaalustatumaks.

Hõbeakadeemia loengutel osalemiseks ei pea kuulaja olema kõrgharidusega, oluline on aktiivne huvi ümbritseva ja teadmiste vastu.

Hõbeakadeemial on kujunenud ka oma kindel kuulajaskond. Kolme aasta jooksul on kõigis 25 loengus osalenud koguni 15 kuulajat ja 1 või 2 korda puudunuid on olnud veel kaks korda rohkemgi. Alati on ka uusi kuulajaid vastavalt teemale või esinejale.

Kuigi üle 80 protsendi osalejatest on naised, siis loengutes küsijatest on pooled mehed. See annab tunnistust, et loengusari on kuulajate poolt hästi vastu võetud, saame osalejatelt palju rõõmustavat tagasisidet ning häid soovitusi tuleviku tarbeks.

Hõbeakadeemia on pälvinud ka mitmeid tiitleid. 2016. aastal pärjati Tallinnas Salme Kultuurikeskuses 60+ festivalil konkursi „Aastad täis sära ja väärikust” silmapaistvamaid kandidaate ja TLÜ Rakvere kolledži Hõbeakadeemia võitis laureaaditiitli kategoorias „Teadmised, elukestev õpe“.

2017. aastal toimunud Lääne-Virumaa Täiskasvanud õppija nädala tunnustamisüritusel pälvis „Aasta õpiteo“ kategoorias tiitli TLÜ Rakvere kolledži Hõbeakadeemia.

Septembrikuu Hõbeakadeemia lektor Jüri Aarma on kindlasti paljudele tuntud. Ta on näitleja, laulja, saatejuht ja ajakirjanik. Kuni 1995. aastani oli Aarma Noorsooteatri näitleja. Aastatel 1992–1996 töötas ta Kuku raadio koosseisulise toimetajana, seejärel ühe kaasautorina. Aastatel 1995–2002 oli Aarma ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja, praegu töötab Maalehes kultuuritoimetajana.

Samuti tegutseb Aarma vabakutselise näitleja ja lauljana. Alates hooajast 2010/2011 juhib ta koos Gerli Padariga saadet „Lauluga maale“ ning on mitmeid aastaid kaasa löönud populaarses saates Mnemoturniir. Tänavu alustas Aarma uue saatesarjaga „Hästi, Eesti!“

Tänavu veebruaris ajalehele Pealinn antud intervjuus on Jüri Aarma oma ametite kohta öelnud järgmist: „Ma pean pensionipõlve. Ma jätan ainult mulje kõvast töömehest, see on üks suur luft. Teen mitut asja natukene, nii, et mul ei hakka kunagi igav. Ma ei lahterdaks ennast ka, et kas nüüd laulja või näitleja. Aga samas ma ei taha midagi unarusse jätta, kui töid koguneb liiga palju.“

Millest täpsemalt Jüri Aarma aga Hõbeakadeemia loengu tähelepanu püüdva pealkirja all räägib, tuleb ise kuulama tulla.

Loengud toimuvad kord kuus kolledži ajaloolises õppehoones Rakveres aadressil Pikk tn 40. Traditsiooniliselt on need reedeti ja kestavad poolteist tundi. Kuulama on oodatud kõik ning ega veidi nooremaidki tagasi saadeta. Hooaja lõpus saavad loengusarja kuulajad ka tunnistuse.

TLÜ Rakvere kolledž

 

Huvilised möödunud hooaja Hõbeakadeemia loengul.

Foto: Hõbeakadeemia