Hooned värvusid sirelilillaks

Rakvere kesklinnas kumasid lillad tuled paljudel hoonetel. Fotod: Liisi Kanna

Teisipäeval tähistati ülemaailmset enneaegse sünni päeva. Avaldamaks toetust enneaegsetele lastele ja nende peredele, kaunistati sel õhtul paljud hooned sirelililla valgusega.

Liisi Kanna

Enneaegse sünni päeva tähistatakse paljudes riikides üle maailma ning eesmärk on teavitada ühiskonda enneaegse sünnituse ja sünniga seotud teemadest. Enneaegse sünni sümbol on sirelililla värv, mis tähistab õrnust ning erakordsust. Õrnad on need pisikesed lapsed, kes on otsustanud siia maailma tulla varem ja nende elujõud ning kangelaslikkus on erakordsed.

Traditsioon kasutada hoonete valgustuses sel päeval sirelilillat värvi hakkas levima 2008. aastal ning ettevõtmine on tugevalt kanda kinnitanud ka Eestis, kus osales valgusaktsioonis tänavu üle 80 ettevõtte-asutuse, neist 23 Rakveres.

Valgusaktsiooni korraldamist Rakveres alustas kolm aastat tagasi Kadi Reinberg, kes ise samuti enneaegsete kaksikute emaks on. „Esimesel aastal lõi kaasa seitse ettevõtet-asutust, teisel üheksa ja nüüd 23!“ rõõmustas Reinberg üha kasvava osalejate arvu üle.

Eestis sünnib igal aastal ligikaudu 800 enneaegset last, kes veedavad oma esimesed elupäevad, nädalad ja vahel ka kuud haiglas. „Intensiivravis olemine on tohutult raske,“ rääkis Kadi Reinberg oma kogemuse baasil.

„Väge oluline on vanematel seal ajal üksteist toetada. Seepärast on hea, et haiglad võimaldavad palateid, kus isa saab kohapeal olla. Aga arvestades enneaegselt sündinud laste rohkust, võiks palateid ja vajalikke seadmeid tegelikult rohkem olla,“ nentis naine.

Reinberg tõi esile ka ülimalt positiivse kogemuse Tallinna (mis haigla?) töötajatega, kes olid sel keerulisel perioodil suureks abiks. „Personal on väga hästi koolitatud, nad toetavad vanemaid ka emotsionaalselt,“ meenuta ta.

Rakvere valgusaktsiooni eestvedaja avaldas suurt tänu kõigile, kes aitavad kaasa enneaegse sünniga seotud murede teadvustamisele ühiskonnas, eriti tänavu kaasa löönutele. „Rakverest oleks ilmselt tulnud rohkemgi ettevõtteid, aga sain vaid nädal varem korraldamisega tegelema hakata,“ tõdes Reinberg.

„Minu siiras tänu ettevõttele OÜ Saundland – Kalevile ja Ragnarile. Nemad paigaldasid valgustuse enamikele Rakveres sirelilillaks saanud hoonetele,“ sõnas Reinberg. Ta lisas, et järgmisel aastal üritatakse ka mujal Eestis rohkem kaasata valgustusfirmasid, sest osalejaid oleks ehk rohkemgi, kuid paljudel ei ole valgustuse seadmiseks endal võimalusi.

Rakveres osalesid: Art Cafe, Art Hotell, OG Elektra, Rakvere Linnavalitsus, Sushi Tiger, Berliini Trahter, Aqva Hotel & Spa, Eedeni Aed, N-Kaubamaja, Põhjakeskus, Grillers burgerikohvik, Artorich Stuudio, Rakvere Kultuurikeskus, Rakvere Teater, Niine Pubi, ML Lounge, Coop Pank Rakvere esindus, Rakvere Spordikeskus, Rakvere Linnus, KÜ F.G Adoffi 2, Rakvere Kungla Lasteaed, AH Beauty Salong, Rõõmupallide Lastehoid

AS OG Elektra toetas aktsiooni kasutades sirelilillat Grossi Toidukaupade esinduskaupluse – Turu Kaubamaja välivalgustuses.
Sirelikarva värvus ka Art Cafe, kus Kadi Reinberg igapäevaselt töötab.