Jaapan tunnustas Eesti sumomehi

sumo 1

Jaapani suursaadik andis pidulikul tseremoonial Eesti sumo eestvedajale Riho Rannikmaale ja endisele professionaalsele sumomaadlejale Kaido Höövelsonile üle ordeni ja tänukirja.

Liisi Kanna

Möödunud nädalavahetusel toimusid Rakvere spordikeskuses noorte Euroopa meistrivõistlused sumomaadluses, mida väisas ka Jaapani suursaadik Yoko Yanagisawa.

Saadik andis võistluste avapäeval üle Jaapani keisri poolt Eesti Sumoliidu peasekretärile Riho Rannikmaale omistatud Tõusva Päikese ordeni ja Jaapani välisministeeriumi aukirja Jaapanis edukat sumokarjääri teinud Eesti Sumoliidu asepresidendile Kaido Höövelsonile.

Yoko Yanagisawa tänas Rannikmaad ja Höövelsoni panuse eest Eesti ja Jaapani vaheliste sõprussidemete arendamisse ning sumomaadluse edendamisse Eestis. Ta märkis, et autasustatavad on varasemalt olnud õpilane ja õpetaja ning nende saavutused on omavahel väga tugevalt seotud – ühe karjäär poleks ilma teiseta nii kaugele jõudnud ja vastupidi. „Seega on mul väga suur rõõm, et saame seekord anda välja topeltauhinnad,“ sõnas suursaadik.

Ta märkis ka, et ilmselt võib paljudel tekkida küsimus – miks Kaido Höövelson ordenit ei saanud. „Jaapanis antakse orden elutöö eest ning seetõttu on härra Höövelsonil selleks veel vara. Kui ta jätkab 20–30 aastat senist tööd ja panustamist, on loodetavasti järgmiseks võimalik ka orden pälvida,“ selgitas suursaadik.

Yanagisawa kiitis Höövelsoni ja Rannikmaa ettepanekut korraldada autasustamise tseremoonia just meistrivõistluste ajal Rakveres, kuhu oli kogunenud rohkelt sumosse panustanud inimesi, kes oskavadki kõige paremini hinnata tunnustatavate saavutusi. „Ja mis veelgi olulisem, siin võistlevatele noortele on härra Höövelson ja härra Rannikmaa väga suurteks eeskujudeks,“ toonitas saadik.

Yoko Yanagisawa tutvustas tseremoonial Riho Rannikmaa ja Kaido Höövelsoni teekonda sumoni ja selles valdkonnas tehtut ning saavutatut, misjärel andis autasud pidulikult üle.

Riho Rannikmaa ütles ordeni vastuvõtmise järgses emotsionaalses sõnavõtus, et Jaapan on olnud tema südames kogu tema teadliku elu. „Ma tänan Jaapani valitsust, kes on mu püüdlusi märganud,“ lausus Rannikmaa ning rõhutas, et sel teekonnal on olulist rolli mänginud toeks ja teejuhiks olnud inimesed.

Õhtul toimus Barto Puhkemajas tunnustatute vastuvõtt, kus vabamas vormis õnnitlusi jagati. Kaido Höövelson nentis tänukõnes, et Jaapani ja Eesti vaheline sild on tugevam kui kunagi varem ning viimase viieteistkümne aasta jooksul on riikidevaheline koostöö palju arenenud.

„See suur ja tugev sild, mis on tehtud – seda ei ehita üksinda,“ toonitas ka Höövelson just teekaaslaste panust.

 

Rakveres peetud kolmepäevastelt meistrivõistlustelt noppisid Eesti noored sumotorid 7 kuldmedalit. Kõrgeimale poodiumiastmele jõudsid noorte klassis Juhan Kristjuhan ja Sandra Plamus, kes saavutas kulla ka kadettide hulgas, lisaks sai esikoha kadettide meeskond. Juunioride klassis võitis Kai Pähkel kuldmedali nii oma kui absoluut kaalukategoorias, lisaks pälvis võidu juunioride naiskond.

Medaleid tuli Eestile aga kokku 30 – lisaks kuldadele 4 hõbedat ja 19 pronksi. Sellega tõusis eestlaste poolt rahvusvahelistel tiitlivõistlustel võidetud medalite arv 410ni.

 

Paremalt Kaido Höövelson, suursaadik Yoko Yanagisawa ning Riho Rannikmaa kaasaga.

Foto: Liisi Kanna