Kunda tähistab 80. sünnipäeva

DSC00847

 15. mail istutas Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum kingituseks kodulinna tähtsa sünnipäeva puhul vallamaja ette pihlapuu. Suuremad pidustused ootavad aga Kunda rahvast alles ees.

Liisi Kanna

Kunda õigeks sünnipäevaks loetakse küll 1. maid, kuid 15. mail 1939. aastal peeti Kunda rahvamajas alevi linnaks saamisele pühendatud aktus. Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum nentis, et Kundale on linna nime andnud lausa kaks presidenti – nii Konstantin Päts kui Arnold Rüütel. „See näitab, et Kunda on elujõuline,“ sõnas vallavanem.

Ajaloos tagasi vaadates märkis Vallbaum, et kodukoha arengule on suurimat mõju avaldanud tsemenditehase renoveerimine ja sadama arendus. „Kundal on kogu aeg sadam olnud. Siit on ju omal ajal käinud piirituse vedu üle, kartuli ja kala vahetus, siis jäi see väikeseks kalasadamaks – aga sadam on kogu aeg olnud,“ toonitas vallajuht. „Sadam on ikkagi see, mis näitab linna elu ja linna südant.“

Tuleviku ühks väljakutseks peab Vallbaum linna korda tegemist. „Linna tänavad tuleb korda teha, ilme korda teha – et kui siia tullakse, siis vaadatakse, et oi kui korras võib tööstuslinn olla,“ selgitas vallavanem.

„Kunada on tööstuslinn ja jääb selleks, aga siin peaks olema palju rohelist, palju lilli. Palju korras parke, kus noored emad ja isad jalutada saaksid,“ rääkis Vallbaum, lisades, et kindlasti peaksid sadamas liikuma ka suured valged laevad.

Einar Vallbaum märkis, et tänavu on Kundas palju üritusi linna sünnipäevaga põimitud, kuid suurem tähistamine ootab ees järgmisel nädalavahetusel, mil vallajuhtide kohvikus saab maitsta volikogu esimehe Riho Kutsari küpsetatud pannkooke ja toimub peoõhtu.

Ühe olulise poolelioleva projektina tõi Vallbaum välja ka Kunda ajaloo raamatu, mille väljaandmisega  Kunda viimane linnapea Kaido Veski ja ajaloolane Uno Trumm tegelevad. „Kui see raamat ilmub, on see väga suur ja asjalik töö, mille need mehed ära on teinud,“ sõnas vallavanem.

Teisipäevasel tähistamisel järgnes pihlaka istutamisele meeleolukas discgolfi võistlus, millest võttis osa kaheksa kolmeliikmelist võistkonda, teiste hulgas osalesid mitmed vallavalitsuse töötajad ja volikogu esimees Riho Kutsar.

Kundas sündinud, kasvanud ja koolis käinud Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum kinkis linnale pihlaka – halbade vaimude peletaja ja koduhoidja. Vallbaum märkis, et puu istutamine on väike asi, millest kasvab suur tegu.

 

Uno Trumm on kirjutanud, et 15. mail 1938 peeti Kunda rahvamajas alevi linnaks saamisele pühendatud pidulik aktus, millel osales umbes 600 uue linna kodanikku ning külalisi väljastpoolt linna. Aktuse avakõne pidas linnavanem Kalju Otu, peakõnega esines aga Rakvere advokaat Ferdinand Huik. Seejärel esinesid tervitustega kohalikud seltskondlikud organisatsioonid ning loeti ette tervitustelegramme väljaspoolt, kaasaarvatud siseminister Veermaalt. Aktuse korraldajad saatsid omakorda tervitustelegrammid Eesti Vabariigi presidendile Konstantin Pätsile ja peaminister Kaarel Eenpalule. Aktuse lõppsõna ütles linnasekretär R. Kelder, kes andis ülevaate Kunda alevi tegevusest eelneva 18 aasta jooksul. Aktusel esinesid Rakvere Kaitseliidu puhkpilliorkester E. Saluveere juhatusel ja Kunda Rahvaraamatukogu Seltsi koor isamaaliste lauludega Peeter Ferdinand Siiaki juhatusel. Aktusele järgnes vastuvõtt külalistele ja seltskondlike organisatsioonide esindajatele.

Foto: Liisi Kanna