Jätke matus vahele, valige homne!

„Kruudid: Uus ajastu“ on koguperefilm, mida on lõbus vaadata kõigil, lapsest vanavanemani. Rõõmu saab nii teismeline kui lasteaialaps, memm ja paps.

Margit Adorf

Kui kõik ausalt ära rääkida, siis algselt oli mul plaanis kirjutada Rene Vilbre filmist „Eesti matus“. Paraku osutus see filmilaadne toode nii suureks pettumuseks, et mul oli kiusatus poole filmi pealt kinosaalist lahkuda ja sestap ma sellel pikemalt ei peatuks.

Ütlen vaid niipalju, et film on ere näide laisast lähenemisest. Tükk, mis sobis teatrisse, on filmi jaoks täiesti kohandamata. Tegelaste vahel ei teki mingit suhestumist, lood mõjuvad igavalt, puudub igasugune pinge, ammugi ei saa seal nalja, ei tavalist ega musta huumorit. Kohitsetud Kivirähk.

Lohutuseks ütlen, et mu tutvusringkonnas on vähemalt üks inimene, kellele linalugu meeldis ja et näitlejatele ma ei heidaks küll midagi ette, nemad tegid, mis suutsid, paraku on filmi ebaõnnestumine stsenaristi ja režissööri süü. Ja siis veel seda, et – „Eesti matuse“ teatrietenduse salvestuse võite leida ERR-i portaalist, kus see on alaliselt järelvaadatav. Säästke end ja jätke see tükk filmina vahele.

Kruudide multifilm on muidugi hoopis teisest ooperist, aga seda enam oli see mu eelmise nädala kinokülastustest eredam elamus. Olen näinud ka Kruudide esimest osa (2013) ja pean tunnistama, et uus film on parem kui eelmine. Kui eelmine tundus rohkem keskpärane, siis uus on sammuke paremuse poole, see on tihedam, hoogsam, kaasaegsem. Ja tundub, et ka värvilisem.

Meie lapsega vaatasime filmi 2D ehk tavalises versioonis ja ei saa öelda, et oleks puudust tundnud sellest, et see kindlasti peaks 3D olema. Rakvere kinos näidatakse filmi 3D versioonis, arvestage siis, et 3D prillide hind lisandub piletihinnale, kui teil prille varasemast olemas ei ole. Kui aga satute mõnda teise kinno, siis seal on ka tavaseansse.

Kruudide perekond on ürginimesed. Primitiivsed tegelased ohtlikus maailmas. Film algab sellega, kuidas üks poiss jääb looduskatastroofis oma vanematest ilma, ta läheb rändama ja otsima „homset“, nagu vanemad enne surma talle soovitasid. Ta satub kokku Kruudide perega, kus kasvab temaealine teismeline tüdruk, kellega noormehel kohe ka suur tiinekaarmastus tekib.

Koos rännatakse homse otsingul edasi, kuni jõutaksegi imelisse oaasi, kus elavad juba veidi arenenumad inimesed. Kahe perekonna sulandumisel tekib ohtralt erinevaid situatsioonikoomilisi momente, mis on tõesti naerutavad nii väiksele kui suurele filmivaatajale.

Lisaks olmenaljadele ei puudu muinasloost ka üks ohtlikum seiklus – sattumine ahvide-riigi vangiks ja sealt põgenemine. Nagu muinasloole kohane, lõppeb kõik õnnelikult. Lugu on lihtne, kuid filmi kiituseks tuleb öelda, et see ei ole sugugi lame. Naljad on mitmekihilised, mõnda mõistab laps, teine nali kõnetab vanemaid.

Ei puudu ka klassikaline heavy metal – stseenid, kus pere naised lähevad mehi päästma, on lahendatud muusikavideo laadis, väga rokkivalt, kui nii võib öelda. Kangelase rolli saavad filmis täita kõik tegelased, ürgbeebist vanamemmeni. Kõik tegelased peavad mingil hetkel ületama oma sisemised takistused, et edasi minna ja see teebki ühest filmiloost selle õige, annab loole sügavust ja tekitab pinget ning põnevust.

Üllatavaid pöördeid jätkub, kuid samas ei ole film liiga keeruline. Siin on tempokust, särtsu, elurõõmu ja ka elufilosoofiat. Üks üdini positiivne ning suvise meeleoluga vitamiinilaks! Seda soovitan kindlasti kinno vaatama minna, väärt kraam.

Eestikeelne dublaaž on samuti hästi õnnestunud, mingeid häirivaid konarusi kõrv ei tabanud, nii et kui valite selle filmi meelelahutuseks, siis see on kindla peale minek. Te ei kahetse.

Ürgseiklus koos Kruudidega naerutab kõiki. Foto: pressimaterjalid