Juubelihooaeg algab laada ja topeltesietendusega

teater_75 (1)

Ülejärgmise nädala neljapäeval toob Rakvere Teater publikuni esmalt ülessoojendava Kaduviku laada, et juba reedel hooaeg kahe esietendusega korralikult käima tõmmata.

Tõnu Lilleorg

Kuigi Kaduvik, vahva aja määratlus teatri lipukirjalt, kaob kohe ära, ei sega see teatrirahval pakkuda laadal täiesti käegakatsutavaid ja söödavaid asju. Müügilettidele asetatakse valitud kostüümid ja rekvisiidid. Kel soov noolida üllatavate tingimustega müüdavaid pileteid, tasub aegsasti platsis olla, et pakkumistele reageerida. Ettevalmistamisel on plaadi- ja kirbuturg ning müügile tulevad käsitöötooteid. Ning, mõistagi, kuna kogu selle sebimise peale tekib söögiisu, saavad kõik maitsvat kehakinnitust aegsasti tulele pandud supipajast. Ning sinna juurde saab manustada veel erilaadseid küpsetisi ning täiendada kodust aiasaaduste varu.

Järgmisel päeval, reedel, on fookus juba täiesti kunstilistel pürgimustel, kui samaaegselt teevad lavadebüüdi kaks uhiuut etendust, millist asjade käiku varasemad hooaegade algused teadaolevalt kunagi pakkunud ei ole. Suures saalis on Toomas Suumani taktikepi all lavaküpseks saanud psühholoogiline draama „Seitsmeteistkümnenda nuku suvi“, mille tegevus toimub Austraalias eelmise sajandi 50ndatel. Lavastuses on kuus keskset tegelast, kes keset suvist leitsakut leiavad end olukorrast, kus seni enama või vähema eduga toiminud elukorraldus asjaosaliste sisemiste pingete tõttu vastu taevast lendab ning eluga tuleb uuel viisil kuidagi edasi minna. Seda näidendit peetakse pöördeliseks austraalia näitekirjanduses ning 70ndatel paluti autor Ray Lawleril kirjutada samade tegelastega veel kaks näidendit, millest ühe tegevus toimub 30ndatel ja teisel 40ndatel. Seega jõuab Rakvere teatris taas kord lavale näidend triloogiast, mida muide tuntakse „nukkude triloogiana“. See viib mõtted muidugi sellele, kas saame ehk lähiaastatel taas näha kolmest lavastusest koosnevat komplekti, nagu juhtus Martin McDonaghi Leenane`i lugudega, mis kõik viimase 14 aasta jooksul Rakvere lavale jõudnud on, viimasena siis tänavune suvetükk „Üks pealuu Connemaras“.

Teise reedese uuslavastusena toob vanameister Raivo Trass lavale „Viimase öö õiguse“, mis pärineb Toomas Suumani sulest. Tükk huvitub vähe tuntud aspektist eelmise sajandi Eesti ajaloos, kui baltisakslastel tuli loobuda oma senistest valdustest ja ka identiteedist pärast seda, kui siinmail asutati oma riik. Mõlemas lavastuses näeb uutes rollides enamikku Rakvere Teatri headest näitlejatest.

Teatrirahvas on väge täis, et uuele hooajale hoogne start anda. Foto: Rakvere Teater