Laulukarusselli finalist valmistub etteasteks

poolfinaal

19. märtsil toimuvas Laulukarusselli finaalis võistleb Tapa tüdruk Ariana Arutjunjan looga, millele spetsiaalselt tema jaoks eestikeelsed sõnad kirjutatud.

Liisi Kanna

Ariana armastab laulda juba väga pisikesest peale. Ka muusikakooli läks tüdruk teistest varem – kui tavapäraselt alustatakse õpinguid tavakooliga üheaegselt või aastake hiljemgi, siis Ariana astus muusikakooli juba lasteaias. „Tal oli lihtsalt nii suur soov,“ meenutas Ariana ema Marika Arutjunjan.

Pilliks valiti üheskoos flööt, lisaks on juurde tulnud kitarr. „Ariana tahtis õppida Armeenia pilli dudukk, mida eraldi õppida ei saanud. Mõtlesin, et ehk oskab flöödiõpetaja ka dudukki mängida. Aga sellest ta häält välja ei saanud,“ jutustas Marika.

Muusikakooli lõpetab neiu juba järgmisel aastal.

Väärib märkimist, et möödunud kuul võitis Ariana konkursi „Parim noor instrumentalist 2017“ piirkondliku eelvooru ning vabariiklikus finaalis jäi kolmandast kohast vaid punktijagu puudu.

Muusikamaitse

Neiu flöödiõpetajaks on Heili Liivsalu, kitarri harjutab ta aga koos Aleksander Bondareffiga, kelle juhendamisel Ariana ka Laulukarussellil osaleb. „Meie koostöö algas juba kolm aastat tagasi,“ rääkis õpetaja Aleksander.

Õpetaja ise ei laula ega ei õpeta laulmist „Ariana on nii andekas, laulmist polegi talle vaja õpetada,“ sõnas Aleksander.

Ema meenutas, et kõik sai alguse, kui ta tütrele lauluetteastetele saatjat otsis. Nüüd saadabki õpetaja Arianat nii konkurssidel kui esinemistel. „Nad sobivad nii hästi kokku ja muusikamaitse on ka sarnane,“ arvas Marika.

Kaasaegne poppmuusika tüdrukule huvi ei paku. „Ma kuulan kantrit ja džässi,“ tõi Ariana esile. Talle meeldib ka juba unustatud vanem muusika, mis pärineb 70datest.

„Ka Laulukarusselli poolfinaalis esitatud „Must lind“ oli algselt ansambli The Beatles lugu,“ nentis õpetaja.

Poolfinaal

Ta rääkis ühtlasi, et lugu oli neil varem valitud. „Must lind“ kuulub Kõrsikute repertuaari ja kui tuli otsida, kellega koos poolfinaalis laulda, oli seos juba olemas. „Helistasin Bonzole ja ta vastas ühe sekundi jooksul jaatavalt,“ meenutas õpetaja.

Ariana sõnul oli just Bonzost poolfinaalis väga palju abi. „Ta andis nõu ja rahustas meid maha.“

Kui võiks arvata, et nii tähtsaks etteasteks harjutatakse koos laulmist ja mängimist nädalaid, siis Ariana ja Bonzo pidid hakkama saama väga lühikese ajaga, veidi harjutati päev enne poolfinaali ning siis võistluspäeval kohapeal. „Me muutsime selle ajaga laulu täitsa ära, õpetaja oli nii tige,“ rääkis neiu naerdes. Õpetaja kinnitas, et oli lausa superpaanikas.

Sellist edu ei osanud nad aga oodata ning õpetaja Aleksander kaotas seetõttu lausa oma õnnekaabu. „Õpetajal oli kaabu. Tema arvas, et ma ei saa edasi ja ütles, et kui finaali pääsen, siis saan kaabu endale. Saingi, ja peale seda on õpetajal halb õnn,“ jutustas Ariana ägeda seiga.

Laulusõnad

Laulukarussellil esitatavad laulud peavad olema eestikeelsed. Kui „Must lind“ oli juba eestikeelsel kujul olemas, siis veerandfinaalis esitatud „Lohutaja tuul“ sai just selleks tarbeks eestikeelsed sõnad. Samamoodi on finaalis esitusele tuleva looga.

Inglisekeelsetele lugudele kirjutas eestikeelsed sõnad hiljuti luulekogu välja andnud Kairi Kroon. „See ei ole tõlketöö,“ sõnas luuletaja. „Teema väljendab minu lähenemist, loomulikult arvestasin sellega, mis võiks Arianale sobida.“

Finaalis esitusele tuleva loo eestikeelseks nimeks on „Võitlus iseendaga“. „Lähtusin laulusõnade kirjutamisel Ariana vanusest ja tema maailma avastamise rännaku algusest,“ selgitas autor.

Ootusärevus

Finaalilugu oli Arianale juba varem tuttav. Kui selgus pääs finaali, soovis ta just sedasama laulu esitada.

Õpetaja Aleksandri sõnul on see väga ilus, kuid keeruline lugu. „Praeguseks oleme nii kaugel, et mõnda kohta ja lõpuosa on vaja veel kohendada,“ nentis ta viis päeva enne finaali, mil oli eesti keeles laulu harjutatud paar-kolm korda. „See viimane nädal tuleb väga tihe,“ kinnitas Ariana.

Tüdruk ise pabistab kõige rohkem just selle pärast, et tegu on otseülekandega. „Seal on kõik teistmoodi. Kui midagi läheb nässu, siis jääb kõik peale ja enam uuesti teha ei saa. Aga ma tean, et tuleb uskuda, et kõik läheb hästi,“ ütles neiu.

Oma mõtetes on Ariana tuleviku juba muusikaga sidunud ning seepärast on ka Laulukarussellil osalemine tema jaoks tähtis. „Võit oleks nii suur saavutus ja aitaks edasi minna. Kui edaspidi mõnel konkursil osalen, siis juba teataks.“

Ariana TApal 2

Infokast 1:

Koolis ei ole Ariana lemmikaineks mitte laulmine, vaid hoopis ajalugu.

Infokast 2:

Ema Marika: „Sundimine ei lähe Ariana puhul läbi, tuleb heaga juhendada. Muusikud on õrna hingega inimesed.“