Milleks on vaja kojamehi igal autol?

Kojamehed on vahend auto tuuleklaasi puhastamise jaoks. Kojameeste mehhanism koosneb klaasipuhasti mootorist ja tuuleklaasiga kokku puutuvatest teradest. Kojameeste tera aitab puhastada esiklaasi ja tagaklaasi. Kojamehed toimivad kõige paremini siis, kui tuuleklaasile on sattunud piisavalt vihmast või lumest tingitud vett. Täiesti kuival klaasil kojameeste käivitamine võib neid hoopis vigastada ja kiirendada kulumist. Seepärast on vaja kuivale klaasile enne piserdada klaasipuhastusvedelikku, kui on soov kuivalt tuuleklaasilt mustust maha pesta. Kui tuuleklaas on väga tugevalt määrdunud, siis soovitame samuti klaasipuhastusvedelikku klaasile piserdada. Kui kuulete müra või vilistamise heli või näete, et kojamees ei puhasta klaasi korrektselt, siis ilmselt on kojamees katki läinud. Sel juhul tuleks kojamees välja vahetada uue vastu, kuid kõige parem on osta originaalne varuosa, mis sobib teie auto mudeliga kõige paremini.  Meie e-poest on võimalik tellida teisi varuosasid ka. E-poodi saad külastada ja sirvida siin:

Pilt klaasipuhastitest veebisaidilt autovaruosadonline.ee

On olemas palju erinevaid auto varuosade tootjaid, kelle hulgast leiad ka sina oma auto jaoks sobivaid varuosi tootva ettevõtte, kelle käest originaalsed varuosad osta saad.

Auto omanikel soovitame osta kvaliteetseid tooteid, sest pikem kasutusaeg on olulisem kui soodsam hind. Auto omanik saab asendada kojamehed uutega ilma kõrvalise abita. Tuleb lugeda juhendit ja varuda veidi kannatlikku meelt, siis on seda tööd palju lihtsam ära teha. Tõstke klaasipuhasti üles ja vahetage tera ära. Seejärel pange klaasipuhasti ettevaatlikult ja rahulikult tuuleklaasile tagasi. Nüüd saad uusi terasid testida sellega, et käivitad kojamehed ja samal ajal pihustad tuuleklaasile klaasipuhastusvedelikku.

Millised on levinumad kojameeste vigastused ja rikked?

 • Harjade või terade rebenemine;
 • Harjade või terade kulumine intensiivse töötamise tagajärjel;
 • Harjade või terade survejõu vähenemine;
 • Kojameeste mehhanismi osade deformatsioon.

Mille järgi tunnen ära kojameeste rikked?

 • Puhasti tekitab töötamisel müra;
 • Harjad ei käi piisavalt tihedalt vastu tuuleklaasi;
 • Langenud puhastus kvaliteet;
 • Puhastamisel tekkisid plekid ja triibud.

Mis põhjustab klaasipuhastite rikkeid?

 • Temperatuuri langus ja päikese ultraviolettkiirguse mõju;
 • Tööpinna jäätumine või saastumine;
 • Harjaste kuiv hõõrdumine klaasil;
 • Kinnituselementide kulumine;
 • Madala kvaliteediga harjade kasutamine;
 • Keemilisi aineid sisaldavate vedelike ja määrdeainete mõju;
 • Halva kvaliteediga puhastusvedeliku või ilma oludega mittesobiva vedeliku kasutamine, nt suve ja talve hooajalisus.

Kuidas tuvastada kojameeste rikked?

Kojameeste seisukorda on võimalik kontrollida visuaalselt. Tuleks vaadata, milline tulemus jääb tuuleklaasile või tagaklaasile pärast puhastuse teostamist. Sellise lihtsa kontrollimise meetodiga saad leida kõik deformatsioonid ja teised kulumise märgid. Harjade testimisega neid reaalselt tööle pannes saad päris täpse ülevaate võimalikest riketest. Pea meeles, et on hädavajalik kasutada klaasipesuvedelikku puhastuse kontrolli käigus. Kui klaasipesuvedeliku kasutamise järel ei ole tuuleklaas piisavalt selge ja puhas, siis tuleb harjased või terad välja vahetada. Tavalistes kasutustingimustes on harjade tööiga umbes 4-6 kuud. Selle aja jooksul materjalide omadused ei muutu.

Kuidas on võimalik kojamehi parandada?

Laialt levinud probleem klaasipuhasti harjade katki minemisel on määrdeainete, kütuse ja teiste keemiliste ainetega kokkupuutumine ja imendumine klaasipuhastiharjadesse. Siinkohal ei pea neid kohe asendama hakkama. Esimese asjana proovi mustust välja pesta 20%-lise soodalahusega. Sageli kasutatakse ka bensiini ja teisi lahusteid, kuid selliste vedelike kasutamine võib klaasipuhasti harja pinda hoopis rikkuda.

Enamiku klaasipuhasti harjade disainis, mida kasutatakse kaasaegsetel autodel, on kasutusel kummist detailid. Piisab vaid sobiliku varuosa mudeli leidmisest ja ostmisest. Kui asendad ainult klaasipuhasti tera (harjad) on võimalik kuludelt peaaegu kahekordselt kokku hoida.

Kuidas on võimalik klaasipuhastusharju asendada?

Klaasipuhasti terade ehk harjade asendamiseks tuleb need eemaldada kinnituse küljest. Selle teostamiseks on vaja avada spetsiaalne kojamehe varre klamber. Selline protseduur ei nõua erioskusi või spetsialisti teadmisi ja võtab aega vaid paar minutit.

Eksperdid soovitavad teha klaasipuhasti terade ehk harjade asendamise kõigi sama auto kojameeste puhul samaaegselt, sest nii saavad kõik kojameeste harjad kuluda ühtlaselt.

Loodame, et loetletud soovitustest ja näpunäidetest on palju kasu, et saaksid korralikult hooldada oma auto tuuleklaasi ja tagada kojameestele pika vastupidavuse ja töökindluse. Soovime sulle turvalist teekonda ja ohutut liiklemist!