Näitlejad loovutasid verd

DSC_2043

Sel nädalal toimus Rakvere kultuurikeskuses doonoripäev, millest võttis ühistegevusena osa kümmekond Rakvere teatri töötajat.

Liisi Kanna

Mõtte kambaga verd andma minna käis välja tänavusest aastast Rakvere teatris projektijuhi ametit pidav Helen Solovjev. „Ega siin suurt idee genereerimist ei olnud, kuna ma olen ise pidev doonor,“ selgitas ta algatuse tausta. „Kui meie maja inimestega rääkisin, siis selgus, et paljud ei ole kursis, et mismoodi see käib ja miks.“

Solovjev selgitas, et inimeste hulgas levivad tabuhirmud. „Ettevõtmise eesmärk on ka neid hirme leevendada ja näidata, et vere andmine on täiesti normaalne protsess. Tuua doonorlus rahvale lähemale.“

Koos tegemine

Projektijuht tõstis ka esile, et koos tegemised väljaspool töörutiini on väga olulised. „Ühelt poolt on see kindlasti aeganõudev, aga teisalt annab särtsu juurde ja ühendab kollektiivi. See on vajalik, et kollektiiv oleks terve, mitte ainult meditsiiniliselt, vaid ka vaimselt“ sõnas Solovjev, lisades, et ühistele tegevustele võiks läheneda erineva palge pealt.

Rakvere teatri turundusspetsialist Laila Talunik arvas, et koos on kergem tegudele asuda. „Paljud on võib-olla sellele mõelnud, aga pole ennast nö kätte võtnud. Kui impulss tuleb kusagilt mujalt, siis tekib kambavaim minna ja teha,“ rääkis ta, lisades, et umbes pooled teatri kollektiivist osalenud olidki esmakordselt doonorid.

Doonoripäeva korraldanud Põhja-Eesti Regionaalhaigla Verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp ütles, et asutustelt tuleb ikka aeg ajalt selliseid algatusi, kuid näitlejate punt on sedaviisi osalemas esimest korda. „Väga kihvt ja tänuväärt mõte,“ rõõmustas ta.

Doonoritelgid

Lomp märkis, et Rakverre tuleb Verekeskus tagasi juba 19. juunil, kui keskväljakule seatakse kolmeks päevaks üles doonoritelgid. Pärast ringreisi Eestis naastakse telkidega taas Rakveresse 14. augustil.

Arendusjuht rääkis, et telkide tuuri korraldatakse juba 11. suve, alustati 2007. aastal. „Ega me ei osanud toona prognoosida, kuidas selline asi õnnestuda võib,“ meenutas Lomp. „Aga läks üle ootuste hästi. Esimese suve lõpuks oli selge, et telkides vere loovutamine on doonorite poolt hästi vastu võetud.“

Doonoritelkide eripärana tõi ta välja rahvarohkuse. „Telkidesse tuleb palju inimesi kokku – need on avatud ja kõik, mis tehakse on näha. Paljud tulevad esialgu uudistama ja pärast jäävad pikaaegseteks doonoriteks. Meie jaoks on see väga oluline, et tuleb palju esmaseid doonoreid. Aga ka püsidoonorid käivad hea meelega.“

„Ka doonor on riigikaitsja!“

Lomp rääkis, et doonoritelkidel on algusest peale olnud intrigeeriv egiid: „Ka doonor on riigikaitsja!“. „See on sõnum Eesti rahvale – riik, see on inimesed ja inimesed vajavad kaitset iga päev, mitte ainult sõjas ja katastroofides. Iga päev tehakse meie haiglates keerukaid operatsioone ja tihti kuuleme liikluses viga saanutest, ilma doonori vereta ei oleks võimalik neid inimesi aidata,“ selgitas arendusjuht.

Rakvere teatrist osales doonoripäeval teiste hulgas näitleja Imre Õunapuu, kes aastaid tagasi küll verd andnud, kuid nüüd pikemat aega mitte. „Olen tihti tahtnud anda, aga kuidagi on ajaga probleemid olnud. Olen ikka lükanud edasi, et „ah, järgmine kord lähen“. Täna on teatri poolt suurem aktsioon ja ühiselt on ikka kergem minna, kui üksi,“ kommenteeris Õunapuu. Foto. Liisi Kanna