Nooruspõlv kui kärestikuline jõgi

film

Kinodesse on jõudnud film „Astrid Lindgreni rääkimata lugu“, mis kujutab tulevase menukirjaniku elu alates 16. eluaastast kuni varaste kahekümnendateni.

Tõnu Lilleorg

Noor Astrid (mängib Alba August) on talus üles kasvanud vaba mõtlemisega emotsionaalne neiu. Talle pole probleemiks alevi ontlikul tantsuõhtul üksi ameerika džässirütmide saatel tantsida ja pärast koduteel täiest kõrist absurdseid repliike karjuda, mis on talle pähe karanud kirikus kuuldud jutluse ainetel.

Neiu sellise aktiivse ja tormleva sisemaailma kujutamisel on filmi operaator teinud omapärast kaameratööd – publik näeb ekraanil hüplikku suures plaanis pilti Astridist; näiteks siis, kui ta talutöid teeb või ühest kohast teise rutakal sammul tõttab. On näha, et temas on rohkemat, kui ühes väikeses maakohas sujuvaks täiskasvanu ellu jõudmiseks vaja läheks.

Peagi asub ta tööle assistendina kohaliku ajalehe juures, kus ilmutab annet kirjutamises. Astrid saab lehetoimetajaga lapse, keda kasvatama saab aga hakata alles pärast mõnda aastat, kui on Stockholmis sekretäriks õppinud ja hakanud ise raha teenima. Vahepeal lükkab ta tagasi ajalehetoimetaja abieluettepaneku, mis on tolleaegses konservatiivses ühiskonnas ühe noore vallasema poolt väga julge samm.

Suurepärane on filmis taustaheli, nii kuuleb saalis linnatänava müra, hobuste pruuskamist ja tuule lõõtsumist metsasalus. Sellised helilahendused lisavad stseenidele reljeefsust, mis tekitab filmi vaadates erilise kohalolekutunde.

Linateosele võib oodata kinodes suurt menu, sellele perspektiivile viitab tõsiasi, et augustikuisel Tartu filmifestivalil Tartuff tunnistati film publikulemmikuks. Ja on ju Astrid Lindgren ise oma hiilgavate raamatute kaudu Eestis teada-tuntud kirjanik.

Filmist näeb, kuidas kujunemisaastate raskustest jagusaamine nõudis Astridilt tõelist sitkust ja südikust. Ja saab aimu sellest, kuidas pojast lahusoleku piin valmistas teda justkui ette jutuvestja kutsumuseks, mille kaudu ta on miljonitele lastele üle maailma oma lugudega tröösti, põnevust ja headust kinkinud. Tore oli selle suurepärase filmi kaudu kaasa elada tulevase kirjaniku kujunemisloole.

 

Noor Astrid töötamas sekretärina.

Foto: Estinfilm