Saatan tuli puhkusele

Kolmapäeva õhtuid sisustab Kanal 2 ekraanil fantaasiasugemetega krimisari „Lucifer“, kus põrgu valitseja on ulatanud politseile abikäe mõrvajuhtumite lahendamisel.

Tõnu Lilleorg

Seriaali esimene osa jõudis USA-s eetrisse viie aasta eest ja nüüdseks on jõutud poole peale viienda hooaja näitamisega. Lähikuudel on oodata teadet, millal jõuab ekraanile kuues ja ühtlasi viimane hooaeg.

Niisiis, Saatan, kes piibliloo järgi oli algselt ingel nimega Lucifer, on väga kaua viibinud põrgus, et seal halastamatult patuseid hingi karistada. Siis sai tal sellest aga küllalt, ta tuli inglite linna Los Angelesse ja avas seal ööklubi nimega Lux. Klubi nimi tähendab valgust ja on ehk tähenduslik ses mõttes, et põrgus on ilmselt pidevalt hämar ja Lucifer (mängib Tom Ellis) vajas tõesti vaheldust. Teda ei häiri, et põrgust lahkudes käitus ta Jumala tahte vastaselt, sest mässumeelsus on tema iseloomu sisse kirjutatud.

Esimesed aastad Maal on ülevoolavalt bravuurikas Lucifer mööda saatnud ohtra pidutsemise tähe all. Siis aga tulistatakse üks Luciferi lauljannast hea tuttav otse mehe käte vahel surnuks. Kuna peategelane on surematu, siis kuulid teda ei vigasta.

Tunnistaja rolli sattunud Luciferi küsitleb kütkestav politseiuurija Chloe Decker (Lauren German). Kuna Lucifer tahab olla kindel, et mõrva tellija saaks karistuse, hakkab ta omal käel juhtumit uurima. Peagi ristub tema juurdlus Chloe omaga ja värsked tuttavad otsustavad jõud ühendada.

Nii saab Luciferist politsei kaastöötaja hoolimata sellest, et Chloele mõjub mehe upsakas enesekesksus eemaletõukavana. Lucifer imestab, et naisele ei näi mõjuvat tema ebamaine sarm, mis tavaliselt paneb inimesi tunnistama Luciferile oma kõige sügavamaid ihasid. See ülivõime osutub muide väga kasulikuks kahtlusaluste küsitlemisel. Esimeses jaos päästis Lucifer Chloe elu, kui duo tulevahetusse sattus.

Seriaali aluseks oleva koomiksi järgi on inglid, sealhulgas Lucifer, Jumala lapsed. Nii on Luciferi üheks vennaks ingel Amenadiel, kes tegutseb Jumala esindajana, kui manitseb Luciferi kiiresti põrgusse naasma. Amenadieliga on veel see lugu, et enamasti, kui ta välja ilmub, peatub aeg ümbritsevate tegelaste jaoks – nii saavad vennad teineteisega segamatult vestelda. Tulevastes osades kohtab teisigi Luciferi taevaseid sugulasi.

Esimese ühise juhtumi lahendamisel kohtuvad peategelased psühhoterapeut Lindaga, kes satub vaimustusse Luciferi seksuaalsest külgetõmbejõust. Lucifer hakkab käima Linda vastuvõttudel, et mõista paremini temast seni üsna kaugel olnud nähtust nimega inimlikkus ja ka empaatilisi tundeid, mis tema ellu on tulnud. Ta avaldab Lindale, et on Saatan. Terapeut seda muidugi ei usu, kuid ütleb, et on „valmis töötama selle metafoori raamides“.

Loo püsitegelaste hulka kuulub ka naisdeemon Mazekeen, kes on järgnenud Luciferile põrgust. „Hoolimine ei sobi sulle,“ manitseb deemon peategelast, kui too on hakanud avastama enda pehmemat poolt. Samuti on läbiv tegelane politseinik Dan, kes on Chloe endine abikaasa. Ekskaasadel on algklassiealine tütar Trixie.

Loole annab vunki asjaolu, et Lucifer hakkab märkama inimestes midagi mõistatuslikku, mille ta leiab põneva olevat. Talle meeldib ka teadmatus, millega ta silmitsi satub, kui on välja astunud oma kindlaksmääratud rollist kurjuse kehastajana. Amenadiel ütles tabavalt Luciferile: „Sa oled hakanud muutuma, sest päästsid ebaisekalt inimelu, kuid eesseisvad muutused ei käi enam sinu tahte järgi.“

Peaosatäitjad on olnud aktiivsed seriaalinäitlejad ning nende varasemaid rolle on saanud näha ka Eesti kanalitel – nii kehastas britt Tom Ellis situatsioonikomöödias „Miranda“ kangelanna silmarõõmu ja ameeriklanna Lauren German mängis päästetöötajat seriaalis „Chicago tuletõrje“. Muide, Ellis pärineb religioossest perest, sest tema isa, õde ja onu on kõik kirikuõpetajad. Kuigi Luciferi tegelaskuju on kiriku seisukohalt vastuoluline, on perekond teda näitleja sõnul endiselt toetamas.

Sarjal on aktiivne fänkond, kes ilmutas end kolmanda hooaja lõpusirgel, kui teleteose algne tootja Fox oli otsustanud sarja lõpetada. Kiiresti koguti sotsiaalmeedias haaksõna SaveLucifer (PäästkeLucifer – ingl tõlk) all sadu tuhandeid toetusavaldusi, mille peale teatas Netflix, et hakkab ise sarja edasi tootma.

Peategelased Chloe ja Lucifer. Foto: pressimaterjalid