Ole hoolas – vargused koguvad hoogu

Break-in-Crime-Burglary

Käesoleval aastal on Lääne-Virumaal juba toime pandud 322 vargust. Eriti agaraks muutusid vargad kevade saabudes, kui ainuüksi viimase paari kuuga on registreeritud 40 juhtumit, mille kahjusummad ulatuvad paarisajast kuni mitme tuhane euroni.

Kaius Mölder

Vargad ei põlga ära midagi, mida saab rahaks teha. Varastatud asjade nimekirjast võib leida nii trepikodadest võetud jalgrattaid, tööriistu kui ATVsid. Ühest majapidamisest tassiti ära isegi kamin, rääkimata aiatöömasinatest.

Rakvere politseijaoskonna menetlusteenistuse juht Key Paju möönis, et vargusi on palju. „Ei möödu päevagi, kui politseile ei laekuks mõni avaldus varguste kohta,“ rääkis Paju. Soojade ilmadega on mindud juba nii nahaalseks, et asju viiakse ära lausa päise päeva ajal. Samuti tõi Paju välja, et varaste üheks lemmikartikliks on tööriistad, sest neid on mugav ja kiire transportida ja saab hea hinnaga realiseerida.

Tihtilugu on kannatanuteks ehitusfirmad, kes panevad pärast tööpäeva lõppu tööriistad firmalogodega kaubikusse ning hommikul on masinasse sisse murtud ja töövahendid läinud.

Professionaalsed vargad teevad enne vargile minekut kõvasti eeltööd. „Päevasel ajal käiakse luurel, vaadatakse, kust ja mida on võimalik võtta, samuti tehakse kindlaks inimeste liikumine – millal nad on kodus, millal mitte,“ tutvustas Paju varaste tegutsemismustrit. Kui on tarvis midagi suuremat, näiteks ehitusmaterjale või aiatraktorit ära vedada, siis hangitakse vastav transport.

Samas viskab politseinik kivi omanike kapsaaeda, sest tihtilugu jäetakse ööseks palju väärtuslikku hoovi või autosse, kust seda on väga lihtne minema viia. Samuti ei peeta vajalikuks kuuride ja garaazhide uksi lukustada. Ta rõhutas, et suuremale tehnikale või ehitusmaterjalidele tuleb ligipääs teha võimalikult keeruliseks.

Politsei ei tegele ainult vargusavalduste registreerimisega, vaid pidevalt käib töö varaste tabamiseks. Näiteks mai keskel tungiti Rakveres Karja tänaval sisse garaazhiboksi, kust varastati paari tuhande euro väärtuses tööriistu. Vahetult pärast juhtumit peeti kahtlustatavatena kinni kaks meest. Paju ei soostunud uurimise huvides loo tagamaid rohkem avama, kuid lootis, et nii mõnigi avastamata vargus võib nüüd lahenduse saada.

Soojad ilmad on käes ning üha enam käiakse suvilates, ühtlasi jäävad kodud järelevalveta. See annab aga kurikaeltele võimaluse vahelejäämist kartmata tegutseda. Selleks, et kellegi silm kodusel varal peal oleks, soovitab menetlusteenistuse vanem oma käikudest teada anda usaldusväärsele naabrile. Samuti oleks abi anduritega valgustusest ja signalisatsioonist.