Politsei hindab lõppenud aastat heaks

politsei-pea-elmar-vaher

Aasta lõpp on kõikjal kokkuvõtete tegemise aeg. Kuidas on läinud politsei töömail, selle kohta andis ülevaate Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher.

Kaius Mölder

Suure, peaaegu 5000 töötajaga ühendasutuse juhi sõnul oli möödunud aasta põnev ja kiire ning kokkuvõttes läks väga hästi.

Möödunud aasta ühe keerulise probleemina võib tuua välja rändekriisi. „Politsei oli kindlasti valmis hullemaks stsenaariumiks, kuid õnneks see ei realiseerunud ja kardetud pagulashulgad jäid Eestisse saabumata,” selgitas Vaher.

Kuritegelikud ühendused

Lisaks jääb peadirektori sõnul lõppenud aastat meenutama pingutus võitluses organiseeritud kuritegevusega. Mitmed kuritegelikud grupid, mis on aastakümneid tegutsenud, jõudsid lõpuks kohtu ette ja nende liikmed mõisteti süüdi. Näiteks Haron Dikajevi ja Smirnovi grupp Ida-Virumaal ning  Assar Pauluse kuritegelik ühendus on saanud tõsise hoobi ja politseinike aastate pikkune töö lõpuks vilja kandnud.

Samuti tunnustab Vaher uurijaid, kes peale tohutuid pingutusi ja magamata öid toonud lõpuks selguse Varvara ja Darja surma asjaoludesse. Samas on sündmusi, mis jäävad peadirektorit lõppenud aastast vaevama. „Peame kindlasti välja selgitama, mis juhtus Markusega Võrus, see on müstiline juhtum ka meie jaoks,” sõnas ta.

Ees ootab ka väga suur töö idapiiri väljaehitamisel. Piir, millele ei ole riik paarikümne iseseisvusaasta jooksul tähelepanu pööranud, soovitakse nüüd võimalikult kiiresti valmis teha ja see on suur väljakutse.

Euroopa Liidu eesistumisega kaasneb politseile lisaks sisuliste küsimuste lahendamisele ka turvalisuse tagamine. Kui siiani on turvaoperatsioonid kestnud kaks-kolm päeva, siis nüüd tuleb sellega tegeleda kuid. Peadirektor kinnitas, et ettevalmistused juba käivad. Eesti on väike ja politsei ning koostööpartnerid peavad olema tasemel.

Vägivald kodus ja tänaval

Lisaks valmistab politseile muret koduseinte vahel aset leidev perevägivald, kaardistatud on üle nelja tuhande perekonna. „Ei möödu päevagi, kus politseil ei saaks väljakutseid perevägivalla juhtumitele, kus laste silme all ema-isa alkoholi tarvitavad ja kaklevad. Sellises perekonnas ei ole täisväärtuslikku perekonnamudelit, milles kasvavad lapsed saaksid eluteele kaasa kõik vajaliku,” rääkis Vaher.

Kuigi inimestel võib jääda mulje, et viimasel ajal on ründed politseinike vastu kasvanud, siis Vaheri sõnul see nii ei ole. Politsei lihtsalt räägib sellest enam. Samuti on rünnakud kolinud rohkem avalikku ruumi ja toimuvad paljude pealtnägijate silma all. „Kui ma 20 aastat tagasi uurijana alustasin, rünnati samuti politseinike, kuid sellest lihtsalt ei räägitud, ei tehtud välja. Politseinikul löödi silm siniseks, tööd tehti edasi ja sinna see asi jäi,” meenutas Vaher. Samas vajab see ründaja mõni teine kord ise politsei abi.

Vaadates tagasi möödunud aastate pühade perioodidele on peadirektori sõnul jõulud kulgenud politsei jaoks üsna rahulikult. Seda ei saa öelda aga aastavahetuse kohta, kui tarbitakse palju alkoholi ning seetõttu on tülid kiired tekkima. Samas on politsei, tuginedes eelmiste aastate kogemustele, sellisteks sündmusteks valmis ja loodab, et toime ei panda ühtegi rasket kuritegu. „Mida lühem on pühade periood, mil Eesti elanik saab ennast purju juua, seda parem politseile,” sõnas Vaher lõpetuseks.

Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher. Foto: PPA