Ööjooksul tervitavad jooksusõpru uuendused

Laupäeval toimub Rakveres järjekorras seitsmes Eesti Ööjooks. Rahvaspordisündmuse peasekretär, ettevõtmise n-ö hall kardinal Riina Ignatov andis ülevaate, mis ja miks on sedapuhku muutunud.

Liisi Kanna

Nii osalejate kui pealtvaatajate jaoks on vast märkimisväärseimaks muudatuseks stardikellaaegade varasemaks tõstmine. Esimese põhidistantsi start antakse juba kell kaheksa.

„Tahtsime vaadata tagasi algusaastatesse, kui ööjooksud toimusid juunikuus küllaltki heades valgustingimustes. Neil, kes pole saanud hilise stardiaja tõttu ööjooksule osalema tulla, on sel aastal võimalus,“ selgitas Ignatov. „Mainin ära, et see aktsioon on ühekordne. Järgmisel aastal on jälle tavapärased stardiajad.“

Lastejooks Kastani alleel

Lisaks on lühim distants viidud varasema viie kilomeetri pealt neljale kilomeetrile. „Sellel on mitmeid põhjuseid, esiteks turvakaalutlustel, et raja läbitavus oleks parem. Aga ka selleks, et teeninduspunktides paremat teenindust pakkuda ja esimesele joogivõtupunktile nii suurt survet ei oleks,“ rääkis peasekretär.

Kolmanda muudatusena toimuvad lastejooksud nüüd Kastani alleel. „Lapsevanem saab kenasti näha, kus tema laps jookseb. Varasemalt toimus jooks majade vahel, siis ei olnud lapsed terve distantsi vältel näha,“ rääkis Ignatov.

Ära tasub märkida ka, et kepikõndijad ja lapsevankritega sportijad sellel aastal osaleda ei saa. Ignatov selgitas, et see on vajalik tagamaks osalejate turvalisus. „Õhtuhämaruses, suurte rahvamasside hulgas, on väga raske inimesi ohjata ja korrale kutsuda. Oleme küll rõhutanud, et liikuma peab paremal pool, kuid rahvas tahab melu nautida ja jooksjad ei saa siis mööda. Kõndida saab ikka – jätke kepid koju ja nautige ööjooksu!“

Rohkem aega Rakvere avastamiseks

Ka stardimaterjalide väljastamine lõpetatakse varem. Kui eelnevatel aastatel lõpetati stardinumbrite välja andmine pool tundi enne jooksu algust, siis tänavu lõpeb materjalide jagamine kaks tundi enne starti – kell kuus.

Igantov märkis, et eesmärgiks on inimesed varem Rakverre kohale meelitada. „Et tuldaks vaatama meie imepäraseid maamärke, Tarvast, külastataks Politseimuuseumi, spaad, kohvikuid,“ loetles ta. „Loodame, et kohalikud ettevõtjad tulevad sellega kaasa ja toetavad rahva varasemat saabumist.“

Seejuures rõhutas peasekretär, et stardinumbrite välja võtmist ei tasuks viimasele minutile jätta, et vältida pikas järjekorras seismist. „Rakvere rahval soovitame tulla aegsasti, võimalusel juba reedel või siis laupäeval varem, sest ööjooksule on oodata 8000 osalejat.“

Korraldusmeeskond on ettevalmistustega tegelenud alates pühapäevast. „Kui numbreid välja tuua, siis tuleb 20 000 ühikut pudelivett, komplekteerijate käest käib läbi 32 000 haaknõela, üle 8000 kinkekaardi jne,“ ilmestas Ignatov.

Ta nentis, et üritusele eelneva nädala jooksul tegutseb igapäevaselt sekretariaati puudutavaga 10-15 inimest, eeltöö on tehtud loomulikult varem. Ööjooksu päeval on aga rakkes umbes 400 vabatahtlikku.

Väljatõste

Osaleja memo:

  1. Stardimaterjale ja särke väljastatakse võistluskeskusest (Rakvere Spordikeskus, Kastani 12) 11. augustil kell 15-19 ja 12. augustil kell 12-18.
  2. Laste Mõmmijooksud toimuvad Kastani puiesteel, võistluskeskuse ees. Stardid alates kell 17.
  3. Ööjooksu põhistardid on Rakvere Keskväljakult kell 20 (poolmaraton); 20.05 (4 km) ja 20.10 (10 km).
  4. Tasuta pakihoid on avatud võistluskeskuses alates kell 17.
  5. Rajal tuleb jälgida suunaviitasid ja kuulata suunajaid. Korraldajad soovitavad mitte kasutada kõrvaklappe.
  6. Virumaa suurim sporditurg on Keskväljakul avatud 15-22.30.
  7. Pidulik autasustamine Keskväljakul toimub kell 22.

Rajakaart

Korraldajad vabandavad ette liikluse piiramise pärast ja soovitavad võimalusel vältida laupäeva õhtul liiklemist autodega. 12. augustil alates kella 8st suletakse mitmed tänavalõigud liiklusele, sealhulgas Kastani puiestee, Kastani-Adoffi-Lai vaheline lõik ja Parkali/Jakobsoni tänav kuni Laia tänavani, samuti Lai/Posti tänav kuni Adoffi tänavani. Kogu võistlustrassi ulatuses suletakse linnas liiklus 19.00-22.30. Keskväljaku bussipeatus on selleks päevaks tõstetud Tsentrumi kaubanduskeskuse küljele Koidula tänaval.

Korraldajad paluvad tungivalt vältida parkimist järgmiste tänavate äärde: Lai tn; Posti tn; Pikk tn; Laada tn; Kastani pst. Soovituslikud parkimistsoonid linna külalistele on Vallikraavi, Kunderi, Vabaduse, Karja, Tartu, Seminari ja Tõusu tänavatel, mis tagab jooksu lõppedes operatiivsema väljumise linnast (Tallinna, Narva, Pärnu või Tartu suunal).

Liiklust suunavad G4S turvatöötajad ja eraldi helkurvestidega märgistatud vabatahtlikud.