Parim oksapurustaja on vaid üks vajalikest tööriistadest

Me oleme harjunud mõtlema kevadtöödele ja sügistöödele, sellele mis saab aias ära teha enne suve ja enne talve. Parim oksapurustaja ja mitmed teised tööriistad leiavad aga kasutust läbi terve aasta ning nii mõnigi kord tasub tööülesandeid aasta peal ringi sättida, et hooajal lihtsam oleks.

Miks valida parim oksapurustaja?

Sügisesel ajal on peavaluks langenud lehed. Isegi kui jätta aianurka väike hunnik lehti siilidele talvekorteriks, siis päris pilvelõhkujat nad ju ei vaja. Samamoodi kogunevad kuivanud oksad, mis tuleks kokku riisuda ja jalust ära tõsta. Kevadel aga leiab aiast talvetormidega murdunug oksaraage, või on tarvis viljapuid lõigata. Kõigest sellest tahaks lahti saada, ent kuidas?

Esimene mõte võib olla kompostihunnik, kuid see ei tule sellises koguses aiajäätmetega toime. Kas siis põletada? Hakata kuskile kaugemale tarima? Milleks endale nii palju lisatööd tekitada, kui palju kergem on muretseda koju kvaliteetne STIHL oksapurustaja, millele kõik lehed ja oksaraod sisse sööta ning tulem uuesti kasutusele võtta?

Eriti hea kui üks masin tuleb toime mitme ülesandega nagu seda suudab GHE 105. Lehe- ja umbrohuhunnikud hakib parim oksapurustaja pisikesteks tükkideks, mille võib rahumeeli panna kompostihunnikusse järgmisi aiatöid oodates komposteerima. Oksaraagudest ja koorest teeb masin mõne hetkega väikesed laastud, mille saab lisada nii komposti hulka kui kasutada multšina – väetiseks taimedele, umbrohu kasvu takistamiseks ja aiateede katteks. Multš on üks väärtuslikumaid abimehi igas koduaias, nii et miks osta seda kalli raha eest poest, kui parim oksapurustaja tuleb appi, et see ise kodus valmis teha?

Milleks on vajalik oksasaag?

Tahaks kohe küsida, kas tavalise saega ei saa siis asja ära ajada, et vajalik on eraldi oksasaag? Nagu ikka kulgeb töö mugavamalt ja kiiremini, kui kasutada korrektseid töövahendeid. Oksasael on kitsas saeleht, mis tagab parema ligipääsu ka tihedamate okste vahel. Ka hammaste asetus ja suurus on valitud vastavalt tööülesandele.

Oksasaag sobib ilusti viljapuude lõikamiseks, murdunud oksa kärpimiseks või ükskõik mis muul põhjusel oksa eemaldamiseks. Akuga oksasaag suudab rohkematki. Sellest on väga palju abi ka prusside ning laudade saagimisel või isegi meisterdamisel!

Istuta ja külva juba sügisel

Tööriistade kõrval võiks mõelda tööülesannetele. Näiteks istutamine. Tavaliselt käib istutamine kokku kevadega, ent sügisesel sibulate ja seemnete muldapistmisel on omad eelised. Mullas talvitumine tugevdab seemneid, mis tähendab tugevamaid taimi. Muidugi ei sobi sügisene külvamine kõikide seemnetega, ent näiteks lehtsalat, herned, küüslauk, porgand ja till võivad rahulikult mullas kevadet oodata. 

Lilledest võib istutada püsililli ja kevadega õitsvaid sibullilli. Oluline on jälgida seda, et ilm ei oleks liiga soe. Ka sügisesed soojad temperatuurid võivad sibulad idanema panna ning siis hakkavad talvised külmad kraadid probleeme tekitama.

Mida teha kasvuhoonega?

Avapeenarde kõrval tasub tähelepanu pöörata kasvuhoonele. Eemalda kuivanud taimevarred ning kaeva muld korralikult läbi. Seejärel võid lisada väetist või komposti, tänu millele ootab kevadel juba viljakam muld. Väetiseks saad ära kasutada ka kompostikasti kogunenu, et see siis STIHL oksapurustaja töötulemusega uuesti täita.

Sügis- ja talvekuud on ka võrdlemisi heaks ajaks, et keskenduda kasvuhoone üldisemale korrashoiule. Kas on vaja parandada katkised kohad kattekiles, vahetada välja mõned klaasid või vajavad ühenduskohad veidi tähelepanu. Kasvuhoone korralik puhastamine aitab ennetada haiguste ning seente teket. Kindlasti on neid tööülesandeid kergem täita sügisel ja talvel, kui kevadel ja suvel, mil tuleb mõelda ka kasvuhoones kasvavatele taimedele.

Ehk et kui appi saab võetud tööülesannete parem jaotamine, korralik oksasaag ning parim oksapurustaja, on aias toimetamine varasemast veelgi kergem ja kutsuvam.