Tulekul on improetendused, kus teeb kaasa Saara Kadak

impro saara

Eestlaste palav teatriarmastus – oleme ju rahvaarvu ja teatrikülastuste suhtarvu poolest maailma tipus – saab toitu meie mitmekesiselt teatrimaastikult. Kes naudib klassikalist draamat tippnäitlejate esituses, kes ihkab lõbustatud saada püstijalakoomikute poolt, kes otsib särtsakaid komöödiaid, et kõht krampi naerda, ja kes on valmis ise osalusteatri etendustes tegutsema.

Tõnu Lilleorg

Kuid on veel üks zhanr, mis eristub selle poolest, et näitleja ei pea seal teksti pähe õppima. See on improteater, kus näitlejad improviseerivad laval, kasutades publikult saadud märksõnu ja loovad etenduse kohapeal.

Eestis tegutseb seitse improteatri truppi ning üheks tuntumaks neist on Improteater IMPEERIUM, kes kutsus endale kampa ka „näosaates“ populaarsust kogunud Saara Kadaku, et anda koos kaks etendust: 15. jaanuaril Tallinna Kammerteatris ja 20. jaanuaril Tartus Karlova teatris.

Paljud muide ei tea, et noorel Rakvere Teatri näitlejataril Saara Kadakul on Eesti improajaloos tähtis roll. Kadak oli üks liige esimeses improvõistkonnas Impro-Nova, mis pandi kokku 2008. aasta kevadel, et osaleda Viinis toimunud noorte Impro EMil.

Kadak möönab, et on pisut hirmutav lavale minna, kui paigas pole ei tekst ega lavaline liikumine, kuid samas on see ka väljakutse. „Selles on midagi heas mõttes närvekõditavat. Mulle meeldib ennast proovile panna ja improteater seda kahtlemata pakub!“ lausus näitlejatar.

Üks kõnealuste etenduste näitleja Maarius Pärn sõnas, et improlaval on partnerlus väga oluline, sest etendatava loo vedamiseks tuleb lavapartneri mängule reageerida kärmelt ja paindlikult. Seda hindab ka Saara Kadak: “Mulle meeldib improteatri üks suurimaid põhimõtteid: “Kõigele jah!” Et sellele, mida partner välja pakub, reageerida ja kaasa minna, sest blokkimine ei vii kuhugi!“ sõnas näitlejatar.

Maarius Pärna teab Rakvere Teatri publik menulavastusest „Uno Bossa“, kus mängib ka Saara Kadak.

Pärna sõnul iseloomustab improetendust eelkõige see, et kõik toimub laval „siin ja praegu“. „Saara jälgib-tajub seda, mis laval just antud hetkel sünnib,“ ütles Pärn, „arvasime, et Saara võiks meiega koos laval olla, ja et ta ka ise sellega nõus oli, siis nii lihtsalt see juhtuski.“

IMPEERIUM mängib igal kuul etendusi koos tuntud näitlejaga. Eelmisel kuul oli külaliseks Indrek Ojari ning üle-eelmisel Ivo Reinok. Etendustel löövad kaasa ka muusik ning valgustaja. Pileti saab üle tunni kestvale etendusele kätte vähem kui kümne euroga.

 

Tellimused publikult

Improetendusel küsitakse publikult märksõnu, mida kohe etenduses kasutatakse. „Näiteks küsivad näitlejad sageli tegevuskohta,“ rääkis Pärn.

Impronäitlejad valdavad mitmeid võtteid, kuidas käigult sündivat etendust stseenide ja sketšide vormis edasi viia. Improteatri elemente sai näha paari aasta taguses telesaates „Palume lavale“, kus teatrite võistkonnad pidid lahendama mängulisi ülesandeid. Teiste seas oli ülesanne, mis on tuntud telesaatest „Reisile sinuga“. Nimelt peab reisipartnerit otsiv küsitleja sketši lõpuks vastajate vastuste põhjal ära arvama, mis ametit vastajad peavad, ja ka midagi muud neid iseloomustavat. See „kohtamismäng“ on armastatud number ka ingliskeelsetes improteatri telesõudes, mille salvestusi leiab Youtube´is.

Impro võib olla pööraselt naljakas, kuid ka väga tõsine, seda ei tea iial ette. „Siiski olen saalis naerupahvakaid natuke rohkem täheldanud kui nuttu,“ ütles Pärn. Tema sõnul võib vaataja näha igat etendust pisut erinevalt, sest samaaegselt sellega, et lugu sünnib laval, sünnib see ka vaataja peas. See asjaolu kajastub ka IMPEERIUMI lipukirjas „Kujutluse võim“, mis viitabki teatri ühele peamisele koostisosale – publiku kaasaelamis- ja empaatiavõimele.

Pärn ütles, et tema jaoks on improteater ka omalaadne „näitleja jõusaal“, kus näitleja saab end vormis hoida. Improteatri väljaõppel on peamine rõhk spontaansusel, julgusel, mängulisusel, koostööl ja partneri märkamisel. Maarius Pärn märkis, et need omadused on kindlasti leitavad ka improetendustes ja et improetendused omakorda võiksid meeldida inimestele, kellele sellised omadused elus meeldivad.

Rakvere Teatri uusimas draamas „Must prints“ mängib Saara Kadak peaosa. Foto: Mark Raidpere

Hetk improteatri IMPEERIUM etenduselt, kus käe on tõstnud Merilin Kirbits, tema kõrval Kati Ong, Erki Aule ja Rauno Kaibiainen. Foto: improteater IMPEERIUM

IMPROTEATER

Kiika improt Youtube´is

Impro on väga popp ingliskeelses maailmas, kus on paar ülimenukat telesaadet, milles publikule esinevad impronäitlejad. Parimaid lõike neist saadetest leiab, kui tippida Youtube`i otsingureale saadete pealkirjad „Who`s line is it anyway“ ja „Improvaganza“. Eestikeelset improsugemetega telesõud „Palume lavale“ saab järele vaadata TV3 kodulehel.