Raamatukoguhoidja soovitab: lasteraamatud „Appi!“ ja „Luukere Juhani juhtumised“

Aasta 2022 on kuulutatud raamatukogu teema-aastaks. Kuulutajas ilmuvate raamatututvustustega aitavad Lääne-Virumaa raamatukoguhoidjad sellele kaasa.

Räägitakse, et üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Et selles ise veenduda, tuleb „lugeda“ Kertu Sillaste käe all valminud raamatut „Appi! “. Lugejat tabab üllatus – raamatus ei ole sõnu ega teksti nagu harjunud oleme.

Mis seal siis on? Raamat on täis pilte – kirevaid, rõõmsaid, hirmsaid, põnevaid. Iga pildi taga on aga lugu, mis sünnib sellel hetkel, kui raamatu kaas avaneb. Lugusid sünnib nii palju, kui palju on raamatul uudistajaid. „Appi!“ annab kõigile võimaluse jutustada oma lugu, ka neile, kes veel kirjakeelt ei mõista. Mõelge, kui tähtis tunne on ühel mudilasel sellist raamatut oma vanematele ette lugeda.

Raamatu autori julge ja jõuline värvikasutus ning raamatutegelaste väljendusrikkad näoilmed ei jäta ühtki lugejat külmaks. Pildid on lihtsad, aga põnevust lisab kunstnikule omane joonistamisstiil.

Raamatu autor Kertu Sillaste on eesti illustraator, raamatukujundaja, lastekirjanik,  tekstiilikunstnik ja kunstiõpetaja. Eesti Lastekirjanduse Keskuses saavad lapsed Kertu Sillaste eestvedamisel osaleda Kunstikambri toimetustes.

Aastal 2015 pälvis Kertu Sillaste raamat „Ei ole nii!“ Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt Aasta Rosina auhinna. Auhind omistatakse kõige omanäolisemale või üllatavamale eesti lasteraamatule.

„Appi!“ on Kertu Sillaste seitsmes autoriraamat, mis osales XVI Nukitsa konkursil, kus kõik lapsed vanuses 6 – 13 saavad valida oma lemmikkirjaniku ja -kunstniku 100 eesti lasteraamatu hulgast.

Teine raamat, mida soovin esile tõsta, on Triinu Laane „Luukere Juhani juhtumised“, millele on pildid joonistanud Marja-Liisa Plats. Tegemist on väga silmapaistva raamatuga ja seda sõna otseses mõttes. Raamatu kärtsroosa esikaas ja sellelt vastu vaatav armas luukere on sama kutsuvad kui lilleõis mesilasele.

Raamatu peakangelaseks on kooli anatoomiaklassist pärit vana luukere, kes satub oma pensionipõlve pidama ühe vanapaari talusse. Teda koheldakse seal kui pereliiget – riietatakse, vannitatakse ja kaasatakse kõikvõimalikesse tegevustesse.

Tegemist on väga südamliku ja elulise raamatuga, kus käsitletakse ka surmateemat ning sellega kaasnevat kurbust ja leina. Õnneks saab raamatus ka palju nalja, sest luukere ei ole just tavaline vaatepilt kellegi autos või koduõuel. Väga vahva on see, et raamatutegelased memme ja taadu räägivad omavahel võru keeles.

Raamatu autor Triinu Laan tegeleb võrukeelsete raamatute tõlkimise ja toimetamisega. Lisaks korraldab ta võru keele ja kultuuri edendamisele suunatud üritusi. Tema sulest on ilmunud eesti- ja võrukeelse paralleeltekstiga mitu lasteraamatut.

„Luukere Juhani juhtumised“ võitis 2020. aastal Tartu lastekirjanduse auhinna (Lapsepõlve auhind).

Andrea Ränikivi
Tapa Vallaraamatukogu
laste- ja noorteosakond