Rakvere Galerii jagab juunis Soome naeratusi

soomenaiv

Rakvere linnapäevad said varase stardi teisipäeval Rakvere Galeriis, kus avati Soome naivistide näitus.

Naivistit Iittalassa (Naivistid Iittalas) on traditsiooniline naivistliku kunsti näitus väikeses Iittala linnas. Linnakeses elab 2000 inimest, aga näitust külastab kolme kuuga 20 000 kunstihuvilist. Tänavu on Iittalas väljas üle 600 teose, aga mõned rõõmsad pildid jõudsid siiski ka Rakveresse ning reisivad siit edasigi, sest Rakveres saab alguse naivistide näitusetuur Eestis.

Eesti rändnäituseks on Soome Eesti Instituudi sihtasutus pannud kokku tõelise naivismiparemiku – viis tunnustatud ja populaarset naivisti tulevad ja jutustavad naaberrahvale soomlastest loo keeles, mis tõlkimist ei vaja: heatujulise naeratusega, teatas sihtasutus. Näitusel HYMYÄ – NAERATUS! osalevad kunstnikud Kati Mikola, Kikka Nyrén, Marit Björnegran ja Jeroma Tabell ning keraamik-skulptor Markku Mäki. Näituse kuraator on kunstiajaloolane Irene Wai Lwin Moe sihtasutusest Naivistid Iittalas. Näituse avas Soome Eesti Instituudi sihtasutuse juhataja Riitta Heinämaa.

Naeratuse toob näitus tõenäoliselt iga külastaja näole, sest nunnud kassipered, muumitrollide maa ja Bullerbyga sarnanevad maastikud ning armsalt naiivsed talvepildid lihtsalt poevad hinge.

Soome kaasaegset naivismi tutvustav näitus Rakvere Galeriis jääb avatuks kuni 28. juunini.

 

Maris Marko

 

Marit Björnegrani majakasaarel võiksid vabalt elada ka muumitrollid.

Riitta Heinämaa kiitis ja tunnustas meie tublisid galeriijuhte Raivo Riimi ja Riho Hütti. Fotod: Maris Marko