Rakvere koerajuht sai tunnustuse

politsei tunnustus

Rotary klubi andis tänavu taas turvalisuse loomisel silma paistnutele välja viis preemiat, teiste hulgas said heade töötulemuste eest autasu Rakvere politseijaoskonna koerajuht Tarmo Nukka koos belgia lambakoer Nitroga.

Liisi Kanna

Tallinna Rotary klubi tunnustab preemiatega parimad politseinikke alates 2001. aastast – eesmärgiks on väärtustada ja tunnustada Eesti politsei tööd ning tõsta esile noori inimesi, kes on toonud organisatsiooni värskeid ideid ja panustanud selle arengusse.

Tänavu pälvisid parima noore turvalisuse looja tiitli Jõhvi patrullpolitseinik Sofia Islevskaja, Võru patrullpolitseinik Kristo Lindsalu, Ida-Harju patrullpolitseinik Henri Rauk ja Ida prefektuuri narkokuritegude uurija Mari Kraav, kes annab igapäevaselt oma panuse Ida-Virumaa turvalisemaks elupaigaks muutmisel. Parimaks koerajuhiks nimetati Rakvere koerajuht Tarmo Nukka koos belgia lambakoer Nitroga.

Tallinna Rotary klubi presidendi Veiko Paalma sõnul vajab Eesti samaaegselt kolme elementi – turvalisust, inspiratsiooni ja järjepidevust. „Ilma nende kolme eesmärgi poole liikumata ei saa me kujuneda jätkusuutlikeks. Igaühel on selles oma roll. Meie tänastes peategelastes peegelduvad need kolm eesmärki täht-tähelt igapäevatöö väärtustena ja kõnelevad inimliku hinge visadusest,“ sõnas Paalma.

Järjepidevus on koerajuhi ja koera koostöö arendamisel kindlasti väga olulisel kohal. Tarmo Nukka on kuueaastast Nitrot kasvatanud ja treeninud algusest peale. See on ka tavapärane praktika, et koeral on üks juht, kui just mingit laadi elulised mõjutajad vahele ei tule. Nitro elab Tarmo kodus ja mehe sõnul on alates koera tulekust väga palju tema tähelepanust just Nitrole läinud.

„Politseitöö on ikka patrullimine, aga koeraga tuleb tegeleda ka töövälisel ajal. Ta tahab vähemalt kolm korda päeva jalutada – vahet pole, mis ilm õues on. Lõdvaks ei saa ennast lasta, muidu kaob ka koeral motivatsioon,“ rääkis koerajuht.

Ta märkis, et sellised tunnustused annavad loomulikult indu juurde. „See oli meie jaoks väga tore tähtpäev. Loob positiivse meeleolu, kui sind ja su koera tunnustatakse. Eks igasugune tunnustus motiveerib inimest,“ kirjeldas koerajuht saadud tiitli olulisust.

Tarmo Nukka lisas, et igapäevaselt on suureks motivatsiooniks aga töövõidud. „Kui saad jälje üles, leiad kellegi – näed oma töö tulemusi,“ kirjeldas koerajuht olukordi, mil tööst tõeliselt rõõmu tunneb.

Tarmo Nukka jaoks on tegu esimese teenistuskoera kasvatamisega ning koerajuht tõdes, et on olnud ka masendushetki, kus ei tea, mida teha. „Igal koeral on oma käitumismustrid ja iseloom, nii nagu inimeselgi. On vaja kogemust, et koer kasvatada korralikuks teenistuskoeraks, kogemus tuleb aga aastatega,“ sõnas ta.

„On hea, kui keegi sind alguses suunab. Üksnes omal jõul teenistuskoera ei kasvata – taustatoetajad on väga olulised,“ jätkas mees. „Koera kasvatamine on grupitöö – meil on palju harjutusi, mida üksi teha ei saa. Tänan oma grupi liikmeid, et nad on nii mõistvad olnud.“

Kolleegid on iseloomustanud Tarmo Nukkat ja Nitrot kui tugevat meeskonda, kellel on head töötulemused nii jäljeajamistel, läbiotsimistel, kadunud inimeste otsimistel kui ka narkootikumide avastamisel. Koos on nad osalenud teenistuskoerte kutsemeisterlikkuse võistlustel, kus on saavutanud auhinnalisi kohti. Samuti on nad esindanud Politsei- ja Piirivalveametit rahvusvahelistel võistlustel.

Tarmo Nukka ise märkis aga, et saadud autasu on tunnustuseks kogu Rakvere rühma tööle. „Meie rühm on pildis! Mõned aastad tagasi sai sama tunnustuse ka meie liige Raul Bamberg. Arvan, et Rakvere meeskond on praegu üks parimaid,“ sõnas Nukka.

Tarmo Nukka jaoks on Nitro esimene teenistuskoer, keda ta kasvatab.

Foto: PPA