Rakvere põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskus jõudis sarikapeoni

Sel nädalal peeti Rakvere gümnaasiumi endise tööõpetuse maja ja garaažide asukohale kerkiva uue töö- ja tehnoloogiakeskuse sarikapidu. Hoone peaks lõplikult valmima jaanuaris ning 1. septembril 2022, mil alustab tööd ka riigigümnaasium, on uus keskus kõigi Rakvere põhikoolide õpilaste kasutuses.

Katrin Uuspõld

Rakvere linnapea Triin Varek rõõmustas, et kauaoodatud linna põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskuse hoone ehitus on vaatamata COVID-19-le ja ehitusmaterjalide turul valitsevatele keerulistele aegadele sujunud tõrgeteta.

Hoonet ehitava Revin Grupp OÜ juhataja Kristjan Madisson tänas sarikapeol oma kõnes linna usalduse eest. „Et uhke õppehoone saaks valmida, on vaja häid juhte: nii linnajuhte, arhitekti, ehitusjuhte, järelvaatajat,“ ütles Madisson ja nimetas ka, et arhitektuuriliselt ei ole see ehitaja jaoks sugugi mitte lihtne hoone.

Ehitajad tõdesid, et rohkesti lisatööd teeb materjalide hankimine, sageli tuleb nende saamiseks suhelda otse tehastega ja rohkem näiteks Läti ja Poola poole vaadata. „Eks ka neil on tarneprobleeme, aga kuna riigid on suuremad, siis kuskil laos midagi ikka on,” märkis Kristjan Madisson.

Projektijuht Erkki Stepanov tõi välja, et näiteks soojustusmaterjali hankimiseks kulus kolm kuud ning selliseid asju tuleb osata ette näha, et ehitus seisma ei jääks.

„Mingitele asjadele maksame me ka peale, sest hange oli detsembris, kus materjalid olid odavamad, hetkel on puit vähemalt 50 protsenti tõusnud, aga leping on sõlmitud ja sellest taganeda ei saa, peab võiduka lõpuni minema,“ ütles Erkki Stepanov.

Kõige keerulisem osa ehitajate sõnul alles algab: spetsiifilise kujuga katuse ehitamine. „Sinna tulevad ka päikesepaneelid, mis on integreeritud katusepleki sisse, siinkandis ei ole varem nii tehtud,“ lisas Erkki Stepanov.

„Tööpingid on Eestis üle keskmise taseme metalli- ja puidutööpingid, mõnes töökojaski ei ole nii häid masinaid, kui lapsed saavad, nii et nad saavad siin kindlasti väga head algteadmised,“ nimetas Kristjan Madisson.

Rakvere gümnaasiumi töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetaja Martin Kink, kes andis omapoolsed soovitused masinapargi ja vahendite osas, avaldas lootust, et moodsad seadmed aitavad ka tööõpetuse õpetajatel Rakverre jõuda. „Töö- ja tehnoloogiaõpetuse valdkond on väga lai, on puitu, metalli, plasti, elektroonikat, arvutitöötlust – lastele tahaks pakkuda kõike maksimaalselt. Igal õpetajal on oma lemmikvaldkond ja nii oleks mõistlik ka spetsialiseeruda,“ rääkis Kink, kes uutest õpetamise lahendustest on kirjutamas parajasti oma magistritööd, mida saaks loodavas keskuses praktikasse viia.

Hoone arhitektuuriprojekti autor Joel Kopli arhitektibüroost KUU arhitektid oli asjade käiguga rahul. „Protsess on läinud väga kompaktse ajakuluga, töö käigus on tulnud teha väga väikeseid muudatusi,“ nimetas ta.

Arhitekt juhtis tähelepanu, et hoone, kus hakatakse puidutööd õpetama, on ka ise läbinisti puithoone. „Siin ei kasutata plokkidest laotavaid kandekonstruktsioone, nagu tavapäraselt, vaid ristkihtpuidust kandekonstruktsioone,“ nimetas ta.

Lisaks puidutööruumile on hoones mõeldud ka metallitööle, multifunkstsionaalsele köögile ja robootikaruumile. „Robootikaruumile tuleb vitriinaken, mis on pimedal ajal valgustatud ning sinna saab välja panna valminud töid,“ rääkis arhitekt Joel Kopli. Ühtlasi läheb Vabaduse 1 kinnistule kerkiva hoone eest mööda jalutajatele avatud tee, mis ühendab Tuleviku ja Lembitu tänava, sinna on ette nähtud nii pingid kui pinksilauad.

Ehitise maksumus on suurusjärgus 2 miljonit eurot, mida kaasrahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist põhikoolivõrgu korrastamise meetmest ligi 800 000 euroga. Ülejäänud osas rahastab ehitust Rakvere linn.

Vana tava kohaselt võttis töö tellija ehk Rakvere linn linnapea Triin Vareki ja abilinnapea Kert Karuse näol ehitajate pandud pärja sarikapeaol maha ning kostitas omalt poolt sooja supiga. Foto: Katrin Uuspõld