Rakvere tähistab Arvo Pärdi 86. sünnipäeva muusika ja balletiga

Eesti Rahvusmeeskoori lauljad esitavad Mikk Üleoja dirigeerimisel lisaks Pärdile ka Andres Uibo, Rudolf Tobiase, Justė Janulytė ja Riho Esko Maimetsa teoseid.
Foto: Eesti Rahvusmeeskoor

Armastatud maestro Arvo Pärdi sünnipäevanädalal peetakse Rakveres Pärdi muusikapäevi, kus kõlavad Eesti Rahvusmeeskoori hääled, Virumaa Kammerorkestri helid, tehakse giidituur noore Arvo Pärdi radadel ja näeb ka eksklusiivset tantsuetendust.

Katrin Uuspõld

„Rakveres on publik, kes balletti ja Pärti armastab, nüüd on Pärt ja ballett ühes etenduses koos. Loodan, et see inimesi kõnetab,“ rääkis Anne Nõgu. Lavastaja Dmitri Hartšenko tuli Nõgu ideega kaasa ning Arvo Pärdi sünnipäeval, 11. septembril, ehitatakse tulevasse Pärdi kontserdimajja üheks õhtuks lava, kus Pärdi muusika saatel näeb balletinumbreid – „Collage sur P-Ä-R-T“.

„Ma ei ole juhtunud kuulma, et keegi oleks varem pannud Pärdi muusikast inspireeritud koreograafia ühte kavasse kokku,“ rääkis Nõgu ja viitas, et 30 aastat tagasi tegi Mai Murdmaa esimese lavastuse Pärdi muusikale – „Libahunt“ ja hiljem ka „Kuritöö ja karistuse“.

Tunniajases Hartšenko loodud etenduses on laval tantsuteater „Fine 5“, kes teeb uue etteaste Pärdi raadiointervjuudest, aga ka Tallinna Balletikooli õpilased, Estonia ja Vanemuise artistid ning väikese numbriga ka Kaurikooli vanema balletigrupi tüdrukud.

Etendus koosneb 6-7minutilistest katkenditest erinevatest lavastustest, muuhulgas „Libahundist“, Hartšenko „Ikoonidest“, aga on ka Rasskolnikovi monoloog „Kuritöö ja karistusest“. Kõlavad Arvo Pärdi tuntumad ja vähemtuntud teosed, näiteks „Fratres“, „Silouans song“, „Spiegel im spiegel“, „Pärt – Mozarts adagio“, „De profundis“.

Pärdi päevad algavad aga juba reedel, 10. septembril, kui Rakvere Kolmainu kirikus on kell 19 Eesti Rahvusmeeskoori kontsert. Rakvere Kultuurikeskuse projektijuht Katrin Põllu rääkis, et algselt plaaniti kontserdid pidada Rakvere gümnaasiumi aulas, aga kuna üks Pärdi teos vajab esitamiseks ka orelit, otsustati see kontsert anda Kolmainu kirikus.

48 lauljat Mikk Üleoja dirigeerimisel esitavad lisaks Pärdile ka Andres Uibo, Rudolf Tobiase,

Justė Janulytė ja Riho Esko Maimetsa teoseid, organist on Kadri Toomoja.

Pühapäeval, 12. septembril kell 18 annab Rakvere gümnaasiumi aulas oma 80. kontserdi Virumaa Kammerorkester Toivo Peäske dirigeerimisel.

„Nende kava on kenasti läbi põimitud ja viib meid muusikarännakule Vivaldist Mozartini, ka Eesti oma heliloojad, Pärt, Kangro, Tobias, saavad austusavalduse,“ rääkis Katrin Põllu.

Nii laupäeval kui pühapäeval algusega kell 16 Rakvere keskväljakult on aga võimalik osaleda giidituuril Rakvere aukodaniku, maailmakuulsa helilooja Arvo Pärdi radadel. Giid Sirle Kree juhendamisel toimuv jalutuskäik algab skulptuuri „Noormees jalgrattaga muusikat kuulamas“ juurest ja kulgeb mööda Laada tänavat Rakvere Jumalaema Sündimise Kiriku juurde, sealt edasi Pikale tänavale Kolmainu kiriku ja Linnakodaniku majamuuseumi juurde ning lõppeb Pauluse kiriku ehk tulevase Arvo Pärdi muusikamaja ees.

„See on hea võimalus enne tantsuetendust või kontserti teha enese häälestamiseks tunni-pooleteisene väike jalutuskäik ning viia end Pärdi elu ja temaga Rakveres seotud paikadega kurssi,“ rääkis Katrin Põllu.

Põllu lisas, et nii giidituur kui Eesti Rahvusemeeskoori ja Virumaa Kammerorkestri kontserdid on publikule tasuta, tantsuetenduse piletid on saadaval aga enne etendust kohapeal ning Piletilevist.

Hetk 2015. aastal lavale jõudnud Dmitri Hartšenko lavastusest „Ikoonid“ – mõned sealsed motiivid on põimitud ka tantsuetendusse „Collage sur P-Ä-R-T“. Foto: Rünno Lahesoo