Rakvere Teatris mängitakse taas uut lavastust

etendus

15. veebruaril esietendus Rakvere Teatri väikeses saalis Vallo Kirsi lavastatud „Kinnine kohus“, mis põhineb Jean-Paul Sartre samanimelisel näidendil.

Kolm lavastuse tegelast satuvad pärast surma põrgulikku olukorda. Mida teha, kui elu saab läbi ja selgub, et paradiisi polegi? Need omavahel võõrad inimesed peavad olema korraga üksteise kohtualused ja -mõistjad. Algab peen psühholoogiline mäng, kus võitjaid ei ole. Inimene loob enda olemust ise, kuid tähenduse tema tegudele annavad teised. Milline on igaühe vastutus ümbritseva ees? Milliseks inimeseks keegi ennast teeb?

Jean-Paul Charles Aymard Sartre oli prantsuse kirjanik, filosoof ja kriitik ning eksistentsialist. Algupärane pealkiri on prantsuskeelne vaste õiguslikule terminile in camera , mis viitab vestlusele kinnises ringis. Näidendi esietendus toimus 1944. aasta mais, Vieux-Colombieri teatris Pariisis. Kaks aastat hiljem jõudis näitemäng esmakordselt lavale Broadwayl, lavastajaks Ameerika filmirežissöör, stsenarist ja näitleja John Huston. Samal aastal publiku ette jõudnud Londoni versiooni lavastas Peter Brook. 1964 tõi BBC välja filmi, kus meespeaosalist Garcini mängis Ameerika absurdikirjanik Harold Pinter.

Sartre leiab, et kogu me olemine (ehk eksistents) on absurdne, sest puudub ratsionaalne alus, miks asjad on just nii ja mitte teisiti. Sartre’i „Kinnise kohtu” mõjutusi on nähtud nii Pinteri kui ka Samuel Becketti hilisemates töödes. Praeguses muutlikus, tontlikus ja ebakindlas maailmas on Sartre’i teos ka kolmveerand sajandit hiljem meie hirmude ausaks peegliks.

Lavastuse dramaturg on Tõnis Parksepp, kunstnik Annika Lindemann, muusikaline kujundaja Tanel Kadalipp, videokujundaja Katre Sulane ja valguskujundaja Roomet Villau. Osades Anneli Rahkema, Peeter Rästas, Jaune Kimmel ning Tiina Mälberg.

 

Kuulutaja

 

Meespeaosalist kehastab Peeter Rästas, Tiina Mälberg astub üles valvuri rollis.

Foto: Heikki Leis