Rakvere vanaaja päevad avatakse seltskonnatantsudega

Rüütlivõitlus 2022. Rakvere keskaja päevadel. Foto: Tiiu Heinsoo

Kolmandad Rakvere vanaaja päevad avatakse 18. augustil kell 19 Pikk 22 asuval Sigtuna väljakul ajalooliste tantsude kontserdiga, kus astuvad üles tantsukollektiivid Fioretto (Rakvere) ja Saltatriculi (Tartu), elava muusikaga esineb ansambel Vaikuse muusika. Kahepäevane festival piilub mitmete sündmustega sajandite tagusesse aega, kutsudes külastajaid nii rüütlikülla, kontsertidele kui kirikukinno.

Saltariculi juhendaja Külli Kressa sõnul esitatakse seekord Prantsuse ja Burgundia kultuuriruumi seltskonnatantse: „Hakatuseks mõni duo või trio, seejärel jätkame ring- või reatantsude ehk branle’idega, mida saab tantsida korraga piiramatu arv inimesi. Kõige rohkem ja paremini on neid kirjeldanud Thoinot Arbeau oma 1589. aastal ilmunud raamatus „Orchésographie“. Pärast normaalseid seltskonnatantse jõuame veidramate tantsude juurde, mida Arbeau sõnul esitati tavaliselt esmalt mõnel pidusöögil maskikostüümis, ent noored tahtsid neid seejärel tihti ka ballisaalis tantsida.“

Reedene programm jätkub tuleetenduse ja möödunud aastal populaarseks osutunud kirikukinoga, kus sel korral linastub Boccaccio suurteose „Dekameron“ ainetel 2015. aastal loodud film „Maraviglioso Boccaccio“.

Traditsioonilist laata sel aastal ei toimu. Vanaaja päevade peakorraldaja Anne Nõgu sõnul soovitakse keskenduda eelkõige Pika tänava ettevõtetele: „On rõõm, et järjest enam ettevõtteid on leidnud endale kodu renoveeritud Pikal tänaval. Loodame, et vanaaja päevadel tulevad paljud neist välja, et ennast ja oma tegemisi linnarahvale tutvustada.“ Kontserdiplatsi juurde on ennast üles seadnud mõned valitud kaubasaksad, kelle käsitööd ja muud kraami on linlastel võimalik enesele soetada.

Laupäeva, 19. augustisse mahub mitmeid kontserte. Päev avatakse kell 11 taas Sigtuna väljakul vabaõhukontserdiga, Kolmainu kirikus toimub lausa kolm kontserti – kell 12 on võimalik koostöös Pille Lille Muusikute Fondiga kuulda Johanna Vahermägi autoriloomingut, kell 14 esinevad kirikus Rakvere Muusikakooli XV kitarristide suvekooli õpilased ning kell 17 heliseb võlvide all võluv õukonnamuusika.

Traditsiooniliselt on ennast kiriku kõrvale üles sättinud Rüütliküla, kus lisaks lavastatud võitlustele leiab põnevat vaatamist-meisterdamist igale eale kogu laupäeva vältel.

Kui üldiselt jääb programm Pikale tänavale, siis reedel kell 17.30 ja laupäeval kell 9.30 Sigtuna väljakult algavatel giidiga linnaekskursioonidel liigutakse ka Rakveres pisut laiemalt ringi.

Rakvere vanaaja päevasid korraldab hariduse- ja kultuuriselts KAUR, kõik sündmused on publikule tasuta.

Kuulutaja